هفته بيست و سوم ليگ برتر ايران؛ فرار بزرگ پرسپوليس

پرسپولیس حق نشر عکس IRNA

در هفته‌اى که تراکتورسازى و استقلال مقابل حریفان خود متوقف شدند پرسپولیس با پیروزى مقابل نفت فرار بزرگ خود را به سوى قهرمانى آغاز کرد. سپاهان در داربى اصفهان ذوب آهن را شکست داد تا عبدالله ویسى به آینده امیدوارتر شود. در انتهاى جدول ماشین‌سازى همچنان مى‌بازد اما سیاه‌جامگان با مربى جدیدش اکبر میثاقیان، امتیازى حیاتى در تهران کسب کرد.

نفت تهران ٠ - پرسپولیس ٢

حق نشر عکس IRNA

پرسپولیس در روزی که بیشتر بازیکنان کلیدى اش را در اختیار نداشت به پیروزى رسید تا فاصله‌اش با تراکتورسازى تیم دوم جدول به هشت امتیاز برسد. در نیمه اول با اخراج دروازه بان نفت، بازى از شرایط طبیعى خود خارج شده بود و اصرار پرسپولیس براى رسیدن به گل از عمق نیز بى‌نتیجه بود.

على دایى پس از ده نفره شدن، ایمان مبعلى بازی‌ساز اصلى خود را بیرون آورد و سیستم نفت از ١-٣-٢-٤ به ٢-٣-٤ تبدیل شد. در چنین شرایطى ارسلان مطهرى و محمد قاضى یکى از دو مهاجم نفت وظیفه داشتند به خط هافبک برگردند.

نفت در نیمه اول بخوبى جریان بازى را کنترل کرد و گذشته از ضربه دیدنى على علیپور، پرسپولیس هیچ شانسى براى گل نداشت.

برانکو بخوبى از شرایط بازى آگاهى داشت و در نیمه دوم بردن توپ به کناره ها در دستور کار قرار گرفت. با حضور مستمر فرشاد احمد زاده و خصوصا صادق محرمى دو مدافع کنارى در حملات، پرسپولیس جریان بازى را کاملا در اختیار گرفت.

بدون تردید محرمى مدافع راست جوان پرسپولیس، ستاره بى چون و چراى میدان بود اما در درخشش محرمى محسن مسلمان نقش ویژه‌اى داشت. مسلمان با تکنیک و بازی‌سازى خود بخوبى محرمى را صاحب توپ مى‌کرد.

در حالی که نفت کاملا عقب نشینى کرده بود، پرسپولیس از ضربه‌اى ایستگاهى -با همکارى عالى مسلمان و سروش رفیعى و شوت سرکش رفیعى- به گل رسید.

در این صحنه هوشیارى مسلمان و فضاسازى رفیعى براى ضربه آخر بسیار دیدنى بود.

نفت پس از گل دیگر چیزى براى جنگیدن نداشت و همین موجب شد تا پرسپولیس موقعیت‌هاى بیشترى نصیبش شود.

مهدى طارمى با حرکتى انفرادى تیر خلاص را شلیک کرد تا پرسپولیس با شایستگى پیروز میدان باشد.

استقلال تهران ١ - سیاه‌جامگان ١

حق نشر عکس MEHR

بدون تردید دلیل تساوى استقلال مقابل سیاه‌جامگان بحران زده و قعرنشین، حضور این تیم درلیگ قهرمانان آسیا است. معمولا تیم‌هاى ایرانى توان حضور هم‌زمان در دو تورنمنت را ندارند و این موضوع در این مسابقه دوباره ثابت شد و خستگى در ساق‌هاى بازیکنان استقلال کاملا مشهود بود.

گذشته از این مشکل، نبود تمرکز در بین بازیکنان استقلال و دست کم گرفتن حریف موجب شد تا سیاه‌جامگان از این وضعیت نهایت استفاده را کرده و در پایان نیمه اول با یک گل پیش بیفتد.

دلیل اصلى بازشدن دروازه استقلال نبود فاصله مناسب در خطوط تیمى بود. استقلال با حضور على قربانى به عنوان تک مهاجم در سیستم ١-٣-٢-٤، به بازى مستقیم روى آورد. در بازى مستقیم حمایت از مهاجمان و درسیدن به توپ‌هاى دوم و سوم بسیار حیاتى است. استقلال در کناره‌ها خطرناک بود اما اصرار مدافعان میانى این تیم خصوصا پادووانى و رابسون در بازى مستقیم بى‌مورد بود.

در دقیقه ٤٥ پادووانى با ارسالى بلند سعى داشت قربانى را صاحب توپ کند اما پس از ارسال همچنان در زمین خود ایستاده بود. در این صحنه خط دفاعى استقلال باید به مرکز زمین حرکت مى کرد و خط میانى نیز باید به خط حمله نزدیک مى‌شد تا فاصله خطوط حفظ شده و توپ‌هاى سرگردان نصیب بازیکنان استقلال شود.

توپ ارسالى پادووانى را مدافعان سیاه‌جامگان برگشت دادند. سالار افراسیابى هافبک سیاه‌جامگان فقط سعى داشت توپ سرگردان (توپ دوم) را از دروازه دور کند اما ضربه او ( توپ سوم) در فضاى بسیار زیاد بین خط میانى و دفاعى استقلال نصیب حسین بادامکى شد. در این صحنه روبه رو شدن بادامکى، سیف‌الهى و یرکوویچ، سه بازیکن سیاه‌جامگان با پادووانى و رابسون نشان داد استقلال شناخت خوبى از بازى مستقیم ندارد.

در بازى مستقیم تصاحب توپ‍هاى دوم و حمایت از موج اول حمله بسیار مهم و ضرورى است. بادامکى با استادى یرکوویچ را با حسینى دروازه بان جوان استقلال تک به تک کرد و یرکویچ بازیکن سابق استقلال سیاه‌جامگان را پیش انداخت.

در نیمه دوم استقلال همچنان به بازى مستقیم ادامه داد؛ مدافعان کنارى استقلال وریا غفورى و میلاد زکى‌پور کاملا از جریان بازى خارج بودند و تنها سایه‌ای از آنان در زمین دیده می‌شد، استقلال نمى‌دانست چگونه باید دفاع متراکم سیاه‌جامگان را بازکند.

سرانجام حرکت انفرادى فرشید اسماعیلى و خطاى مدافعان سیاه‌جامگان استقلال را صاحب پنالتى کرد و امید ابراهیمى درروزى که استقلال کاملا خسته و بى‌برنامه بود بازى را مساوى کرد.

تراکتورسازى ٠ - سایپا ٠

حق نشر عکس MEHR

تراکتورسازى در لیگ قهرمانان آسیا حضور ندارد و مى‌توانست از تعطیلات لیگ نهایت استفاده را کند اما ناهماهنگى همچنان نقطه ضعف اصلى این تیم است. تراکتورسازى پس از جدایى سروش رفیعى و محرومیت امید عالیشاه، احمد نورالهى و هاشم بیگ زاده از شرایط آرمانى دور شده و دچار کمبود بازیکن است. در غیاب محمد نورى دغدغه‌هاى امیر قلعه‌نویى در این دیدار دو چندان بود. نورى بازیکنى خلاق و باز‌‌ی‌ساز است که در تنظیم آهنگ بازى تخصص دارد. با غیبت نورى خلاقیت خط میانى تراکتورسازى به مراتب کمتر شده بود و این تیم کاملا بى‌برنامه و ضعیف بازى مى‌کرد.

نقطه قوت تراکتورسازى در نیم فصل اول لیگ حضور پررنگ مدافعان کنارى در حمله بود که با ارسال‌هاى دقیق خود فرزاد حاتمى و ادینیو برزیلى را در موقعیت گل قرار مى‌دادند.

اما در این دیدار محمد ایران پوریان و سعید آقایى کمتر در حملات شرکت مى‌کردند و تا دقایق پایانى تراکتورسازى موقعیت چندانى روى دروازه سایپا نداشت. در دقایق پایانى، بازى مستقیم و استفاده از توپ‌هاى بلند در دستور کار قرار گرفت. فشار همه‌جانبه تراکتورسازى تا حدى دروازه سایپا را تهدید کرد اما در نهایت سایپا موفق شد در زمین تراکتورسازى یک امتیاز حساس کسب کند.

سایر نتایج:

سپاهان ٢ - ذوب آهن ١

پدیده ٣ - گسترش فولاد ٢

صبا ٠ - فولاد ٠

استقلال خوزستان ١ - ماشین سازى ٠

صنعت نفت آبادان ١ - پیکان ٠

خارج از مستطیل سبز:

سرمربى استقلال از شرایط تیم تراکتورسازى و سهمیه این تیم در استفاده از بازیکنان سرباز گله مند است و اعتقاد دارد سازمان نظام وظیفه باید چاره‌اى بیندیشد تا دیگر تیم‌هاى لیگ برتر نیز بتوانند از بازیکنان سرباز خود استفاده کنند.

با توجه به حضور تیم‌هاى نظامى در فوتبال ایران چنین امکانی دست نیافتنى است. ملوان، فجر سپاسى و نیروى زمینى از تیمهایى هستند که بازیکنان جوان و آینده‌دار فوتبال ایران مى توانند با حضور در این تیم‌ها ضمن خدمت سربازی فوتبال را هم ادامه دهند اما شرایط مالى نچندان مناسب و عدم سرمایه‌گذارى موجب شده این تیم‌ها به دسته‌هاى پایین سقوط کنند.

اما نکته قابل توجه این است که اگر تراکتورسازى نتواند سهمیه بازیکنان سرباز خود را حفظ کند ملى‌پوشان جوان این تیم باید به لیگ‌هاى پایین‌تر بروند و عملا از سطح اول فوتبال فاصله بگیرند.

با شرایط موجود حضور تیمى نظامى در سطح اول فوتبال ایران بسیار ضرورى و حیاتى است چون مانع هدررفتن نیروهاى جوان و با استعداد فوتبال ایران مى‌شود.

سخن هفته:

پورموسوی (سرمربى استقلال خوزستان): باید به فکر پول شب عید بازیکنان باشیم