هفته هجدهم ليگ برتر فوتبال ايران؛ تراكتورسازى به دنبال لغزش صدرنشين

هفته هجدهم ليگ برتر فوتبال ايران حق نشر عکس MEHR
Image caption هفته هجدهم ليگ برتر فوتبال ايران

در پایان هفته هجدهم ليگ برتر ايران سه تيم ابتداى جدول مقابل حريفان به پيروزى رسيدند. تراكتورسازى اميدوار بود گسترش فولاد ديگر نماينده فوتبال شهر سد راه پرسپوليس صدرنشين شود تا فاصله آنان با صدر جدول كمتر شود اما قرمزپوشان پايتخت غيرقابل دسترس نشان مى‌دهند. ذوب آهن تيم سوم جدول نيز مقابل فولاد به پيروزى رسيد تا همچنان در مثلث مدعيان قهرمانى باقى بماند. استقلال با پيروز مقابل نفت تا رتبه چهارم جدول صعود كرد كه خبر خوشحال كننده‌اى براى تماشاگران خونگرم اين تيم است.

حق نشر عکس MEHR
Image caption دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس تهران و گسترش فولاد تبریز

پرسپوليس ١ - گسترش فولاد ٠

پرسپوليس با درخشش مهدى طارمى يكبارديگر به پيروزى رسيد تا همچنان فاصله چهارامتيازى با تراكتورسازى را حفظ كند. در هفته‌هاى گذشته بيشتر گل‌هاى پرسپوليس با ارسال از كناره‌ها به دست آمده بود اما بازى كردن حسين ماهينى راست پا در چپ و همين‌طور صادق محرمى كم‌تجربه در راست كه كمتر ميل به هجوم داشت موجب شده بود تا تاكتيك مورد نظر برانكو ايوانكوويچ در اين ديدار كم اثر باشد. صرف نظر از اين مشكل غيبت محسن مسلمان كه بدون ترديد بهترين بازيكن فصل پرسپوليس است يكى ديگر از عواملى بود كه آهنگ تيمى پرسپوليس تا حدود زيادى كند بنظر برسد. فراز كمالوند در سيستم ١-٣-٢-٤ و استفاده از محمدرضا خرسند نيا و مگنو باتيستا و بازى تخريبى اين دو بازيكن بعنوان دو هافبك دفاعى در نظر داشت مانع از شكل‌گيرى حركات تركيبى بازيكنان پرسپوليس در ميانه ميدان شود.

سيستم تدافعى گسترش با تراكم در ميانه ميدان و در جلو خط دفاعى خود غير قابل نفوذ بنظر مى‌رسيد. از معدود دفعاتى كه طارمى‌ توانست از خط دفاعى گسترش عبور كند داور خطاى آشكار دى خسوس دروازه بان گسترش را ناديده گرفت تا نيمه اول بدون گل تمام شود.

نيمه دوم نيز بازى با برترى نسبى پرسپوليس دنبال شد و در حاليكه سروش رفيعى نيز با غيبت مسمان كم فروغ نشان مى‌داد رامين رضاييان جايگزين او شد پرسپوليس سعى داشت با سانترهاى دقيق رضاييان موقعيت گل بيشترى نصيب فورواردهاى خود كند. در همان ابتدا با سانتر رضاييان و همكارى خوب على عليپور و مهدى طارمى پرسپوليس به گل رسيد. عليپور و طارمى با يك دو ديدنى در اين صحنه نمونه‌اى بارز از بازى تركيبى دو مهاجم را نشان دادند.

عليپور بعنوان بازيكن سايه و تغذيه كننده فوارد اصلى يعنى مهدى طارمى بى‌نقص بازى مى‌كند. گذشت و جنگندگى و آشنايى كامل عليپور از نوع بازى طارمى از دلايل اصلى موفقيت خط حمله پرسپوليس در بازى با دو مهاجم درسيستم ٢-٤-٤ است.

حق نشر عکس MEHR
Image caption دیدار تیم‌های فوتبال استقلال تهران وصنعت نفت آبادان

نفت آبادان ٠ - استقلال ٣

استقلال اولين پيروزى نسبتا آسان و پر گل خود را در آبادان جشن گرفت. خط دفاعى نفت در روزى كه بسيار پراشتباه و نامنظم بود به جوانان جوياى نام استقلال اجازه داد تا پس از شكست هفته گذشته مقابل استقلال ديگر نماينده فوتبال خوزستان تا حدودى از بحران فاصله بگيرند. بانگاهى به روند بازى و گل‌هاى به ثمررسيده اشتباه آشكار خط دفاعى نفت در ارسال‌ها و ضربات ايستگاهى دليل اصلى شكست سنگين شاگردان فيروزكريمى در اين بازى خانگى بود. با بازگشت مهدى رحمتى دروازه استقلال باز نشد كه يكى از دلايل اصلى پيروزى اين تيم نيز بود. استقلال تيم جوانى است كه پس از اينكه دروازه‌اش باز مى‌شود تحت فشار روانى قرار گرفته و جوانان اين تيم نمى‌توانند توانايى‌هاى فنى خود را بخوبى نشان دهند.

استقلال در اين هفته‌ها با بازيكنان جوان و با انگيزه بسيار پرنوسان نشان مى‌دهد. ميلاد زكى پور، بهنام برزاى و مجيد حسينى گلزنان جوان استقلال در اين ديدار خارج از خانه بودند. تغييرات متفاوت آرايش تيمى استقلال در هر بازى يكى از دلايل اصلى چنين نوساناتى است. استقلال در تمامى هجده هفته گذشته با آرايشى يكسان به ميدان نيامده است. درحاليكه سرمربى استقلال اظهار داشته با الگو بردارى از فوتبال اروپا به آرايش ثابت در هر بازى اعتقاد ندارد اما بايد عنوان كرد در هيچ‌ يک از تيم‌هاى اروپايى چنين استراتژى وجود ندارد.

هماهنگى در بين بازيكنان و شناخت از حركات يكديگر از دلايل اصلى موفقيت هر تيمى است. در مقاطعى و به دليل محروميت و يا مصدوميت ممكن است مربيان بازيكنان اصلى خود را در اختيار نداشته باشند اما در همان ابتداى فصل آرايش اصلى و يازده نفر ثابت مشخص است. بعنوان مثال از دلايل اصلى موفقيت‌هاى لستردر سال كذشته و چلسى در فصل جديد تغييرات بسيار اندك اين دو تيم در طول فصل است.

حق نشر عکس MEHR
Image caption دیدار تیم‌های فوتبال پیکان و تراکتورسازی

پيكان ٠ - تراكتورسازى ١

تراكتورسازى در اين فصل در بازي‌هاى خارج از خانه به مراتب نتايج بهترى گرفته و در اين بازى نيز موفق شد پيكان را در خانه اين تيم شكست دهد. پيكان با مجيد جلالى اولين شكست خانگى‌اش را تجربه كرد.

برخلاف سال‌هاى گذشته كه پيكان هميشه يكى كانديداى اصلى سقوط بشمار مى‌رفت اما در ليگ امسال نه تنها خطر سقوط را حس نمى‌كند بلكه نيم نگاهى هم به كسب سهميه آسيايى دارد. گادوين منشا فوروارد نيجريه‌اى اين تيم از معدود بازيكنان خارجى و با كيفيت پيكان است كه در اين بازى از ابتدا به بازى گرفته نشد. منشا بازيكنى سرعتى و تكنيكى است كه قدرت گلزنى خوبى نيز دارد اما در چند هفته گذشته و به دليل پيشنهاد نجومى ديگر باشگاهاى فوتبال ايران تمركز خود را از دست داده و مجيد جلالى نيز در اين بازى او را نيمكت نشين كرد. نبود منشا قدرت خط حمله پيكان را كم كرده بود و به رغم ضعف سيستم دفاعى تراكتور سازى در چند بازى اخير شاگردان امير قلعه نويى موفق شدند با گل‌زنى محمد ابراهيمى به پيروزى برسند.

در چند بازى گذشته جاسم كرار در ميانه ميدان تراكتورسازى تا حدودى توانسته جاى خالى سروش رفعيى را پر كند. كرار با تكنيك و بازيخوانى خوب خود آهنگ تيمى تراكتورسازى را در ميانه ميدان بخوبى تنظيم مى‌كند. در اين بازى اميد عاليشاه و ابراهيمى نسبت به بازي‌هاى گذشته نزديك‌تر به كرار و متمايل به مركز زمين بازى مى‌كردند. در چنين شرايطى موقعيت گلزنى بيشترى نصيب آنان مى‌شد. در حاليكه عاليشاه چند موقعيت عالى را از دست داده بود سرانجام ابراهيمى از منطقه (١٤) و با شوتى سركش تراكتورسازى را پيش انداخت. منطقه ١٤همواره يكى از خطرناكترين فضاها در فوتبال است كه در ايران در پوشش و يا استفاده از آن كمتر توجه مى‌شود.

ساير نتايج:

استقلال خوزستان ١ - سپاهان ١

ذوب آهن ١ - فولاد ٠

پديده ٠ - نفت تهران ٠

سايپا ١ - سياجامگان ٠

ماشين سازى ٠ - صبا قم ٠

خارج از مستطيل سبز:

در بين خبرها و حواشى فراوان فوتبال ايران موضوعى كه موجب نگرانى شده و كمتر در مطبوعات ايران به آن پرداخته شد اظهارات امير عابدينى سرپرست کمیته اقتصادی و بازاریابی فدراسیون فوتبال ايران است عابدينى اعتراف کرد فدراسیون فوتبال ايران برای باشگاه‌های فوتبال سندسازی می‌كند تا از محروميت باشگاهاى بزرگ فوتبال ايران جلوگيرى كند.

در فوتبال حرفه‌اى دنيا درآمد و هزينه باشگاه‌ها بايد با هم هم‌خوانى داشته باشد. درحاليكه بيشتر باشگاه‌هاى فوتبال ايران توانايى تامين منابع مالى خود را ندارند فدراسيون فوتبال براى حفظ سهميه حرفه‌اى باشگاه‌هاى بزرگ و پرطرفدار با سند‌ سازى و كارى غير قانونى اين مشكل را برطرف كرده است.

فوتبال ايران به هيچ عنوان در مسير درستى قرار ندارد و با ادامه چنين روندى مطمىًنا فوتبال ايران آينده روشنى نخواهد داشت.

سخن هفته :

امير عابدينى: ‎برای باشگاه‌ها سندسازی می‌کنیم چون فوتبالمان ورشکسته است.

موضوعات مرتبط