هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال ایران؛ شكست ناپذيرى استقلال، كاربزرگ پرسپوليس

فوتبال استقلال و ذوب آهن حق نشر عکس MEHR

در هفته بیست ویکم لیگ برتر ایران دو تیم بزرگ پایتخت مقابل نمایندگان فوتبال اصفهان پیروز شدند. در حالی که استقلال با روحیه‌اى دوچندان پس از پیروزى هفته گذشته در داربى، ذوب آهن را در اصفهان شکست داد. پرسپولیس مقابل سپاهان پیروز شد و بازی تراکتورسازی مقابل سیاه‌جامگان به دلیل شرایط نامساعد جوی به تعویق افتاد.

استقلال این روزها کاملا متحول شده و با جوانان کم نام و نشانش به تیمى شکست‌ناپذیر تبدیل شده است.

پرسپولیس پس از شکست ناباورانه در داربى مقابل استقلال کار بزرگى کرد و با پیروزى بر سپاهان در کوتاه‌ترین زمان ممکن یکبار دیگر در مسیر پیروزى قرار گرفت.

تراکتورسازى به رغم یک بازى کمتر همچنان در رده دوم قرار دارد. سه تیم پرسپولیس، تراکتورسازى و استقلال تهران کاملا از رقیبان فاصله گرفته‌اند و به احتمال فراوان یکى از این سه تیم قهرمان لیگ خواهد شد.

ذوب آهن ٠ - استقلال ٢

صرفنظر از موضوعات فنى، دلیل اصلى درخشش استقلال بازگشت روح تیمى و روحیه جنگدگى و برترى طلبى آنها است. در بازى مقابل ذوب‌آهن این خصیصه از دلایل اصلى پیروزى استقلال بود.

با توجه به بازی‌هاى سنگین چند روز گذشته، بازیکنان استقلال بدون هیچ نشانى از خستگى در تمامى دقایق بازى ذوب‌آهن را تحت فشار قرار مى‌دادند. پرسینگ سنگین و حمله به بازیکن صاحب توپ تاکتیک اصلى استقلال درزمان دفاع بود.

ایجاد تعادل در دفاع، حمله و برعکس در استقلال پیشرفت قابل ملاحظه‌اى کرده است. درتعادل مورد نظر و پیشرفت تاکتیکى استقلال، امید نورافکن در دفاع و فرشید اسماعیلى در حمله نقش غیرقابل انکارى دارند.

در میانه میدان، امید نورافکن درکارهاى دفاعى، کنترل جریان بازى و همین طور پوشش فضاهاى بین مدافعین بدون نقص عمل مى‌کند. نورافکن در حفظ توپ عالى است. نوع پوشش این بازیکن روى توپ به گونه‌اى است که کمتر بازیکنى مى‌تواند توپ را از او بگیرد.

ویژگى منحصر به فرد در حفظ توپ به همراه پاس‌هاى بلند و بدون دورخیز او در فوتبال ایران به ندرت دیده مى‌شود. در کنار نورافکن که در سیستم دفاعى استقلال بدون نقص عمل مى کند فرشید اسماعیلى مهره تاثیر گذار استقلال در فاز تهاجمى است.

اسماعیلى با وجود داشتن اندامی نه چندان قدرتمند، بسیار جنگنده و نترس بازى مى‌کند. اسماعیلى با هوش سرشار و بازیخوانى دیدنى‌اش در هجده قدم حریفان حضورى موثر دارد.

نوع حرکت اسماعیلى مهار او را براى مدافعین حریف بسیار دشوار می‌کند. اسماعیلى در محوطه جریمه به خوبى مى‌داند کی، کجا و چطور به توپ حمله کند. گلزنى‌هاى او در چند بازى گذشته نمونه‌اى آشکار از نقش موثرش در موفقیت‌هاى استقلال است.

در این دیدار گل اول استقلال از ضربه سر اسماعیلى بین مدافعین بلند‌قامت ذوب‌آهن به دست آمد. پیش از ارسال خسرو حیدرى، اسماعیلى ابتدا با مکثى دیدنى منتظر ماند و سپس با حرکتى سریع به فضاى بین دومدافع ذوب‌آهن که نقطه کور خط دفاعى است حمله کرد و با ضربه سر توپ را وارد دروازه کرد؛ حرکتى کاملا هوشمندانه از اسماعیلى که بدون تردید بهترین بازیکن میدان بود.

ذوب‌آهن با حرکات احسان پهلوان در چند صحنه مى‌توانست به گل برسد که به راحتى آن‌ها را از دست داد. استقلال یکبار دیکر با سانتر تماشایی اسماعیلى از چپ و حضور دیدنى برزاى به گل رسید.

زننده هر دو گل استقلال بازیکنان کوتاه قامتى هستند که از ضعف خط دفاعى ذوب‌آهن نهایت استفاده را بردند. ضعف خط دفاعى ذوب‌آهن در ارسال از کناره‌ها در هر دو گل کاملا مشهود بود. پوشش نامناسب ، نبود ارتباط کلامى و استقرار غلط مدافعین از دلایل اصلى بازشدن دروازه ذوب آهن بود.

پرسپولیس ٢ - سپاهان ١

حق نشر عکس TASNIM

پرسپولیس پس از شکست در داربى باید دیدار حساس و سختى را مقابل سپاهان انجام مى‌داد. دغدغه برانکو ایوانکوویچ، سرمربى پرسپولیس غیبت دو مهره اصلى این تیم در سیستم دفاعى بود.

جلال حسینى و کمال کامیابى نیا دو بازیکن تاثیرگذار این تیم محروم بودند و به همین دلیل حسین ماهینى در کنار محمد انصارى در مرکز خط دفاع قرار گرفت و محسن ربیع‌خواه جایگزین کامیابى‌نیا در پست هافبک دفاعى شد.

ربیع‌خواه بازیکن بسیار منضبطى است که تنها هدفش راضى نگه داشتن سرمربى تیم است. ربیع‌خواه که پست تخصصی‌اش مدافع چپ است، در این پست تا حدودى نمره قبولى گرفت.

ماهینى نیز به رغم باتجربه بودن سعى مى‌کند کاملا در اختیار تیم باشد اما حضور او در مرکز خط دفاع موفقیت آمیز نبود. ماهینى تجربه بازى در کنار حسینى در دفاع میانى را دارد که تا حدودى نیز راضى‌کننده بود.

هم انصارى و هم ماهینى مدافع کنارى هستند و در نظم دادن به خط دفاعى تجریه و توانایى جلال حسینى را ندارند. هر دو بازیکن به تنهایى در کنار حسینى راحت‌تر و مفید‌تر بازى مى‌کنند اما درکنار یکدیگر نامنظم و ناهماهنگ بودند.

پرسپولیس در حمله همچنان باکیفیت و غیرقابل مهار بود. حرکات ویران‌کننده مهدى طارمى به فضاى بین و پشت خط دفاعى سپاهان که همراه با پاس‌هاى دیدنى محسن مسلمان و سروش رفیعى بود، سپاهان را زمین‌گیر کرد.

پنالتى اول از حرکت طارمى به پشت خط دفاعى و پاس وحید امیرى زوج او در خط حمله به دست آمد. نوع حرکت طارمى و شکستن خط آفساید در این صحنه واقعا دیدنى بود. پس از حرکت طارمى، اولیویرا، دروازه‌بان سپاهان چاره‌اى جز پنالتى نداشت و بسیار خوش‌شانس بود که اخراج نشد.

اما نکته جالب بازی ضربه پنالتى رامین رضاییان بود. رضاییان پشت توپ قرار گرفت و با پاسى کوتاه طارمى را در داخل محوطه جریمه صاحب توپ کرد تا دروازه‌بان سپاهان کاملا غافلگیر شود و طارمى به راحتى دروازه سپاهان را بازکند.

طارمى موقعیت‌هاى زیادى را در جریان بازى از دست مى‌دهد اما بدون تردید موثرترین بازیکن پرسپولیس است و این گل اعتماد به نفس او را براى گلزنى بیشتر مى‌کند.

سپاهان پس از گل پرسپولیس تاکتیک خود را تغییر داد. با اضافه شدن حسین پاپى و قرار گرفتن او در سمت چپ، مهرداد محمدى به راست منتقل شد و سپاهان با عرض دادن به بازى سعى داشت پرسپولیس را تحت فشار بگذارد.

در سیستم ٢-٤-٤ لوزى هافبک‌هاى پرسپولیس بیشتر در مرکز زمین بازى مى‌کنند و به همین دلیل فضاهاى زیادى در کناره‌ها وجود دارد و عبدالله ویسى سرمربى سپاهان در ۲۰ دقیقه پایانى به خوبى از این نقطه ضعف پرسپولیس نهایت استفاده را کرد.

دروازه پرسپولیس با اشتباه‌های ماهینى و انصارى در زمان ارسال‌های حریف، چندین بار تهدید شد اما محمدى با بى‌دقتى آن‌ها را از دست داد.

در حالی که حدود ۱۰ دقیقه به پایان بازی مانده بود، صادق محرمى با بى‌تجربگى توپ را در زمین حریف از دست داد تا محمدى یکبار دیگر با استفاده از ناهماهنگى خط دفاعى پرسپولیس و خطاى انصارى سپاهان را صاحب پنالتى کند. طالب ریکانى پنالتى راگل کرد اما این پایان کار نبود. مسلمان و طارمى دوباره فرشته نجات پرسپولیس شدند. مسلمان که در این صحنه و در منطقه‌اى خطرناک کاملا آزاد بود با سانترى دقیق سعى داشت طارمى را در تیر دوم صاحب توپ کند. حاج‌صفى با بى‌دقتى روى طارمى خطا کرد تا رضاییان با گلزنى خود از روى نقطه پنالتى در حساس‌ترین بازى این فصل پرسپولیس را به قهرمانى نزدیک‌تر کند.

سایر نتایج :

پیکان ٤ - استقلال خوزستان ٣

فولاد ٢ - گسترش فولاد ٢

سایپا - صبا

صنعت نفت آبادان - پدیده

سیاجامکان - تراکتورسازى (تعویق)

ماشین سازى - نفت تهران (تعویق)

خارج از مستطیل سبز:

حق نشر عکس MEHR

درکشورهاى صاحب فوتبال آسیا مانند ژاپن یا کره‌جنوبى، انتقال بازیکنان جوان و آینده‌دار به فوتبال اروپا از اهداف اصلى باشگاه‌هاى این کشور است که در نهایت موجب پیشرفت فوتبال این کشورها نیز مى‌شود.

برای مثال بازیکنان جوان ژاپن براى انتقال به باشگاه‌هاى اروپایى نیاز به رضایت‌نامه ندارند و فدراسیون فوتبال ژاپن نهایت کمک را مى‌کند تا این بازیکنان به راحتى راهی باشگاه‌هاى اروپایى شوند.

رضا شکارى، بازیکن تیم ملى جوانان ایران یکی از برجسته‌ترین بازیکنان با استعداد فوتبال ایران است که مورد توجه باشگاه رستوف قرار گرفته است.

در حالی که باشگاه ذوب‌آهن باید از این موضوع خوشحال باشد اما به دنبال راهى است تا مانع از این انتقال شود. ذوب‌آهن یکى از با برنامه‌ترین باشگاه‌هاى فوتبال ایران است که باید از این انتقال استقبال کند و بازیکنان بیشترى را به اروپا می‌فرستد.

مدیر عامل ذوب‌آهن دلیل اصلى مخالفت خود را رفتارهاى نه چندان حرفه‌اى شکارى مى‌داند اما نباید فراموش کرد فوتبالیست‌هاى جوان گذشته از جنبه فنی باید از لحاظ رفتار حرفه‌اى و ارتباطات عمومى نیز آموزش ببینند؛ موضوعى که بیشتر باشگاه‌هاى ایرانى از آن غافلند.

سخن هفته:

‎برانکو: اگر به جاى ملى‌پوشان هشت آدم آهنى داشتم، بازى (مقابل استقلال) را نمى‌باختم.

موضوعات مرتبط