هفته بيست و دوم ليگ برتر انگلستان؛ ركوردشكنى رونى، بدشانسى گوارديولا و نوسان ليورپول

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وین رونی بهترین گلزن تاریخ منچستر یونایتد شد

در هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال انگلستان وین رونى موفق شد با به ثمر رساندن ٢٥٠ گل خود در تاریخ باشگاه پرافتخار منچستر یونایتد رکورد گلزنى هاى بابى چارلتون را با ٢٤٩ گل بشکند.

در فوتبال باشگاهى انگلستان آلن شیرر با ٢٦٦ گل زده همچنان رکوردار گل زده در لیگ برتر است و وین رونى با ١٩٥ گل راه طولانى براى شکستن رکورد افسانه اى شیرر پیش رو دارد.

صرف نظر از این موضوع باید به بد شانسى هاى گواردیولا در عدم نتیجه گیرى اشاره کرد. منچستر سیتى به رغم برترى مقابل تاتنهام نتوانست به پیروزى برسد.

نوسانات لیورپول مقابل حریفان انتهاى جدول همچنان ادامه دارد. در حالیکه منچستر یونایتد با پیروزى مى توانست فاصله خود را با تیمهاى مدعى جدول کمتر کند اما مقابل استوک تن به تساوى داد.

آرسنال در خانه و در یک بازى هیجان انگیز برنلى را در دقیقه ٩٨ شکست داد و به رتبه دوم صعود کرد. چلسى از توقف دیگر مدعیان نهایت استفاده را کرد و با پیروزى مقابل هال فاصله خود را با آرسنال تیم دوم جدول به ٨ امتیاز رساند.

منچستر سیتى ٢ - تاتنهام ٢

یکى از دیدنى ترین بازى این هفته لیگ برتر انگلستان را دو تیم مدعى سیتى و تاتنهام در استادیوم اتحاد شهر منچستر برگزار کردند.

پس از شکست تحقیر آمیز سیتى مقابل اورتون گواردیولا کار سختى را پیش رو داشت تا شاگردانش را از لحاظ روانى براى این بازى مهم آماده کند. تاتنهام در بازى رفت با پرسینگ سنگین و دیدارى تماشایى توانسته بود سیتى را در خانه شکست دهد اما گواردیولا نشان داد بى دلیل یکى از بهترین مربى دنیا نیست و از شکست‌هایش درس مى گیرد.

سیتى با سیستم ١-٤-١-٤ که وظایف بازیکنان کاملا مشخص بود وارد زمین شد. از تغییرات تاکتیکى که ممکن بود تا حدودى موجب سردرگمى بازیکنان سیتى شود خبرى نبود. تاکتیک پرسینگ مهمترین وظیفه بازیکنان سیتى در این بازى حساس بود.

تاتنهام در چند بازى گذشته خصوصا مقابل چلسى با سیستم ١-٢-٤-٣ پیروزى هاى درخشانى کسب کرده بود و در این دیدار نیز با همین تاکتیک وارد میدان شد.

حق نشر عکس Getty Images

اما گواردیولا بخوبى نقطه ضعف این سیستم را مى دانست و به همین دلیل تنها پس از نیم ساعت پوچتینو مجبور شد سیستم خود را تغییر دهد.

با توجه به حضور همیشگى کیل واکر و دنى رز در حمله فضاى بین این دو و مدافعین مرکزى تاتنهام مورد توجه رحیم استرلینگ و لروى زانه بود و سیتى از این فضا کاملا دروازه تاتنهام را تهدید مى کرد. در چندین صحنه زانه، استرلینگ و آگوئرو مى توانستند سیتى را از این فضاها به گل برساند.

پوچتینو سریعا دست به کار شد. اریک دایر به خط میانى رفت و تاتنهام به ٣-٣ -٤ تغییر سیستم داد. نیمه دوم سان به خط میانى تاتنهام اضافه شد و با بازگشت دایر به مرکز دفاع تاتنهام از شروع نیمه دوم ١-٣-٢-٤ بازى مى کرد. رز و واکر بیشتر در خط دفاعى مى ماندند و سان، اریکسون و دله آلى سه هافبک تهاجمى تاتنهام وظیفه حمایت از هرى کین را به عهده داشتند.

منچستر سیتى با همان روشى که تاتنهام در بازى رفت آنان را شکست داده بود این تیم را تحت فشار قرار مى داد. پرس سنگین به بازیکن صاحب توپ و پوشش و بستن تمامى فضاهایى اطراف بازیکن صاحب توپ موجب شده بود تا تاتنهام کاملا اسیر سیتى باشد.

سیتى نیمه اول با حرکات عالى استرلینگ، زانه، سیلوا، آگوئرو که بخوبى توسط یحیی توره تغذیه مى شدند جریان بازى را کاملا در اختیار داشت.

یکى از تغییراتى که موجب برترى فنى سیتى در این دیدار بود استفاده از بازى مستقیم و پاسهاى بلند به پشت مدافعین تاتنهام بود تاکتیکى که کمتر از سیتى سراغ داشتیم.

دقیقه ٤٩ پاس عالى دى بروینه به پشت مدافعین سیتى براى زانه نمونه اى از تاکتیک جدید سیتى بود که با اشتباه هوگو لوریس گل اول بازى شکل گرفت.

تنها دقایقى بعد و یکبار دیگر از روى حمله سریع استرلینگ در راست صاحب توپ شد و با ارسال خوب او و اشتباه آشکار لوریس، دى بروینه سیتى را با دو گل پیش انداخت.

تاتنهام کاملا اسیر بازى باکیفیت سیتى شده بود و در حالیکه هیچ شانسى براى بازگشت نداشت اما دله آلى یک بار دیگر از جاگیرى غلط نیکلاس اوتامندى و فضاى بین او و زابالتا نهایت استفاده را کرد و با سانتر عالى واکر اختلاف را به یک گل رساند.

سیتى پس از گل آلى سعى داشت تعداد گلهاى خود را بیشتر کند. اشتباه داور و عدم تیزهوشى استرلینگ در شرایط تک به تک مى توانست تیر خلاص تاتنهام باشد. با خطاى آشکار واکر از پشت و هل دادن او، استرلینگ تنها باید به زمین مى افتاد تا علاوه بر پنالتى، واکر نیز اخراج شود اما اصرار بیهوده استرلینگ براى ضربه زدن در شرایط نامتعادل و با از دست رفتن این موقعیت عالى جریان بازى کاملا تغییر کرد.

دقیقا پس از این صحنه و با حرکت منحصر بفرد سان بازیکن کره اى تاتنهام و ضربه دیدنى او بازى مساوى شد. در این صحنه سان با بازى بدون توپ خود از سمت راست حرکت کرد و در پشت محوطه جریمه جای گرفت،

جایگیرى عالى سان در فضاى بوجود آمده نشان داد بازى بدون توپ تا چه اندازه در فوتبال نوین تاثیرگذار است. سان در راست جایگیرى کرده بود و زمانى که اریکسون پا به توپ به سمت او در حرکت بود بدون معطلى ازکنار اریکسون رد شد و در فضاى بوجود آمده در منطقه (١٤) و خلاف حرکت اریکسون مستقر شد تا با همکارى اریکسون و پاس هرى کین دروازه سیتى را از این منطقه باز کند. گل دوم تاتنهام نمونه کامل بازى ترکیبى در فضاى کوچک است که مى تواند مورد توجه تمامى مربیان دنیا قرار بگیرد.

لیورپول ٢ - سوانزى ٣

سوانزى پس از بکارگیرى پل کلمنت که تجربه دستیارى کارلو آنچلوتى در چلسى، پاری سن ژرمن، رئال مادرید و بایرن مونیخ را درکارنامه دارد سرانجام از تیمهاى انتهاى جدول جدا شد. به رغم شکست سنگین سوانزى مقابل آرسنال در هفته گذشته آنان توانستند در خانه لیورپول و استادیوم هولناک انفیلد که تمامى حریفان را به وحشت مى اندازد این تیم را شکست دهند.

مهمترین نقطه قوت سوانزى که در نهایت موجب پیروزى آنان شد سیستم دفاعى و نظم و انضباط تیمى در تمامى دقایق بازى بود. کلمنت با انتخاب سیستم ٣-٣-٤ که در زمان دفاع به ١-٤-١-٤ تبدیل مى شد عملا لیورپول را زمین گیر کرد.

سوانزى از معدود تیمهاى فوتبال انگلستان بشمار مى آید که حفظ توپ و استفاده از پاسهاى کوتاه یکى از ویژگى هاى همیشگى آن محسوب مى شود. روبرتو مارتینز، براندون راجرز و میشل لادروپ نمونه اى از مربیانى هستند که با فلسفه حفظ توپ در سوانزى موفق بودند.

حق نشر عکس Getty Images

اما سوانزى با ٢٦ درصد مالکیت در مقابل ٧٤ درصد مالکیت توپ لیورپول پیروز میدان بود. سوانزى تحت مدیریت کلمنت کاملا متفاوت بازى مى کند.

کلمنت بخوبى از شرایط فاجعه بار سیستم دفاعى سوانزى آشنایى داشت و به همین دلیل با سیستمى کاملا بسته و دفاعى ابتدا به دنبال بسته نگه داشتن دروازه اش بود.

حضور ده بازیکن سوانزى در یک سوم دفاعى و ایجاد دو خط دفاعى چهارنفره که فاصله هر بازیکن نیز بیشتر از ١٠ متر نبود و همچنین فاصله ١٥ متری این دو خط که همواره توسط جک کورک هافبک دفاعى سوانزى پوشش داده مى شد موجب شد تا لیورپول بسختى به دروازه لیورپول نزدیک شود.

در حالیکه لیورپول سعى داشت با عرض دادن به بازى دفاع فشرده سوانزى را باز کند اما در دقیقه ٤٨ و ضربه کرنر از راست دروازه اش باز شد. صرف نظر از گلزنى فرناندو یورنته باید به عملکرد وین راتلج اشاره کرد که با تیزهوشى خود دلیل اصلى گلزنى یورنته بود.

در زمان کرنر راتلج در جلو دروازه بان و مدافع لیورپول سدى ایجاد کرده و با بازکردن پاهاى خود راه رسیدن به گل را به یورنته نشان داد تا این بازیکن ایتالیایى براحتى از بین پاهاى هم تیمى خود دروازه لیورپول را بازکند.

تنها چند دقیقه لازم بود تا با سانتر دیدنى تام کارول از چپ که با طى کردن مسافتى نزدیک به پنجاه متر اورلب کرده بود را یورنته به گل دوم سوانزى تبدیل کند

لیورپول در خانه نمى خواست اولین شکست خانگى اش را در این فصل تجربه کند و یورگن کلوب زمانى که دریافت تیمش توان بازکردن سیستم بسته سوانزى را در عمق ندارد سانتر از کناره ها و تغییر جهت بازى با پاسهاى بلند را در دستور کار قرار داد.

ارسال عالى جیمز میلنر را فرمینیو با ضربه سر دیدنى به گل اول تبدیل کرد.تنها چند دقیقه بعد با ارسال واینالدوم و کنترلى عالى و ضربه ای دیدنى فرمینیو بازى مساوى شد.

اما این پایان کار نبود سوانزى به رغم سیستم دفاعى بسته و منظم در ضد حملات بسیار خطرناک بود

لیورپول قدرت تهاجمى سوانزى را درزمانى که این تیم دریک سوم حمله صاحب توپ مى شد را فراموش کرده بود. لیورپول به دنبال گل پیروزى بود و از دفاع غافل شده بود.

حرکات ترکیبى بازیکنان سوانزى دریک سوم حمله و با تیزهوشى سیگورسن ایسلندى لیورپول اولین شکست خانگى خود در این فصل را تجربه کرد

سایر نتایج

چلسى ٢- هال سیتى ٠

آرسنال ٢ - برنلى ١

استوک سیتى ١ - منچستر یونایتد ١

بورنموث ٢ - واتفورد ٢

کریستال پالاس ٠ - اورتون ١

میدلزبرو ١ - وستهم ٣

وست بروم ویچ ٢ - ساندرلند ٠

ساوثهمپتون٣ - لستر ٠

موضوعات مرتبط