هفته بيست و سوم ليگ برتر انگلستان؛ پيروزى پر گل سيتى در شب توقف مدعيان

بازیکن‌های منچستر سیتی حق نشر عکس AFP

منچستر سيتى تنها مدعى پيروز هفته بيست و سوم ليگ برتر فوتبال انگلستان بود تا با تساوى ديگران، اختلافش با تيم دوم جدول تنها به يك امتياز برسد.

چلسى به رغم مساوى مقابل ليورپول همچنان با ٥٦ امتياز مدعى اصلى قهرمانى است. اما تساوى تاتنهام و شكست آرسنال موجب شد تا سيتى با يك امتياز كمتر نسبت به آنان و هم امتيار با ليورپول (٤٦) و تنها به دليل اختلاف گل در رده پنجم قرار بگيرد.

منچستر يونايتد نيز بهترين موقعيت براى كم كردن فاصله خود را با صدر از دست داد و با تساوى خانگى مقابل هال سيتى همچنان در رده ششم باقى بماند.

كريستال پالاس پس از استخدام سم آلاردايس، اولين پيروزى خود را پس از شش هفته مقابل بورنموث و در خارج از خانه جشن گرفت تا اميدهايش براى بقا زنده شود.

تيره روزى‌هاى لستر همچنان ادامه دارد و با شكست مقابل برنلى، قهرمان سال گذشته ليگ سايه سقوط را بيشتر از پيش حس مى كند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption واينالدوم گل تساوی را زد

ليورپول ١ - چلسى ١

ليورپول از شروع سال نو ميلادى نتوانسته در ليگ به پيروزى برسد و در اين ديدار خانگى به دنبال شكستن اين طلسم بود. در ديدار رفت، پرس سنگين ليورپول دليل اصلى پيروزى اين تيم در خانه چلسى بود و در اين ديدار نيز كلوپ سعى داشت با همين استراتژى چلسى را شكست دهد.

در سيستم ٣-٣-٤ ليورپول كوتينيىو، فرمينو و آدام لالانا وظيفه پرس به سه مدافع چلسى را در سيستم ١-٢-٤-٣ به عهده داشتند. كوتينيو به دليل مصدوميت تا حدودى از شرايط آرمانى به دور بود اما لالانا و فرمينو با دوندگى بى امان خود شب سختى را براى چلسى رقم زدند. دوندگى بى‌امان فرمينو موجب شد تا از معدود دفعاتى كه ليورپول از خط دفاعى چلسى عبور كرد اين بازيكن دو موقعيت حساس را در درون محوطه جريمه از دست بدهد.

در بيست دقيقه ابتدايى ليورپول كاملا جريان بازى را در اختيار داشت. درصد مالكيت ٨٣٪‏ اين تيم درمقابل ١٧٪‏ چلسى كاملا اين موضوع را تاييد مى كند. اما چلسى بدون ترس و واهمه تنها به دنبال كنترل جريان بازى بود و با عقب نشينى اصولى سعى داشت فشار همه جانبه ليورپول را بى‌اثر كند.

سيستم دفاعى چلسى در يك سوم دفاعى و زمانيكه ليورپول در حال حمله بود به ١-٤-٥ تغيير مى كرد. پنج مدافع چلسى تمامى عرض زمين و محوطه پنالتى را پوشش مى دادند. در جلو خط دفاعى نيز چهار هافبك آنان لايه اول دفاعى را تشكيل مى دادند و در اين حالت ديكو كاستا در جلو آنان وظيفه پرس به بازيكن صاحب توپ را بعهده داشت.

در سيستم فشرده و متمركز چلسى هيچ راهى براى رسيدن به دروازه اين تيم وجود نداشت. سازمان دهى عالى، نظم و انضباط ديدنى و روحيه جنگدگى مثال زدنى بازيكنان چلسى از عوامل اصلى بازى خوب اين تيم در نيمه اول بود. موفقيت خط دفاعى چلسى در نوع بازى آنگولا كانته خلاصه مى شد. كانته تمامى فضاهاى بين هافبكها و مدافعين را بخوبى پوشش مى داد و صرف نظر از بازيخوانى خوب و دوندگى بى امان با تكلهاى ديدنى خود نقطه قوت سيستم دفاعى چلسى بود. كانته با ١٤ تكل موفق از مجموع ١٥ تكلى كه در جريان بازى انجام داد بدون ترديد بهترين بازيكن چلسى بود.

چلسى در دفاع منظم و غير قابل نفوذ و در حمله سريع و خطرناك نشان مى دهد. سرعت عمل چلسى از دفاع به حمله در كوتاهترين زمان ممكن انجام مى شد. سرعت و تكنيك ويليان و آزارد و قدرت حفظ توپ و بازى درگيرانه ديگو كاستا كه درك خوبى از نوع بازى آزار داشت موجب شده بود تا چلسى در زمان ضد حملات بسيار خطرناك باشد.

در حاليكه ليورپول همچنان جريان بازى را دراختيار داشت در دقيقه ٢٥ و در ضد حمله اى برق آسا بازيكنان ليورپول برروى آزار خطا كردند. كونته و چلسى بخوبى از نقش موثر ضربات ايستگاهى در فوتبال آشنايى دارند و از اين ضربات نهايت استفاده را مى برند.

درحاليكه مينوله دروازه‌بان ليورپول پس از استقرار ديوار دفاعى با ديگر مدافعين در حال صحبت كردن بود و از سوت داور غافل شده بود و ديگر بازيكنان ليورپول نيز تنها نگاهشان به ويليان بود تا او ضربه آزاد را بزند داويد لوييز از اين موقعيت نهايت استفاده را كرد و با شوتى ديدنى و دقيق دروازه ليورپول را باز كرد.

چلسى به آنچه مى خواست رسيده بود و ليورپول كار سختى براى جبران پيش رو داشت. نوع بازى چلسى و استراتژى اين تيم در دفاع و حمله كاملا هوشيارانه و با برنامه بود. در راست ويكتور مورز وظيفه داشت همواره در حمله باشد و در زمانهايى كه توپ در سمت چپ است موزز همچنان سمت راست و در كنار خط قرار مى گرفت تا با تعويض جريان بازى سريعا به دروازه ليورپول حمله كند.

با توجه به اين موضوع كه آزار كمتر تمايل به كارهاى دفاعى دارد ماركوس آلونسو در سمت چپ وظيفه دفاعى بيشترى داشت و كمتر در حمله شركت مى كرد. سيستم چلسى با اين تاكتيك كاملا متوازن عمل مى كرد. چلسى همواره در دفاع هفت بازيكن داشت و در حمله نيز هازارد، ويليان و كاستا كه در بيشتر مواقع از سمت راست وتوسط موزز حمايت مى شدند درزمان ضد حمله با چهار بازيكن به دروازه ليورپول حمله مى كرد.

ليورپول نيمه اول هيچ راهى به دروازه چلسى نداشت اما كلوپ بى دليل يكى از مربيان برتر دنيا نيست. نيمه دوم ليورپول تغيير تاكتيك داد. كلوپ بخوبى مى دانست كه از عمق توان رسيدن به دروازه چلسى را ندارد و به همين دليل ارسال از كناره‌ها را دردستور كار قرار داد. اما ارسالهاى ليورپول كاملا متفاوت با ارسالهاى معمولى بود.

در تاكتيك مورد نظر كلوپ، پس از اينكه توپ به كناره ها مى رفت هندرسون سريعا به مدافعين كنارى نزديك مى شد و با پاس به عقب آنان ، هندرسون با تعويض جريان بازى به پشت مدافع كنارى سمت مخالف، جيمز ميلنر در چپ و امره جان را در راست صاحب توپ مى كرد. گل تساوى ليورپول در دقيقه ٥٧ دقيقا از همين تاكتيك به دست آمد. هندرسون بدون حتى نگاه كردن به سمت مخالف و در حاليكه لالانا نيز مزاحم او شده بود پاس را به فضاى پشت موزز فرستاد تا با ضربه سر ميلنر و حضور به موقع جورجينيو واينالدوم ليورپول به كل برسد. تنها دقايقى بعد ليورپول مى توانست با همين تاكتيك و توسط جان در فضاى پشت آلونسو به كل ديگرى برسد كه شوت خوب جان را مدافعين چلسى بلاك كردند.

ليورپول پس از گل به مراتب بهتر بازى مى كرد اما چلسى در ضد حملات ويرانگر و خطرناك نشان مى داد. كونته، پدرو را جايگزين آزار كرد كه در اين بازى آنچنان درخشان نبود و كلوپ نيز سايدو مانه را جانشين كوتينيو كرد.

در دقيقه ٧٦ كاستا در يكى ديكر از ضد حملات خطرناك چلسى را صاحب پنالتى كرد. كاستا با پاس بلند موزز و اشتباه آشكار دژان لاورن در قطع توپ صاحب توپ شد. در اين صحنه ماتيپ اشتباه لاورن را تكميل كرد و با خطا برروى كاستا، چلسى صاحب پنالتى شد. در فوتبال همواره به مدافعين سپرده مى شود در شرايط تك به تك نبايد به بازيكن صاحب توپ اجازه دهيد وارد محوطه جريمه شود و بايد پيش از ورود او به اين منطقه به استقبال او رفت. عقب نشينى بى مورد ماتيپ به منطقه جريمه كافى بود تا كاستا با هوشيارى و بى دقتى مانيپ چلسى را صاحب پنالتى كند.

مينوله با عكس العملى ديدنى پنالتى كاستا را مهار كرد تا ليورپول در خانه دوباره طعم تلخ شكست را تجربه نكند اما همچنان طلسم عدم پيروزى هاى اين تيم درسال ٢٠١٧ پا برجا است.

حق نشر عکس AFP
Image caption خسوس اولین گل خود برای منچستر سیتی را به ثمر رساند

وستهم يونايتد ٠ - منچسترسيتى ٤

منچستر سيتى، وستهم را در خانه تحقير كرد. در پيشانى خط حمله سيتى گبريل خسوس ملى پوش جوان و برزيلى اين تيم ستاره ميدان بود. خسوس با قدرت انفجارى و تكنيك منحصربفردش بلاى جان مدافعين وستهم شد.

پپ گوارديولا با نيمكت نشينى آگوىًرو پاداش اعتمادش را به خسوس گرفت. آگوىًرو بازيكنى تمام كننده و گلزن است كه قدرت جابجايى زيادى ندارد اما خسوس برخلاف آگوىًرو و صرف نظر از تكنيك ناب برزيلى اش با جابجايى هاى فراوان آرايش سيستم دفاعى حريف را برهم زده تا ديگر هم تيمى هاى او نهايت استفاده را كنند.

زانه، سيلوا، دى بروينه و استرلينگ چهار هافبك تهاجمى سيتى در سيستم ١-٤-١-٤ بودند كه وظيفه حمايت از خسوس را به عهده داشتند. وستهم در سيستم ١-٣-٢-٤ كه در بيشتر مواقع به ١-١-٤-٤ تبديل مى شد سعى داشت با توپهاى بلند و قدرت سرزنى اندى كارول تك مهاجم خود را در موقعيت گلزنى قرار دهد. اما جان استونز و نيكلاس اوتامندى با هوشيارى كارول را مهار كردند.

بدون ترديد و صرف نظر از بازى بدون نقص خسوس بايد به نقش انكار ناپذير زانه هافبك آلمانى سيتى اشاره كرد.

سيتى در اين ديدار با عقب نشينى تاكتيكى و سرعت هافبكهاى خود به دنبال ضد حملات بود و زانه مهمترين ابزار اين تاكتيك بود.

در سه گل ابتدايى سيتى، زانه نقشى حياتى داشت.. در گل اول و زمانى كه دى بروينه پاس اشتباه كرس ول را در ميانه ميدان قطع كرد و در ضد حمله اى برق آسا خسوس را در سمت راست صاحب توپ كرد حركت عالى زانه موجب ايجاد فضايى مناسب در بين مدافعين وستهم شد تا دى بروينه براحتى گل اول را از اين فضا به ثمر برساند.

حركت انفرادى زانه و پاس او به سيلوا در گل دوم يكى ديگر از حركات غيرقابل تصور او در اين ديدار بود.

اما گل سوم اوج كار زانه بود. قطع توپ و بازيخوانى عالى و پاس عالى‌تر او به رحيم استرلينگ از بين مدافعين وستهم كه در نهايت و با از خود گذشتگى استرلينگ منجر به گلزنى خسوس شد اوج كار زانه در اين ديدار بود.

استرلينگ در نيمه دوم و پاس دى بروينه سيتى را صاحب پنالتى كرد تا يحيي توره گل چهارم سيتى به ثمر برساند.

بازى خوب و هماهنك هافبكهاى سيتى در حفظ توپ و كنترل جريان بازى به همراه سرعت باورنكردنى آنان در ضد حملات از دلايل اصلى پيروزى پرگل سيتى در اين ديدار بود.

حق نشر عکس EPA

ساير نتايج:

آرسنال ١ - واتفورد ٢

ساندرلند ٠ - تاتنهام ٠

منچستر يونايتد ٠ - هال سيتى ٠

استوك سيتى ١ - اورتون ١

بورنموث ٠ - كريستال پالاس ٢

برنلى ١ - لستر ٠

ميدلزبرو ١ - وست بروم ويچ ١

سوانزى ٢ - ساوثهمپتون ١

حق نشر عکس AFP
Image caption پیتر کراوچ صدمین گل خود در لیگ برتر انگلستان را علیه اورتون به ثمر رساند، و با رقص روبات خوشحالی کرد

موضوعات مرتبط