وزارت خارجه ایران با ورود تیم ملی کشتی آمریکا مخالفت کرد

Image caption وزارت خارجه ایران به تلافی فرمان رئیس جمهوری آمریکا با شرکت تیم ملی کشتی آمریکا در مسابقات جام جهانی مخالفت کرده است

وزارت خارجه ایران با مسافرت تیم کشتی آمریکا مخالفت کرد.

قرار بوده مسابقات جام جهانی کشتی آزاد با حضور تیم های ملی هشت کشور در روزهای ٢٨ و ٢٩ بهمن سال جاری در ایران برگزار شود اما به دلیل مخالفت "وزارت خارجه و مراجع ذی‌صلاح در کارگروه ویژه"، تیم ملی کشتی آزاد آمریکا در رقابت های جام جهانی ایران حضور نخواهد داشت.

این در حالی است که مقامات کشتی آمریکا در این باره ابراز بی اطلاعی کرده‌اند.

انگیزه مخالفت با سفر تیم کشتی آمریکا مقابله به مثل با تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد جلوگیری از مسافرت اتباع هفت کشور از جمله ایران به آن کشور عنوان شده است.

رضا لایق، دبیر فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی به ایسنا گفته است که وزارت خارجه روز پنجشنبه، دیروز، تصمیم به خودداری از اجازه ورود به اعضای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا را ابلاغ کرد و فدراسیون کشتی نیز این موضوع را به اطلاع اتحادیه جهانی کشتی رسانده است.

نامه فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی که متن آن را این خبرگزاری منتشر کرده، ضمن یادآوری تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که "در برابر این سیاست غیر اخلاقی و غیر انسانی، براساس موضع اصولی، متعارف و منطقی دولت ایران مبنی بر اقدام متقابل، فدراسیون کشتی ایران نمی‌تواند پذیرای تیم کشتی آمریکا در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد باشد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption دبیر فدراسیون کشتی ایران از ارسال نامه‌ای برای اتحادیه جهانی کشتی خبر داده است

در این نامه با اشاره به زمان اندکی که تا آغاز مسابقات باقی مانده و "ضرورت برگزار ی مسابقات مذکور با حضور هشت تیم کامل و خارج نشدن رقابت‌ها ازحد نصاب قانونی مورد نظر اتحادیه کشتی جهانی" از این اتحادیه خواسته شده است تا تیم دیگری را به عنوان جایگزین تیم ملی آمریکا معرفی کند.

در پی صدور فرمان رئیس جمهوری آمریکا در مورد جلوگیری از ورود شهروندان ایران و چند کشور دیگر به آمریکا، وزارت خارجه ایران گفته بود که موضوع سفر تیم ملی کشتی آمریکا برای شرکت در مسابقات جام جهانی در کرمانشاه "به کمیته ویژه" رسیدگی به موضوع واکنش ایران به این فرمان ارجاع شده است. به گفته وزارت خارجه، کمیته ویژه با مشارکت دستگاه‌های ذیربط در وزارت خارجه تشکیل شده است.