هفته بيستم ليگ برتر فوتبال ايران؛ پرسپوليس پيروز فينال زودرس

حق نشر عکس Mehr

در مهمترین و حساس ترین دیدار هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران پرسپولیس با پیروزى پرگل مقابل تراکتورسازى بحران زده پیروز فینال زودرس لیگ بود.

تراکتورسازى رقیب اصلى پرسپولیس در کورس قهرمانى در روزهاى گذشته و به دلیل محرومیت در نقل و انتقالات زمستانى کاملا تمرکز خود را از دست داده و پرسپولیس نیز از این موضوع نهایت استفاده را کرد و با بازى‌ای دیدنى فاصله خود با تیم دوم جدول را به ٩ امتیار رساند.

با شکست ذوب آهن و استقلال با پیروزى مقابل ماشین سازى قعرنشین به رتبه سوم صعود کرد تا براى اولین بار در این فصل جز مدعیان قهرمانى قرار بگیرد. سپاهان پس از شکست مقابل پیکان یک بار دیگر وارد بحران شد و صبا با پیروزى مقابل ذوب آهن امیدهایش براى بقا زنده شد.

پرسپولیس ٣ - تراکتورسازى ٠

پرسپولیس با ترکیب و سیستم همیشگى اش در این بازى به میدان آمد. در سیستم ٢-٣-١-٤ برانکو ایرانکوویچ مهدى طارمى و وحید امیرى دو مهاجم این تیم بودند که به همراه محسن مسلمان، سروش رفیعى و رامین رضاییان پنج مهره تهاجمى پرسپولیس را شکل مى دادند.

پنج بازیکن مورد نظر با شناخت عالى از نوع بازى یکدیگر سیستم دفاعى نه چندان منظم تراکتورسازى را به راحتى باز مى کردند و تراکتورسازى خوش شانس بود که گلهاى بیشترى دریافت نکرد.

مهمترین نقطه قوت پرسپولیس در نوع بازى سروش رفیعى بود که با سه پاس گل بهترین بازیکن میدان بود. برانکو براى اینکه از رفیعى بهترین بازى را بگیرد کاملا او را در میدان آزاد گذشته و رفیعى اجازه داشت به هرجاى زمین که مایل است حرکت کند.

در کنار رفیعى، مسلمان و رضاییان بازى مى کردند. مسلمان با هوش سرشار خود بخوبى با رفیعى در حال جابجایى بود اما رضاییان در تمامى دقایق بازى در سمت راست باقى مى ماند،

گل زود هنگام مهدى طارمى تمامى معادلات تراکتورسازى را برهم زد. تراکتورسازى برخلاف پرسپولیس از تاکتیکى استفاده مى کرد که بازیکنانش چندان با این سیستم هماهنگ نبودند.

با غیبت مهدى کیانى و محرومیت نورالهى تراکتورسازى فاقد هافبک دفاعى متخصص در میانه میدان بود.به رغم چنین مشکلى استفاده از محمد نورى و محمد رضا مهدى زاده که در سیستم ١-٣-٣-٤ براى اولین بار کنار بکدیگر بازى مى کردند منطقى به نظر نمى رسید.

حق نشر عکس Tasnim

هیچکدام از این دو بازیکن در بازى تخریبى و توپ گیرى از حریف تخصص نداشتند و همین موضوع موحب مى شد تا رفیعى براحتى در میانه میدان همه کاره باشد.

در شرایطى که خط میانى تراکتورسازى در کارهاى دفاعى بسیار ضعیف عمل مى کرد نوع استقرار خط دفاعى چهار نفره پرسپولیس خصوصا دو مدافع مرکزى این تیم نیز بسیار نگران کننده بود.

امیرى و طارمى بازیکنان سرعتى هستند که در فضاهاى پشت مدافعین براحتى صاحب توپ مى شوند. فاصله زیادخط دفاعى تراکتورسازى با محمد رضا اخبارى درواره بان این تیم نقطه ضعف تراکتورسازى بود.

رفیعى با پاسهاى خوب خود این دو بازیکن را براحتى در این فضاها صاحب توپ مى کرد. هر دو گل پرسپولیس در نیمه اول از فضاهاى ذکر شده به دست آمد. طارمى براحتى از فضاى بین محسن بنگر و هادى محمدى فرار مى کرد و این دو بازیکن نمى دانستند چگونه باید طارمى را مهار کنند. عمق دادن به دفاع و نزدیک بازى کردن به دروازه خودى یکى از راههاى بود که تراکتورسازى مى توانست این مشکل را برطرف کند.

نیمه دوم تراکتورسازى تغییر سیستم داد و بازى تا حدودى متعادل شد. امیر قلعه نویى سیستم تیم خود را دقیقا به مانند پرسپولیس به ٢-٣-١-٤ تغییر داد و ادینیو برزیلى در کنار فرزاد حاتمى دو مهاجم این تیم شدند. محمد ابراهیمى، نورى و کرار سه هافبک تهاجمى شدند و مهدى زاده در جلو خط دفاعى نقش بازیکن تخریبى را به عهده گرفت.

نقطه قوت تراکتورسازى در حملات از کناره ها است اما ایرانپوریان و آقایى از روزهاى اوج خود فاصله داشتند و توان عبور از حسین ماهینى و فرشاد احمد زاده را که در این بازى بعنوان دفاع چپ بازى مى کرد را نداشتند.

در حالیکه تراکتورسازى قصد داشت با توپهاى بلند پرسپولیس را تحت فشار بگذارد رفعیى همچنان به درخشش خود ادامه مى داد.

در صحنه گل سوم، رفیعى در حالیکه به هیچ عنوان تحت فشار نبود براحتى و با سانترى دقیق امیرى را در بین بنگر و محمدى صاحب توپ کرد تا امیرى با ضربه سرى دیدنى گل سوم را به ثمر برساند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption برانکو و قلعه نویی، سرمربیان پرسپولیس و تراکتورسازی

در این صحنه مهمترین موضوع عدم آشنایى مهدى زاده از نوع بازى هافبک تخریبى است. در دقیقه ٦٤ آقایى با رفیعى و رضاییان در شرایط یک در مقابل دو قرار گرفته بود و در حالیکه مراقب بود تا رضاییان در سمت چپ او صاحب توپ نشود نتوانست رفیعى را تحت فشار قرار دهد.همین موضوع موجب شد تا رفیعى براحتى امیرى را صاحب توپ کند. مهدى زاده باید سریعا به کمک آقایى مى رفت کارى که در بازیهاى گذشته مهدى کیانى بخوبى آنرا انجام مى داد.

تراکتورسازى به دلیل موضوعات حاشیه اى ناشى از محرومیت بازیکنان جدیدش و همینطور غیبت دیگر بازیکنان تاثیرگذارش به مانند شریفى، کیانى و شفیعى مشکلات فراوانى داشت و با این شکست و فاصله ٩ امتیازى اش با پرسپولیس امیدهایش براى قهرمانى به مراتب کمتر شد.

ساير نتايج

ماشين سازى ٠ - استقلال ٣

استقلال خوزستان ٢ - پديده ١

سايپا ١ - فولاد خوزستان ٠

پيكان ٣ - سپاهان ٢

ذوب آهن ٠ - صبا ١

صنعت نفت آبادان ٠ - نفت تهران ٠

سياجامگان ١ - گسترش فولاد ١

خارج از مستطیل سبز

حق نشر عکس Tasnim

در حالیکه لیگ فوتبال ایران در هفته بیستم بى صبرانه منتظر دیدار دو مدعى اصلى قهرمانى بود اما یک بار دیکر بى نظمى و عدم آشنایى به قوانین فوتبال بین المللى موجب شد تا این دیدار حساس تحت تاثیر محرومیت تراکتورسازى در پنجره نقل و انتقالات زمستانى قرار بگیرد.

پیش تر استقلال نیز به دلیل شکایت یکى از بازیکنان خارجى اش از نقل و انتقالات زمستانى محروم شده و به همین دلیل نتوانست بازیکنان مورد نظرش را جذب کند.

اما شرایط تراکتورسازى به مراتب پیچیده تر از استقلال است. استقلال زمانیکه از فیفا براى جبارف درخواست اجازه بازى کرد متوجه محرومیت شد و در زمان تعطیلات نیم فصل و به رغم بستن قراداد با تیموریان و چشمى از آنان نتوانست استفاده کند.

تراکتورسازى از ١٥ دى ماه سال جارى به دلیل بدهى به ژائو ویلا و حمزه یونس از نقل و انتقالات زمستانى و همینطور تابستان آینده محروم بود اما اقدام به جذب امید عالیشاه، احمد نورالهى و هاشم بیگ زاده کرد و این بازیکنان در چهار دیدار گذشته در ترکیب تراکتورسازى به میدان رفتند.

تراکتورسازى نیز مانند استقلال زمانى که قصد جذب ( سجاد شهباززاده) بازیکنى خارج از ایران را داشت متوجه این مشکل شد. اما چرا فدراسیون فوتبال ایران به رغم اطلاع از محرومیت تیمهاى ایرانى براى بازیکنان داخلى کارت بازى صادر مى کند همچنان بى پاسخ است.

با این تفاصیل و به دلیل محرومیت تراکتورسازى در زمان ذکر شده،بازى کردن عالیشاه، نورالهى و بیک زاده غیر قانونى است و طبق قانون نتایج بازیهایى که این بازیکنان در آن بازى کردند نیز باید بنفع حریفان تغییر کند.

صرف نظر از این دو تیم، باشگاه‌هاى دیگرى نیز از فوتبال ایران در فیفا پرونده دارند و منتظر عکس العمل این ارگان جهانى هستند.. پرسپولیس همچنان درگیر پرونده مانوئل ژوزه مربى سابق خود است.

پاس همدان یکى دیکر از باشگاه‌هاى ایران در لیگ دو است که ممکن است به دلیل کسر امتیاز به یک رده پایین تر سقوط کند. مدیران پاس همدان معتقدند بازیکنى که به فیفا شکایت کرده جعل مدرک کرده و باشگاه پاس هیج قراردادى با او نداشته و تنها مقطعى به صورت آزمایشى در این تیم تمرین کرده است.

چرا مسئولین باشگاه پاس در همان ابتدا این مشکل را به فیفا ارائه نداده و پس از حکم فیفا مبنى بر کسر امتیاز به دنبال محکوم کردن بازیکن مورد نظر هستند همچنان ابهام انگیز است.

مشکلاتى این چنینى در فوتبال ایران نشان از بى برنامگى محض و بى نظمى غیر قابل تصورى است که نه تنها مدیران باشگاه‌‎ها بلکه مسئولین فدراسیون فوتبال ایران نیز باید جوابگو باشند.

اگر در گذشته کمیته انضباطى فوتبال ایران از حضور تیمهاى بدهکار جلوگیرى مى کرد و مانع از نقل و انتقالات آنان در فصل نقل و انتقالات مى شد و مانند فیفا مستقل و قاطع عمل مى کرد مطمئنا فوتبال ایران دچار چنین فاجعه اى نمى شد.

فدراسیون فوتبال و مسئولین برگزارى لیگ باید هر چه سریعتر دست به کار شوند. ممنوعیت حضور بازیکنان خارجى در فوتبال ایران به مدتى محدود زمان لازم را در اختیار باشگاه‌هاى بدهکار قرار مى دهد تا با خیالى آسوده بدهى هاى معوقه و خارجى خود را پرداخت کنند. در این صورت نه تنها دست سودجویان نیز از فوتبال ایران کوتاه خواهد شد بلکه موقعیتى فراهم مى شود تا بازیکنان بااستعداد و جوان فوتبال ایران بتوانند در بالاترین سطح توانایى هاى فنى خود را بروز دهند.

سخن هفته

‎سلطانی‌فر وزیر ورزش ایران: ‎استقلال و پرسپولیس را سوپرمارکتی اداره نمی‌کنم

موضوعات مرتبط