هفته دوم ليگ قهرمانان آسيا؛ درخشش پرسپوليس و دو استقلال، ناكامى ذوب آهن

حق نشر عکس Getty Images

پرسپولیس، استقلال تهران و استقلال خوزستان با برترى در دومین دیدار لیگ قهرمانان آسیا به صدر جدول گروه مقدماتى خود صعود کردند اما شکست ذوب آهن مقابل الاهلى عربستان، که ده نفره هم شده بود، تا حدى غیر قابل پیش بینى بود.

الوحده امارات ٢ - پرسپولیس ٣

برانکو با کنار گذاشتن رامین رضاییان و على علیپور به دلیل بى‌انضباطى نشان داد کار درست و اصولى به شخص خاصى وابسته نیست. پرسپولیس با بکارگیرى صادق محرمى جوان اول این تیم در راست، غیبت رضاییان را جبران کرد. زوج موفق وحید امیرى و مهدى طارمى در چند هفته گذشته نیز علیپور را کاملا از ترکیب اصلى خارج کرده بود. در چنین شرایطى حسین ماهینى به سمت چپ خط دفاعى رفت. با قرار گرفتن فرشاد احمد زاده در کنار سروش رفیعى و محسن مسلمان، خلاقیت خط میانى قرمزپوشان یکباردیگر نقطه قوت این تیم شد.

گذشته از قدرت خط میانى پرسپولیس که با جنگدگى کمال کامیابى‌نیا کامل شده بود باید به نقش پررنگ امیرى و طارمى اشاره کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وحید امیری در جدال با والدیویا

امیرى و طارمى با سرعت و تکنیک عالى و آشنایى با نوع بازى یکدیگر اجازه ندادند خط دفاعى الوحده به کمک خط میانى بیاید. به این ترتیب بازیکنان تکنیکى پرسپولیس در میانه میدان براحتى بازى را در اختیار گرفتند.

این روزها حرکت‌های طارمى در شکست خط آفساید تیمهاى مقابل دیدنى است. طارمى سال گذشته همواره در آفساید قرار مى‌گرفت اما برانکو به خوبى توانسته طارمى را آموزش دهد تا چگونه از تله آفساید خارج شود.

گل پرسپولیس در نیمه اول نمونه‌اى آشکار از این موضوع است. طارمى با حرکتى قوسى از جلو خط دفاعى حرکت کرد و با سرعت خوب خود براحتى بازیکنان حریف را جا گذاشت. صرف نظر از حرکت خوب طارمى باید به تیزهوشى امیرى نیز اشاره کرد که دیر اما سریع خود را به محوطه جریمه رساند تا با پاس عالى طارمى به دهانه دروازه، پرسپولیس را پیش بیندازد.

پرسپولیس در ضد حملات ویرانگر بود و اگر طارمى دقت بیشترى داشت گلهاى پرسپولیس در نیمه اول بمراتب بیشتر مى‌شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برانکو در کنار خاویر آگوئیره سرمربی الوحده

الوحده در نیمه دوم با اضافه شدن اسماعیل مطر بازیکن با تجربه فوتبال امارت در کنار ژوژاک مجارستانى و والدیویا شیلیایى به دنبال جبران گل خورده بود. مطر با تجربه فراوان و جایگیرى عالى بین ماهینى و انصارى، در دقیقه ٥٨ بازى را مساوى کرد. تنها چند دقیقه بعد والدیویا الوحده را پیش انداخت. در صحنه گل، کامیابى نیا سعى داشت مطر و کانال سمت چپ را پوشش دهد و از توپ دوم غافل شد در نتیجه والدیویا براحتى صاحب توپ شد و دروازه پرسپولیس را باز کرد.

پرسپولیس پس از گل از لاک دفاعى خارج شد. عقب نشینى بى‌برنامه پرسپولیس در شروع نیمه دوم دلیل اصلى پیش افتادن الوحده بود. پرسپولیس پس از آن به بازى طبیعى خود روى آورد و براحتى جریان بازى را به سود خود تغییر داد. طارمى با ضربه سر بازى را مساوى کرد. اما اوج کار او در گل سوم بود. زمانبندى درست و جایگیرى او در ضربه ایستگاهى رفیعى واقعا دیدنى بود.

استقلال تهران ٣ - التعاون عربستان ٠

حق نشر عکس IPNA

استقلال یک بار دیگر در مسیر پیروزى قرار گرفت و توانست کاملا هوشمندانه نماینده کشور عربستان را با سه گل شکست دهد. مهمترین موضوع در نوع بازى استقلال، تمرکز و قرار گرفتن بازیکنان در استراتژى تیمى بود. در جریان بازى به نظر می‌رسید التعاون تیم برتر میدان است اما در پایان این استقلال بود که از معدود حملات خود نهایت استفاده را کرد.

استقلال در همان دقیقه اول به گل رسید. پرتاب بلند وریا غفورى با سریال اشتباهات مدافعان التعاون نصیب کاوه رضایى شد. او با حرکتی هوشمندانه از یارمستقیم خود جدا شد که همین دلیل اصلى گلزنى او بود. رضایى مانند بازیکنانى کاملا حرفه‌اى خود را در موقعیت گلزنى قرار داد و با ضربه ایى دقیق و تماشایى استقلال را پیش انداخت. استقلال پس از گل تمامى منفذهاى دفاعى را بسته بود و در شرایطى که التعاون بیشتر توپ و میدان را در اختیار داشت اما موقعیت چندانى روى دروازه استقلال نداشت.

حق نشر عکس IPNA

لوسین سن مارتین هافبک رومانیایى التعاون در میانه میدان همه کاره بود اما بتنهایى نمى‌توانست به دروازه استقلال نزدیک شود.

با شروع نیمه دوم بازی هم چنا با برترى نسبى التعاون دنبال مى‌شد اما استقلال یکبار دیگر ازضعف مفرط بازیکنان التعاون در کارهاى دفاعى به گل رسید. ضربه ایستگاهى امید ابراهیمى در یک رفت و برگشت و با دخالت على قربانى، نصیب محسن کریمى جوان شد تا گل دوم را به ثمر برساند. در این صحنه تعداد بازیکنان استقلال در محوطه جریمه بیشتر از حریف بود و بیشتر بازیکنان التعاون در بیرون منطقه جریمه نظاره‌گر بودند.

پس از گل دوم، التعاون راه نزدیک شدن به دروازه استقلال را پیدا کرد و چند بار با ارسال از کناره‌ها موقعیت‌هاى خطرناکى ایجاد کرد اما بى‌دقتى بازیکنان التعاون کار دست این تیم داد و پادووانى مدافع بلند قامت استقلال در دقیقه ٨٨، از ضربه ایستگاهی ابراهیمى دروازه التعاون را باز کرد. استقلال با این پیروزى پرگل و شکست الاهلى امارات مقابل لوکوموتیو ازبکستان، به صدرجدول رفت.

الجزیره امارات ٠ - استقلال خوزستان ١

حق نشر عکس Getty Images

استقلال خوزستان در اولین حضور آسیایى خود تمام نگاه را به خود جلب کرد. پیروزى در خانه الجزیره این تیم را شش امتیازى کرد و حالا باید این تیم را شانس اول صعود در این گروه دانست. مهمترین نقطه قوت استقلال خوزستان نظم تیمى در دفاع و استفاده از ضربات ایستگاهى است. استقلال در این دیدار نیز مانند بازى گذشته از روى ضربه ایستگاهى و با پرتاب بلند پیمان شیرزادى و فرصت طلبى نانگ به گل رسید.

پس از گل بازیکنان استقلال با هوشمندى خاص بازى را کنترل کردند؛ در تمامى دقایق بازى تعداد بازیکنان استقلال در زمان دفاع بیشتر از حریف بود و در ضد حملات بخوبى حریف را غافلگیر مى‌کردند. همکارى حسن بیت سعید، آرش افشین و مهدى مومنى نقطه قوت استقلال در ضد حملات بود.

بازى منظم على آشورى و فرشاد سالاروند در میانه میدان که بخوبى هافبک‌هاى الجزیره و خصوصا آیلتون آلمیدا برزیلى را کنترل کردند، دلیل اصلى موفقیت استقلال بود.

ذوب آهن ١ - الاهلى عربستان ٢

الاهلى یکى از با تجربه ‌ترین تیم‌هاى آسیایى است که برغم ده نفره شدن در پایان نیمه اول، تیم جوان ذوب آهن را در مسقط شکست داد. ذوب آهن پس از ده نفره شدن حریف تنها به دنبال پیروزى بود و همین موجب شد تا تمرکز خود را از دست بدهد. ال سوما در دقایق پایانى با یک ضربه ایستکاهى دیدنى الاهلی را پیروز این دیدار کرد.