هفته بيست و پنجم ليگ برتر انگلستان: گوارديولا پشت سر كونته

Sergio Aguero حق نشر عکس Rex Features
Image caption آگوىًرو در همان پانزده دقيقه ابتداي بازى جايگزين ژسوس مصدم شد و با گلزنى خود گوارديولا را به دردسرى شيرين انداخت

منچستر سيتى با سه پيروزى پياپى به رتبه دوم جدول صعود كرد و با هشت امتياز اختلاف پس از چلسى نزديكترين تعقيب كننده شاگردان كونته است.

گوارديولا پس از شكست تحقير آميز مقابل اورتون و تساوى ناباوارانه با تاتنهام ديگر شانسى براى قهرمانى تيم خود قايل نبود.

گوارديولا با اين اظهارنظر تمامى فشار و استرس را از تيم خود دور كرد تا بازيكنان با خيالى آسوده تر بازى كنند. تاكتيكى كه تا حدود زيادى مثمر ثمر بود.

سيتى حالا رقيب جدى چلسى در كورس قهرمانى است.

كونته و چلسى در مقابل تيم سخت كوش برنلى نتيجه اى بهتر از مساوى نصيبشان نشد. برنلى و مربى انگليسى آنها شون داچ با بازى فيزيكى و سنتى فوتبال جزيره رقيبى سرسخت براى تمامى تيمهاى ليگ برترى است.

ليورپول سرانجام طلسم عدم پيروزى در سال نو ميلادى را شكست و با پيروزى مقابل تاتنهام همچنان در صف مدعيان باقى ماند.

آرسنال با خوش شانسى هال سيتى را شكست داد تا آرسن ونگر تا حدودى از بحران خارج شود. ونگر در بيستمين سال حضورش در آرسنال محكوم به قهرمانى است.

منچستر يونايتد به رغم پيروزى هاى ارزشمندش همچنان در رتبه ششم جدول است. مورينيو حالا افسوس نتايج بد ابتداى فصل را مى خورد. فاصله چهارامتيازى يونايتد با تيم دوم جدول خبر خوبى براى اين تيم است تا در سيزده هفته پايانى براى اولين بار در اين فصل به كسب سهميه ليگ قهرمانان اروپا اميدوار باشد.

تيره روزى هاى ساندرلند و كريستال پالاس در انتهاى جدول همچنان ادامه دارد. هال سيتى با ماركو سيلوا مربى جوان و پرتغالى اش كه جايگزين مايك فيلان شده بسيار با كيفيت تر از گذشته بازى مى كند. اما حضور لستر سيتى قهرمان سال گذشته ليك برتر به يك امتيازى منطقه سقوط غيرقابل باور است. رانيرى براى نجات لستر كارى سخت و دشوار پيش رو دارد.

بورنموث ٠ - منچستر سيتى ٢

پس از درخشش گابريل ژسوس و گلزنى هاى اخير او در ليگ، گوارديولا سرخيو آگوىًرى را نيمكت نشين كرد.

حق نشر عکس Rex Features
Image caption استرلینگ با زدن یک گل و کمک به گل دیگر نشان داد درحال بازگشت به اوج است

آگوىًرو در همان پانزده دقيقه ابتداي بازى جايگزين ژسوس مصدم شد و با گلزنى خود گوارديولا را به دردسرى شيرين انداخت. گوارديولا به دنبال راهى است تا از ژسوس و آگوىًرو همزمان در تركيب استفاده كند اما با درخشش لروى زانه و رحيم استرلينگ و بازى بى نقص سيلوا و دى بروينه استفاده همزمان از آگوىًورو و ژسوس امكان پذير نيست.

گوارديولا به دنبال ايجاد تعادل در تركيب تيمى است. در تفكرات گوارديولا صرف نظر از خلاقيت فردى انضباط تاكتيكى نيز بسيار مهم است. به عنوان نمونه فرناندينيو از جمله بازيكنانى است كه تحت هرشرايطى در تركيب تيم قرار مى گيرد. فرناندينيو بازيكنى منظم و تاكتيك پذير است كه كاملا در اختيار تيم است و تمامى دستورات سرمربى را بدون كم وكاست به اجرا مى گذارد. گوارديولا براى اينكه به تركيب برنده دست نزند فرناندينيو را از خط ميانى به دفاع چپ منتقل كرد تا اين بازيكن همچنان در تركيب يازده نفره باشد.

بورنموث در اين بازى سعى داشت با ايجاد لايه هاى دفاعى مانع از گلزنى سيتى شود اما گوارديولا متخصص باز كردن دفاع هاى فشرده است. گذشته از آگوىًرو، دى بروينه و سيلوا كه به خوبى در بين خطوط دفاعى جايگيرى مى كنند و با تكنيك خود در فضاهاى بسيار كوچك براحتى صاحب توپ مى شوند بايد به نقش زانه و استرلينك اشاره كرد كه با سرعت و تكنيك منحصر بفرد خود از كناره ها به راحتى دفاع چند لايه بورنموث را باز مى كردند.

بورنموث بسيار خوش شانس بود كه دروازه اش بيش از دو بار باز نشد.

گوارديولا اين روزها بيشتر از گذشته فوتبال انگلستان را مى شناسد. با نيمكت نشينى كلوديو براوو و استفاده از ويلى كابايرو كه شوت گير خوبى است و در خروجها نيز به مراتب بهتر است گوارديولا توانسته تا حدودى ضعف دروازه بانى را در سيتى برطرف كند.

منچستر يونايتد ٢ - واتفورد ٠

ژوزه مورينيو منچستر يونايتد را به روزهاى درخشان فرگوسن اميدوار كرد. يكى از مهمترين مشكلات يونايتد دور شدن از تفكرات فرگوسن و قبول ايده و تفكرى تازه است. ديويد مويز و لويىس ون گال به رغم توانايى هاى فنى زير سايه فرگوسن و موفقيتهاى او بودند اما يونايتد پس از پايان هفته بيست و پنجم با تفكرات مورينيو عادت كرده و حالا اين تيم مورينيويى بازى مى كند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منچستر یونایتد مقابل واتفورد به پیروزی رسید

مهمترين نقطه قوت منچستر يونايتد ايجاد تعادل در حمله است. مورينيو با استفاده از ماتا، مخيتاريان، ابراهيموويچ و مارسيال و يا رشفورد تعادلى ديدنى در سيستم تهاجمى اين تيم به وجود آورده است.

قدرت تمام كنندگى و حفظ توپ عالى ابراهيموويچ به همراه بازى هوشمندانه ماتا و بازيسازى خوب مخيتاريان و سرعت ديدنى مارسيال و يا رشفورد كه تا حدود زيادى به مانند يكديگر بازى مى كنند تركيبى ايده آل در خط حمله درست كرده كه توانايى بازكردن هر دروازه اى را دارند.

در زمانهايى كه ابراهيموويج كاملا تحت مراقبت مدافعين حريف است ماتا فرشته نجات يونايتد مى شود. ماتا متخصص پيدا كردن فضا در جلو دروازه است و با حضور به موقع دردرون هجده قدم براحتى دروازه حريفان را باز مى كند. گل اول اين ديدار نمونه اى آشكار از حضور خوب و به موقع ماتا در منطقه جريمه است.

بازيسازى خوب و بى نقص مخيتاريان در يك سوم حمله موجب شده تا پل پوگبا در نقش هافبك دفاعى به ميدان بيايد. زوج پوگبا و هررا كه زوجى همراه با قدرت و تفكر است يونايتد را در ميانه ميدان به تيمى باكيفيت تبديل كرده است.

واتفورد در اين ديدار مغلوب بازى درخشان مارسيال شد. آرامش و ضربه دقيق مارسيال در گل دوم و حركت ويران كننده او در گل اول و در جريان بازى دليل اصلى پيروزى يونايتد بود. مارسيال در اين بازى كوتاه ترين راه به دروازه واتفورد را انتخاب مى كرد و مدافعين واتفورد در تمامى دقايق بازى اسير تكنيك و سرعت ديدنى او بودند.

ليورپول ٢ - تاتنهام ٠

يوركن كلوپ و ليورپول همچنان مقابل تيمهاى بزرگ شكست ناپذيرند. ليورپول در ليگ امسال در مقابل هيچ يك از مدعيان شكست نخورده و در بازى مستقيم تنها تيم بدون شكست در بين مدعيان است.

حق نشر عکس PA
Image caption سادیو مانه در این فصل با به ثمر رساندن بیشترین گل (11 گل) چهره درخشان لیورپول بوده است

تنها نقطه ضعف ليورپول نتايج نااميدكننده آنان مقابل تيمهاى نه چندان مطرح است. در دور برگشت تساوى مقابل ساندرلند قعرنشين و شكست مقابل سوانزى و هال سيتى نمونه ايى از نتايج غير قابل انتظار اين تيم است.

بدون ترديد دليل اصلى موفقيت ليورپول مقابل تاتنهام درخشش سه مهاجم اين تيم خصوصا سايدو مانه بود.

همانطورى كه در مقاله هاى پيشين اشاره شد كلوپ و پوچتينو تفكراتى نسبتا مشابه دارند. پرسينگ سنگين مهمترين وجه تشابه هر دو مربى است كه تنها منطقه پرس در تفكرات آنان تا حدودى متفاوت است. كلوپ پرسينگ را از خط دفاعى حريف ترجيح مى دهد اما در تفكرات پوچتينو منطقه پرس برمبناى شرايط بازى متفاوت است.

با غيبت دنى رز سمت چپ خط دفاعى تاتنهام بسيار ضربه پذير بود. با توجه به خصوصيات تهاجمى سان و كم تجربگى ديويس كه در اين بازى جايگزين رز مصدوم شده بود مانه همه كاره ميدان در اين سمت بود.

حركات مانه از كناره ها به عمق خط دفاعى تاتنهام بلاى جان اين تيم شده بود. با ضعف سان در كارهاى دفاعى ديويس توان مهار مانه را نداشت و كندى آلدرويد و داير نيز موجب شده بود تا مانه براحتى دروازه تاتنهام را تهديد كند،

گل دوم ليورپول نمونه اى كامل از تفكرات كلوپ در زمان ومكان پرس است. مهمترين موضوع در اين صحنه زمان پرس مانه بر داير بود. مانه با زمانبندى درست بخوبى از پشت داير را تحت فشار قرار داد و پس از توپ ربايى از او لالانا را در موقعيت تك به تك قرار داد كه درنهايت نيز توپ برگشتى را خود او به گل دوم بازى تبديل كرد.

مانه، كوتينيو و فرمينو در اين بازى نشانه هاى از روزهاى اوج خود را به نمايش گداشتند كه بدون ترديد خبرى اميدواركننده براى ليورپول بحران زده است.

ساير نتايج:

چلسى ١ - برنلى ١

آرسنال ٢ - هال سيتى ٠

ميدلزبرو ٠ - اورتون ٠

استوك سيتى ١ - كريستال پالاس ٠

ساندرلند ٠ - ساوثهمپتون ٤

وستهم ٢ - وست بروم ويچ ٢

سوانزى ٢ - لستر ٠

موضوعات مرتبط