هفته ۲۴ لیگ برتر انگلستان؛ چلسى با کونته دست نیافتنی است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در این فصل لیگ برتر انگلستان به مانند سال گذشته یکى از مربیان ایتالیایى گوى سبقت را از دیگران ربوده

در این فصل لیگ برتر انگلستان به مانند سال گذشته یکى از مربیان ایتالیایى گوى سبقت را از دیگران ربوده و در پایان هفته بیست و چهارم با اختلاف ٩ امتیاز نسبت به تیم دوم جدول غیر قابل دسترس است.

چلسى در حساس‌ترین دیدار این هفته به راحتى آرسنال را در خانه شکست داد تا نشان دهد آنتونیو کونته در اولین فصل مربى گرى‌اش به مانند ژوزه مورینیو به دنبال تاریخ سازى در لیگ برتر است.

تاتنهام دیگر تیم لندنى که پس از سیزده هفته به رکورد شکست ناپذیرى چلسى پایان داد، تعقیب کننده اصلى شاگردان کونته است. کمبود تجربه در بین بازیکنان جوان و هیجانات کورس قهرمانى مهم‌ترین مشکل پوچتینو سرمربى آرژانتینى تاتنهام است.

منچستر سیتى به لطف درخشش گابریل ژسوس دوباره به صف مدعی بازگشت و با شکست آرسنال مقابل چلسى جاى این تیم را در رتبه سوم گرفت. شکست غیرقابل تصور لیورپول در مقابل هال سیتى قعرنشین دردسرهاى یورگن کلوپ را دو چندان کرد و لیورپول پس از آرسنال به رتبه پنجم سقوط کرد. منچستر یونایتد با شکست لستر اختلاف خود را با لیورپول به یک امتیاز رساند و امیدهایش براى کسب سهمیه اروپا زنده شد.

حق نشر عکس AP
Image caption دربازى رفت این دو تیم، آرسنال بدون تردید تیم برتر میدان بود

چلسى ٣ - آرسنال ١

در بازى رفت این دو تیم، آرسنال بدون تردید تیم برتر میدان بود. کونته در نیمه دوم دیدار رفت، تاکتیک تیمى خود را تغییر داد و پس از آن موفقیت‌هاى چلسى شروع شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فلسفه مربیگرى کونته و آرسن ونگر تفاوت‌هاى فراوانى با یکدیگر دارد

فلسفه مربیگرى کونته و ونگر

فلسفه مربیگرى کونته و آرسن ونگر تفاوت‌هاى فراوانى با یکدیگر دارد. اولویت اول فلسفه ایتالیایى کونته مبنى بر استحکام سیستم دفاعى و گل نخوردن است. نظم و انضباط و سازمان دهى تیمى مهم‌ترین فاکتور موفقیت چنین فلسفه‌اى است.

در تفکرات کونته بازیکنان خط میانى و دفاع ابتدا باید سیستم تهاجمى حریف را خنثى کنند و تنها تحت شرایطى خاص اجازه حضور در حمله را دارند. چلسى با هفت بازیکن که کاملا در اختیار تاکتیک دفاعى تیم هستند غیرقابل نفوذ است. اما در فاز تهاجمى موضوع کاملا متفاوت است.

دیگو کاستا، پدرو و ادن آزار کاملا آزاد هستند تا در هرکجاى زمین که مایل هستند بازى کنند، اما آزار و پدرو به رغم آزادى در زمان حمله موظف هستند حتما در تشکیل خط اول دفاعى که از هافبکها شکل مى‌‍گیرد حضور داشته باشند.

+هفته بيست و سوم ليگ برتر انگلستان؛ پيروزى پر گل سيتى در شب توقف مدعيان

+هفته بيست و دوم ليگ برتر انگلستان؛ ركوردشكنى رونى، بدشانسى گوارديولا و نوسان ليورپول

+هفته بيست و يكم ليگ برتر انگلستان؛ زلاتان فرشته نجات پوگبا

آرسن ونگر برخلاف کونته تنها به دنبال سه امتیاز بازى است. تفکرات هجومى و بازى ترکیبى خط هافبک و حمله از نکات بارز فلسفه مربیگرى ونگر است.

ونگر مربى خاصى است که تفکرات منحصر بفرد خود را دارد. عدم انعطاف پذیرى یکى از نقطه ضعف‌هاى ونگر است. درحالیکه در ابتداى فصل بنظر مى‌رسید ونگر تا حدود زیادى از این موضع فاصله گرفته اما در این دیدار یکبار دیگر همین مشکل، کار دست او داد. برخورد فوتبال بسته ایتالیایى و فوتبال روان و جذاب فرانسوى از دیدنى‌هاى این بازى پرهیجان بود.

حق نشر عکس PA
Image caption چلسى به رغم موفقیت‌هاى اخیرش نقاط ضعف‌هایى نیز دارد

نقطه ضعف چلسى

چلسى به رغم موفقیت‌هاى اخیرش نقاط ضعف‌هایى نیز دارد. ارسال از کنارها و استفاده از نقاط کور بین مدافعین و فضاى پشت مدافع- هافبک‌هاى کنارى در زمان تعویض جریان بازى از سمت مخالف، پاشنه آشیل چلسى است . پپ گواردیولا و پوچتینو به خوبى این ضعف را در دیدارهاى گذشته نمایان کردند.

یورگن کلوپ نیز در نیمه دوم بازى هفته گذشته از همین نقطه ضعف استفاده کرد و توانست دروازه چلسى را باز کند اما ونگر قصد نداشت از تجربه مربیان دیگر استفاده کند.

حق نشر عکس AP
Image caption تاکتیکى که درمقابل سیستم بسته چلسى کاملا بى‌اثر بود

ترکیب دو تیم

چلسى به مانند تمامى دیدارهاى گذشته با کمترین تغییر و تنها با جایگزین کردن پدرو به جاى ویلیان به میدان آمد. در سیستم ١-٢-٤-٣ چلسى کاستا، آزار و پدرو تمامى بار تهاجمى این تیم را به دوش مى‌کشند و ویکتور موزز و مارکوس آلونسو نیز تنها در زمانى که آزاد بودند در حمله شرکت مى‌کردند.

سیتى در بازى مقابل چلسى و به رغم شکست ضعف سیستم دفاعى آنان ‌را بخوبى نشان داد و تاتنهام نیز با از کار انداختن مدافع هافبک‌هاى چلسى نه تنها سیستم تهاجمى این تیم را کم اثر کرد بلکه توانست از همین فضاها و با ارسال‌هاى دقیق دوبار دروازه چلسى را باز کند.

اما آرسنال دقیقا برعکس عمل کرد. در سیستم ١-٣-٢-٤ چمبرلین در کنار کوکه‎لاین دو هافبک دفاعى بودند. اوزیل، آیوبى، ولکات سه هافبک تهاجمى و سانچز به عنوان تک مهاجم بازى مى‌کرد آرسنال با این ترکیب قصد داشت از عمق به گل برسد.

تاکتیکى که درمقابل سیستم بسته چلسى کاملا بى‌اثر بود.

حق نشر عکس PA
Image caption هر چقدر چلسى در دفاع مستحکم و غیرقابل نفوذ بود آرسنال در دفاع شلخته و نامنظم بود

سیستم دفاعى آرسنال

هر چقدر چلسى در دفاع مستحکم و غیرقابل نفوذ بود آرسنال در دفاع شلخته و نامنظم بود. آرسنال نه تنها در دفاع تیمى و منطقه‌اى بلکه در دفاع فردى نیز ضعف‌هاى فراوانى داشت.

گل اول بازى نمونه‌اى کامل از عدم تمرکز بازیکنان آرسنال در زمان دفاع بود.

در این صحنه کوشینلى مدافع مرکزى آرسنال براى مهار پدرو به سمت چپ مایل شده بود که همین موضوع نشان از عدم سازمان دهى مناسب در دفاع منطقه‌اى است.

با خارج شدن کوشینلى از مرکز خط دفاع هکتور بلرین با قامت کوتاه خود در درون محوطه جریمه مامور مهار کاستا شد. کاستا با قامت بلند خود براحتى بر بلرین غلبه کرد و با ضربه سر دیدنى توپ را به تیر افقى دروازه کوبید.

اوج اشتباه بازیکنان آرسنال پس از این ضربه بود. کوکه‎لاین کاملا مبهوت ضربه کاستا شده بود و تئو ولکات که در سمت راست یار مستقیم آلونسو بود تنها نظاره‌گر بود.

بلرین به رغم جدال ابتدایى با کاستا دوباره براى دفع توپ دوم به هوا برخاست اما آلونسو که به مانند کاستا از بلرین بلندقد‌تر بود با حرکتى که مى‌توانست خطا باشد دروازه آرسنال را در همان ابتداى بازى باز کرد. بلرین مصدوم جاى خود را به گابریل داد تا آلونسو با خیالى آسوده‌تر در حملات شرکت کند.

بلرین یکى از بهترین مدافعین راست لیگ است که با سرعت چشمگیرش تاثیر فراوانى در جریان بازى ایجاد مى‌کند.

چلسى یکبار دیگر به مانند بازى‌هاى گذشته به آنچه مى‌خواست رسیده بود و با عقب‌نشینى تاکتیکى و بستن تمام فضاها به دنبال ضد حملات مرگبار خود بود.

در روزى که سانچز و اوزیل با روزهاى اوج خود فرسنگ‌ها فاصله داشتند آرسنال کاملا درمانده بازى مى‌کرد.

گل دوم چلسى در دقیقه ٥٣ اوج حرکت انفرادى آزار بود. زمانى که کاستا براى کمک به خط دفاعى به زمین خودى بازگشته بود با ضربه سر آزار را در میانه میدان صاحب توپ کرد.

در حالیکه نزدیک به پنج بازیکن آرسنال اطراف آزار قرار داشتند اما همه آنان اصول ابتدایى دفاع را فراموش کرده بودند.

اصرار بیهوده کوکه‌لاین براى تصاحب توپ در صورتیکه به خوبى مى‌توانست با خطاى تاکتیکى آزار را متوقف کند به نتیجه نرسید.

دقیقا دقایق پس از این صحنه ماتیچ با خطاى تاکتیکى مانع از پیشروى ولبک درزمان ضد حمله شد و همین صحنه مثالى روشن از تفاوت آشکار بازیکنان چلسى و آرسنال در دفاع فردى است.

پس از اشتباه کوکه‌لاین، کوشینلى نیز فاصله مناسب براى پوشش را رعایت نکرد تا آزار براحتى به پیشروى خود در درون منطقه جریمه ادامه دهد. کوشینلى که در محوطه جریمه محتاط‌‌‌ تر شده براحتى مغلوب آزار شد تا یکى از دیدنى‌ترین گل‌هاى این فصل لیگ برتر شکل بگیرد.

آرسنال پس از گل دوم همچنان به بازى بی‌برنامه خود ادامه مى‌داد تا اینکه ونگر سرانجام تغییر تاکتیک داد. با اضافه شدن دنى ولبک و الیویه ژیرو ارسال از جناحین در دستور کار قرار گرفت. آرسنال در این دقایق بدون هافبک دفاعى تخصصى بازى مى‌کرد.

آرسنال با ژیرو و ولبک زهر دارتر شده بود و با ارسال از کناره‌ها چلسى را تحت فشار گذاشته بود.

اما در دقیقه ٨٣ و با اشتباه مرگبار پیتر چک، سس فابرگاس دروازه تیم سابق خود را براى بار سوم باز کرد تا گل الیویه ژیرو در دقیقه ٩١ تنها غم شکست سنگین آرسنال را کم‌تر کند. با ارسال از کناره‌ها ژیرو سرانجام موفق شد کورتوا را مغلوب کند.

حق نشر عکس PA
Image caption صرف نظر از شکست سنگین آرسنال باید به عدم حضور ونگر برروى نیمکت مربیگرى این تیم به دلیل محرومیت اشاره کرد

محرومیت ونگر

صرف نظر از شکست سنگین آرسنال باید به عدم حضور ونگر بر روى نیمکت مربیگرى این تیم به دلیل محرومیت اشاره کرد که بدون تردید یکى از دلایل اصلى بازى ضعیف شاگردان او در این بازى حساس بود.

سایر نتایج:

منچستر سیتى ٢ - سوانزى ١

لستر سیتى ٠ - منچستر یونایتد ٣

هال سیتى ٢ - لیورپول ٠

کریستال پالاس ٠ - ساندرلند ٤

وست بروم ویچ ١ - استوک سیتى ٠

اورتون ٦ - بورنموث ٣

تاتنهام ١ - میدلزبرو ٠

ساوثهمپتون ١ - وستهم ٣

واتفورد ٢ - برنلى ١

موضوعات مرتبط