شروع فوق‌العاده ایران در جام جهانی کشتی آزاد

حق نشر عکس ISNA

چهل و پنجمین دوره جام جهانی کشتی آزاد امروز، پنجشنبه ۲۸ بهمن، در شهر کرمانشاه آغاز شد.

تیم ایران با ترکیه مسابقه داشت که این مسابقه را برد و امروز با هند نیز روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در اولین دیدارها ایران ۸ بر صفر ترکیه را شکست داد و آذربایجان با نتیجه ۴ بر ۴ (امتیاز فنی ۳۲ بر ۲۹) روسیه را برد.

در این جام هشت تیم ایران، ترکیه، آمریکا، روسیه، جمهوری آذربایجان، گرجستان، هند و مغولستان شرکت دارند و رقابت‌ها دو روز ادامه خواهد داشت.

در مسابقات جام جهانی کشتی هشت کشور برتر دنیا در رشته‌های آزاد و فرنگی باهم رقابت می‌کنند. در این مسابقات تیم‌ها در دو گروه چهار تیمی به مصاف هم می‌روند.

تیم کشتی آزاد ایران در سال های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، و ۲۰۱۶ که مسابقات در آمریکا برگزار شد، قهرمان جام بوده است. ایران تا کنون هفت بار به قهرمانی جام جهانی کشتی رسیده است.

مسابقات امسال در حالی برگزار می‌شود که در مورد سفر اعضای تیم آمریکا به ایران بحث‌هایی در جریان بود و روسای فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا تلاش کردند تا تیم ملی کشتی آزاد آمریکا بتواند در جام جهانی کشتی آزاد کرمانشاه شرکت کند.

رئیسان فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا: اجازه دهید تیم ملی آمریکا به ایران بیاید

فرمان ترامپ؛ وضعیت نامشخص سفر کشتی‌گیران آمریکایی به ایران

ایران با صدور ویزا برای کشتی‌گیران آمریکایی موافقت کرد

به دنبال فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا، در مورد منع سفر اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا، سفر اعضای تیم ملی آمریکا در ایران هم با مشکل مواجه شده بود و وزارت خارجه ایران مقابله به مثل کرد و تصمیم گرفت به اعضای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا اجازه ورود به ایران را ندهد.

پس از این تصمیم وزارت خارجه ایران، رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای به مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش ایران خواستار "بازنگری موضوع توسط مراجع ذیصلاح" شد.

ریچ بندر، رئیس فدراسیون کشتی آمریکا نیز از "علاقه مردم ایران، هواداران کشتی و همین‌طور کشتی‌گیران ایرانی برای حضور تیم آمریکا" در ایران گفت و اعلام کرد که " بدون توجه به اینکه در نهایت ویزاها به دست ما خواهد رسید و به ایران سفر خواهیم کرد یا نه، این هیچ تاثیری در روابط عالی با ما فدراسیون کشتی ایران نخواهد داشت."

اما در نهایت وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که با صدور ویزا برای تیم کشتی آمریکا برای شرکت در مسابقات جام جهانی کشتی در کرمانشاه موافقت کرده است.