هفته بيست و هفتم ليگ برتر انگلستان؛ ادامه نمایش درخشان ليورپول مقابل مدعیان قهرمانی

حق نشر عکس AP
Image caption جورجینیو واینالدام گل سوم لیورپول را به ثمر رساند

لیورپول در ادامه روند پیروزى مقابل مدعیان قهرمانى، شکست ناپذیرى خود را حفظ کرد. این تیم از شروع سال نو میلادى وارد بحران شده و در هشت بازى گذشته تنها پیروزى آن مقابل تاتنهام دیگر مدعى قهرمانى بود. این تیم مقابل هیچ یک از شش تیم ابتداى جدول شکست نخورده و این هفته نیز توانست آرسنال را مانند بازى رفت شکست دهد.

تاتنهام با پوچتینو همچنان مدعى است اما توقف منچستر یونایتد در زمین خود مقابل بورنموث، تا حدى غیر منتظره بود. یونایتد با پیروزى مقابل بورنموث مى توانست به رتبه پنجم صعود کند اما گویی این تیم در رتبه ششم طلسم شده است.

منچستر سیتى در زمین ساندرلند پیروز شد تا با یک بازى بیشتر فاصله‌اش با چلسى مدعى اصلى قهرمانى به هفت برسد.

ساندرلند٠ - منچستر سیتى ٢

حق نشر عکس EPA

ساندرلند با دیوید مویز همچنان درانتهاى جدول است. فصل جارى از معدود سال‌هایى است که ساندرلند دست به تعویض مربى نزده و قصد ندارد مویز را اخراج کند.

منچستر سیتى با نیمکت نشینى کوین دبروینه میانه میدان را در اختیار یحیى توره قرار داده بود. در سیستم ١-٤-١-٤ ابتدا توره در نقش تنها هافبک دفاعى و بازی‌ساز اصلى از خط دفاعى به بازى گرفته شد اما در همان بیست دقیقه ابتدایى، به دلیل تراکم زیاد خط دفاعى ساندرلند، گواردیولا تغییر عقیده داد و فرناندینیو جایگزین توره در این پست شد و توره به یک خط جلوتر رفت.

دلیل اصلى تغییر پست توره بیشتر کردن خلاقیت خط حمله و استفاده از پاسهاى دیدنى او در یک سوم حمله بود.

توره پاسور قهارى است که بخوبى مى داند کجا، چگونه و در چه زمانى مهاجمان را صاحب توپ کند. پاس دیدنى او در دقیقه ٣٣ به رحیم استرلینگ و پاس تک ضرب او به لروی سانه پیش از گل اول، نمونه‌های آشکار توانایى این بازیکن ساحل عاجى بود.

توره بکبار دیگر در دقایق پایانى نیمه اول در متن حرکات تهاجمى سیتى قرار گرفت تا آگوئرو با پاس دیدنى استرلینگ، منچستر سیتى را پیش بیندازد.

حق نشر عکس PA
Image caption لروی سانه و یحیی توره در پیرزوی منچسترسیتی نقش زیادی داشتند

عکس العمل استرلینگ و نگاه او به موقعیت آگوئرو پیش از پاس آخر یکى از نکات دیدنى صحنه گل بود.

در نیمه دوم سیتى همچنان با حفظ توپ بازى را در اختیار داشت. در تفکرات تاکتیکى گواردیولا حفظ توپ تا هرزمان که ممکن باشد در اولویت قرار دارد و بازیکنان سیتى این موضوع را در نظر داشته و بیهوده توپ را از دست نمى‌دادند.

در این تاکتیک نقش فرناندینیو بسیار مهم است. زمانی که سیتى قصد دارد در یک سوم دفاعى و میانى حفظ توپ کند، فرناندینیو همواره نزدیک بازیکن به بازیکن صاحب توپ است و علاوه بر نقش بازیکن حمایت کننده، در صورت لو رفتن توپ اولین مدافع نیزهست. او با تاخیر انداختن در بازی حریف، زمان لازم را به مدافعان سیتى مى‌داد تا سازمان دفاعى خود را شکل دهند.

منچسترسیتى در نیمه دوم دقیقا به آنچه مى‌خواست رسید؛ باز شدن سیستم دفاعى ساندرلند براى جبران گل خورده، به دیگر هافبک‌هاى سیتى خصوصا دیوید سیلوا اجازه داد با خیالى آسوده‌تر سانه و استرلینگ را صاحب توپ کند.

حرکت دیدنى سانه از چپ به مرکز خط دفاعى و پاس دیدنى سیلوا در دقیقه ٦٠ سیتى را به گل دوم رساند.

نوع حرکت سانه و استرلینگ تا حد زیادى با یکدیگر متفاوت است. سانه بازیکنى چپ پا است که از سمت راست به قلب خط دفاعى حرکت مى‌کند و در گلزنى نقش موثرترى دارد اما استرلینگ در راست وظیفه دارد به بازى عرض دهد و با ارسال‌هاى خود دیگران را در موقعیت گل قرار دهد. گل اول و دوم سیتى نقش متفاوت این دو بازیکن را کاملا نشان مى‌داد.

حفظ توپ منچسترسیتى پس از پیش افتادن از حریف کاملا متفاوت بود. پیش از گل بازیکنان سیتى با حفظ توپ به دنبال ایجاد فضا براى رسیدن به گل بودند اما پس از آن با حفظ توپ در پی گل نخوردن و کنترل جریان بازى بودند؛ این موضوع نشان مى‌دهد حفظ توپ تا چه اندازه در فوتبال نوین مهم و تاثیرگذار است.

لیورپول ٣ - آرسنال ١

در یکى از حساس‌ترین بازی‌هاى این هفته لیگ برتر انگلستان، لیورپول در زمین خود آرسنال را شکست داد. لیورپول همچنان در مقابل تیم‌هاى مدعى، با طراوت بازی می‌کند و شکست ناپذیر است اما شکست‌هاى عجیب این تیم مقابل تیم‌هاى قعرنشین مهم‌ترین نقطه ضعف شاگردان کلوپ است.

به همین دلیل بود که تماشاگران متعصب لیورپول برغم شکست سنگین هفته گذشته لیورپول مقابل لسترسیتى بحران‌زده، امید فراوانى به پیروزى در این بازی داشتند.

تنها نگرانى لیورپول غیبت جردن هندرسون بود که در بازى گذشته کمبود او کاملا حس مى‌شد اما امره جان در این دیدار بخوبى جاى خالى او را پر کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لالانا ستاره لیورپول بود

لیورپول با همان سیستم همیشکى ٣-٣-٤ به میدان آمد. فرمینو، سادیو مانه و کوتینیو سه مهاجم لیورپول بودند؛ ترکیب دوندگى و بازى بدون توپ فرمینو، سرعت و تمام‌کنندگى مانه و تکنیک و هوش سرشار کوتینیو مى‌تواند هر خط دفاعى را آزار دهد. در ترکیب خط میانى لیورپول جان در مرکز زمین بیشتر نقش تخریبى داشت اما آدام لالانا و جورجینیو واینالدام نقش متفاوتى داشتند.

لالانا در مرکز زمین همه کاره بود؛ در تصاحب توپ‌هاى دوم، شروع پرسینگ، بازى بین خطوط و کانال‌هاى دفاعى و تغذیه مهاجمان اما وظیفه اصلى واینالدوم آزاد کردن کوتینیو بود. مانه بازیکنى است که با سرعت خیره کننده خود بخوبى پشت مدافعان حریف صاحب توپ مى‌شود و به همین دلیل فضاى جلو خط دفاعى در اختیار لالانا قرار مى‌گرفت.

همکارى لالانا و مانه در سمت راست تا حدى با همکارى کوتینیو و واینالدام در چپ متفاوت بود. کوتینیو نمى‌تواند مثل مانه در پشت خط دفاعى صاحب توپ شود اما می‌تواند با تکنیک منحصر به فرد خود در فضاهاى بسبار کوچک جریان بازى را تغییر دهد. جابجایى کوتینیو و واینالدوم یکى از تاکتیکهاى دیدنى لیورپول در این بازى بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption نیمکت‌نشینی الکسیس سانچز برای بسیاری غافلگیرکننده بود

گل دوم لیورپول دقیقا از همین جابجایی به دست آمد. حرکت کوتینیو به سمت مرکز زمین، با حرکت واینالدام به جایگاه قبلى کوتینیو همراه بود- شیوه‌ای که به اینترچنچینگ معروف است. به این ترتیب واینالدام آزاد شد و در کانال سمت چپ براحتى لالانا را صاحب توپ کرد و او با تعویض جریان بازى (سویچینگ)، براحتى مانه را در سمت دیگر صاحب توپ کرد و گل دوم به ثمر رسید.

لیورپول در گل اول نیز از تاکتیک ساده بازى مستقیم و رسیدن به توپ‌هاى دوم استفاده کرد. واینالدام بر پاس بلند مینیوله دروازه‌بان لیورپول اثر گذاشت، لالانا به توپ دوم رسید و مانه را صاحب توپ کرد و فرمینیو پاس عرضی مانه را به گل اول لیورپول بدل کرد.

این دو گل و گل سوم لیورپول که از ضدحمله به دست آمد حاکی از تنوع تاکتیکى لیورپول براى رسیدن به گل در این دیدار حساس بود.

در گل سوم نوع حرکت لالانا و اوریگى و خصوصا واینالدام دیدنى بود. لالانا یکبار دیکر در متن حرکت قرار داشت. او پس از دریافت توپ با تاخیر و زمانبندى مناسب، زمان لازم را در اختیار دیگر بازیکنان خصوصا اوریگى و واینالدام قرار داد. پاس زمان‌بندی شده اوریگى براى شکست خط آفساید و حرکت عالى واینالدام از عمق خط دفاعى خود به محوطه جریمه حریف در دقیقه ٩٠ از نکات دیدنى گل سوم لیورپول بود، هر چند که باید به بى‌تفاوتى ژاکا هافبک دفاعى آرسنال در تعقیب واینالدام هم اشاره کرد.

حق نشر عکس EPA

به این ترتیب تیره‌روزى‌هاى آرسنال همچنان ادامه دارد. در حالیکه تمامى کارشناسان از ترکیب آرسنال و نیمکت‌نشینى آلکسیس سانچزحیرت زده شده بودند، نباید فراموش کرد اصل غافلگیرى یکى از مهمترین نکات مربیگرى است. همانطور که کلوپ اذعان کرد از غیبت سانچز کاملا غافلگیر شده و نمى‌دانست چگونه باید دنى ولبک را مهار کرد اما گل زود هنگام لیورپول تله تاکتیکى آرسنال را خنثى کرد.

در نیمه دوم با اضافه شدن سانچز آرسنال بمراتب بهتر شد. آرسنال تیمى است که همواره سعی مى‌کند ابتکار عمل را در دست گرفته و قدرت تیمى خود را به تیم مقابل دیکته کند اما در نیمه اول آرسنال تیمی که بود که فقط واکنش نشان می‌داد، یعنى سعى می‌کرد ابتدا تاکتیک لیورپول را خنثى کند و به نظر می‌رسید بازیکنان آرسنال با این تاکتیک بیگانه هستند.

آرسنال در نیمه دوم بازى را کاملا در اختیار داشت، حضور سانچز موجب شده بود تا کلاین مدافع راست لیورپول کمتر در حملات شرکت کند و امره جان بیشتر به سمت راست متمایل شود و این وظیفه دفاعى واینالدام را بیشتر کرد. با کم‌رنگ‌تر شدن نقش واینالدام در حمله، بلرین براحتى کوتینیو را مهار کرد. با کم اثر شدن کوتینیو، هماهنگى و قدرت خط حمله لیورپول مهار و آرسنال تیم برتر میدان شد.

کلوپ به این مشکل پى برد و با تعویض کوتینیو و به زمین آوردن اوریگى در دقایق پایانى، نه تنها نتیجه را حفظ کرد بلکه به تعداد گلهاى تیم خود نیز افزود. در حالی که معمولا در چنین شرایطى مربیان به دنبال تقویت سیستم دفاعى خود هستند، کلوپ کاملا برعکس عمل کرد تا پاداش تعویض خوب خود را بگیرد.

در تقابل تاکتیکى دو مربى، نقش و تاثیرگذارى بازیکنان بسیار تعیین کننده بود. درخشش لالانا عامل اصلى پیروزى لیورپول در این دیدار حساس بود.

سایر نتایج:

تاتنهام ٣ - اورتون ٢

منچستر یونایتد ١ - بورنموث ١

وست‌بروم‌ویچ ٠ - کریستال پالاس ٢

سوآنزى ٣ - برنلى ٢

لستر ٣ - هال ١

واتفورد ٣ - ساوثهمپتون ٤

استوک ٢ - میدلزبرو ٠