ایران و آمریکا در فینال جام جهانی کشتی آزاد

حق نشر عکس TASNIM

در دومین و آخرین روز از مسابقات جام جهانی کشتی آزاد، تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان ایران مغولستان را ۱-۷ شکست داد و به فینال راه یافت. آمریکا نیز با پیروزی مقابل آذربایجان حریف ایران در دیدار نهایی شد.

این سومین مسابقه ایران در مرحله مقدماتی این جام بود. تیم ایران پیشتر با ترکیه و هند مسابقه داشت که هر دو را شکست داده بود.

تیم ملی کشتی آزاد آمریکا که نیز برای مشخص شدن تیم نخست گروه A در حالی به مصاف آذربایجان رفت که مانند دیدارهای گذشته تشویق تماشاگران ایرانی را به همراه خود داشت. این دیدار در بردهای انفرادی ۴-۴ مساوی شد اما در امتیاز شماری این آمریکا بود که با برتری ۱۴-۲۰ مقابل حریف راهی فینال شد. آمریکا پیش از این به ترتیب با نتایج ۱-۷ و ۲-۶ از سد گرجستان و روسیه گذشته بود.

چهل و پنجمین دوره جام جهانی کشتی آزاد از دیروز، ۲۸ بهمن، در شهر کرمانشاه در جریان است.

در این جام هشت تیم ایران، ترکیه، آمریکا، روسیه، جمهوری آذربایجان، گرجستان، هند و مغولستان شرکت دارند.

در مسابقات جام جهانی کشتی هشت کشور برتر دنیا در رشته‌های آزاد و فرنگی باهم رقابت می‌کنند و تیم‌ها در دو گروه چهار تیمی به مصاف هم می‌روند.

تیم کشتی آزاد ایران در سال های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، و ۲۰۱۶ که مسابقات در آمریکا برگزار شد، قهرمان جام بوده است. ایران تا کنون هفت بار به قهرمانی جام جهانی کشتی رسیده است.

مسابقات امسال در حالی برگزار می‌شود که در مورد سفر اعضای تیم آمریکا به ایران بحث‌هایی در جریان بود و روسای فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا تلاش کردند تا تیم ملی کشتی آزاد آمریکا بتواند در جام جهانی کشتی آزاد کرمانشاه شرکت کند.

به دنبال فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا، در مورد منع سفر اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا، سفر اعضای تیم ملی آمریکا در ایران هم با مشکل مواجه شده بود و وزارت خارجه ایران مقابله به مثل کرد و تصمیم گرفت به اعضای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا اجازه ورود به ایران را ندهد.

در نهایت وزارت امور خارجه ایران با صدور ویزا برای تیم کشتی آمریکا برای شرکت در مسابقات جام جهانی کشتی در کرمانشاه موافقت کرد.