بازیکن سابق سرشناس تیم ملی مصر در فهرست سیاه قرار گرفت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد ابوتریکا سابقه بازی در تیم الاهلی مصر را دارد

وکیل محمد ابوتریکا بازیکن سابق تیم ملی فوتبال مصر می‌گوید دولت این کشور این بازیکن را به اتهام ارتباط با گروه ممنوعه اخوان المسلمین به فهرست سیاه اضافه کرده است.

آقای ابوتریکا متهم به حمایت مالی از گروه اخوان المسلمین است. گروهی که دولت مصر آن را گروهی تروریستی می‌داند.

این بازیکن در جریان انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال ۲۰۱۲ از محمد مرسی حمایت کرده بود. آقای مرسی در این انتخابات پیروز شد، اما یک سال بعد در جریان اعتراضات گسترده خیابانی علیه دولت با کودتای نظامیان برکنار شد.

این حرکت بهترین بازیکن سال ۲۰۰۸ قاره آفریقای بی‌بی‌سی، باعث ناخشنودی برخی از هواداران این بازیکن شد.

دولت مصر می‌تواند دارایی‌هایی افرادی را که در فهرست سیاه این کشور قرار دارند، مصادره کند. این افراد همچنین حق سفر به خارج از مصر را ندارند.

محمد عثمان وکیل آقای ابوتریکا گفته این اقدام "مغایر با قوانین" مصر است. این وکیل همچنین گفته است موکلش " تا به حال به صورت رسمی محکوم نشده و حکمی به او ابلاغ نشده است."

وکیل این بازیکن سرشناس مصری گفته است:"ما به این تصمیم اعتراض خواهیم کرد. موکل من اتهام‌های وارد شده را به شدت رد می‌کند."

هواداران محمد ابوتریکا بازیکن سابق باشگاه الاهلی و تیم ملی مصر در دوران بازی حرفه‌ای به او لقب "شاهزاده قلب‌ها"، "جادوگر" و "قدیس" داده بودند.

اما تصمیم این بازیکن در مورد حمایت علنی از محمد مرسی باعث شد، برخی از هوادارانش از او روی بگردانند.

نظامیان مصر در سال ۲۰۱۳ و در پی تظاهرات گسترده مخالفان دولت وقت، آقای مرسی را از قدرت خلع کردند.

در جریان کودتای ارتش مصر که به فرماندهی فیلدمارشال عبدالفتاح سیسی صورت گرفت، بیش از ١۴٠٠ نفر کشته شده و هزاران نفر که عمدتا از هواداران اخوان‌المسلمین بودند، زندانی شدند.

موضوعات مرتبط