هفته بيست و چهارم ليگ برتر ايران

حق نشر عکس FARS

قهرمان ليگ نيزحريف پرسپوليس نشد

استقلال خوزستان قهرمان سال گذشته ليگ در تهران مقابل پرسپوليس شكست خورد تا شاگردان برانكو هر چه بيشتر به قهرمانى اين فصل ليك نزديكتر شوند. استقلال تهران به رغم مشكلات حاشيه اى فراوان سايپا را شكست داد تا رقيب جدى تراكتورسازى در رتبه دوم جدول باشد.

تساوى تراكتورسازى مقابل فولاد موجب شد تا فاصله استقلال با تراكتورسازى به دو امتياز برسد.

ماشين سازى اولين پيروزى خانگى خود را در فصل جديد جشن گرفت تا اميدهايش براى بقا زنده شود. فرهاد كاظمى سرمربى ماشين سازى يكبار ديگر به دنبال خلق معجزه در نجات تيمهاى انتهاى جدولى فوتبال ايران است.

حق نشر عکس FARS

پرسپوليس ١ - استقلال خوزستان ٠

پرسپوليس پس از بازگشت بازيكنان كليدى‌اش با تركيبى كامل مقابل استقلال خوزستان قرار گرفت. تمامى نقطه قوت پرسپوليس در سيستم ٢-٣-١-٤ سه هافبك تهاجمى اين تيم است.

سروش رفيعى، محسن مسلمان و فرشاد احمدزاده كاملا جريان بازى را در اختيار داشتند و به خوبى دومهاجم سرعتى خود را صاحب توپ مى‌كردند. نوع بازى اين سه بازيكن به گونه‌اي بود كه در منطقه خاصى بازى نمى‌كردند، اما وظيفه داشتند همواره نزديك به يكديگر باشند.

در تركيب ابتدايى احمد زاده در چپ، مسلمان در راست و رفيعى در مركززمين جايگيرى مى كردند، اما در جريان بازى به دفعات احمدزاده به سمت راست متمايل مى شد و يا مسلمان در چپ حضور پيدا مى كرد. ارسال دقيق احمدزاده از سمت راست در گلى كه طارمى به ثمر رساند درحاليكه منطقه اصلى بازى احمد زاده درچپ بود نمونه اى از بازى شناور اين سه بازيكن بود.

درسيستم تهاجمى پرسپوليس، ماهينى در سمت چپ كمتر در حملات شركت مى كرد صادق محرمى در راست وظيفه تهاجمى بيشترى داشت.

در تمامى دقايق بازى پرسپوليس با سه هافبك تهاجمى و بازى هماهنگ دو مهاجم خود (وحيد اميرى و مهدى طارمى) و به همراه محرمى همواره در حمله با شش بازيكن استقلال خوزستان را تحت فشار قرار مى‌داد.

به همين دليل اصغر عاشورى و فرهاد سالاروند دو هافبك دفاعى استقلال كاملا درگيركارهاى دفاعى بودند و كمتر مى توانستند در كارهاى تهاجمى شركت كنند.

با بازى خوب هافبكهاى پرسپوليس، سيستم تهاجمى استقلال خوزستان كاملا ازكارافتاده بود. نانک تک مهاجم اين تيم اصلا صاحب توپ نمى‌شد. مهدى مومنى، آرش افشين و حسن بيت سعيد نيز كاملا سردرگم بودند.

پرسپوليس پس از گل اول موقعيتهاى زيادى داشت و استقلال اسير بازى خوب پرسپوليس بود.

در نيمه دوم نيز برترى پرسپوليس ادامه داشت اما سيروس پورموسوى به خوبى به نقطه ضعف تيمش پى برده بود. در بيست دقيقه پايانى با تعويض نانگ و افشين و اضافه شدن حسين بهرامى و خصوصا زبيدى و تكنيك خوب اين بازيكن استقلال در حملات شرايط بهترى پيدا كرد.

زبيدى در چندين موقعيت ماهينى را دچار دردسر كرد و در دقيقه ٩٠ شوت عالى او از زاويه بسته مى توانست بازى را مساوى كند كه بيرانوند باواكنشى عالى دروازه را بسته نگه داشت.

پرسپوليس با اين پيروزى و در شش بازى باقيمانده و گذشته از هر نتيجه اى كه تراكتورسازى تيم دوم جدول كسب كند تنها به ١٠ امتياز نياز دارد تا قهرمانى خود را تثبيت كند. هدفى كه چندان غير قابل دسترس نيست.

حق نشر عکس FARS

سايپا ١ - استقلال ٢

استقلال پس از بازى با سياجامكان و بدن هيچ جلسه تمرينى مقابل سايپا قرار گرفت. استراحت دادن به بازيكنانى همچون پادووانى، خسرو حيدرى و اميد نورافكن پيش از بازى استقلال مقابل لوكوموتيو تاشكند از سرى بازيهاى ليگ قهرمانان آسبا نشان مى داد كادر فنى استقلال نگاه ويژه اى به اين بازيها دارد و ليگ داخلى را در اولويت دوم قرار داده است.

در حاليكه سايپا يكى از ضعيف ترين بازيهاى فصل خود را بنمايش كذاشته بود اما استقلال نيز در اين بازى كاملا سردرگم بود. بازيكنان سايپا اصول ابتدايى دفاع و حمله را نمى دانستند و تا ده دقيقه پايانى برروى دروازه استقلال هيچ موقعيت خطرناكى نداشتند.

تمامى اميدهاى سايپا به حركات مهدى ترابى بود كه به تازگى از مصدوميت برگشته بود و از روزهاى اوج خود فاصله بسيار داشت. ايوب كلانترى در كنار غلامرضارضايى تنها بازيكنانى بودند كه سعى داشتند با جنگدگى خاص خود مدافعين استقلال را تحت فشار قرار دهند. استقلال در دقايق پايانى نيمه اول و با ارسال اميد ابراهيمى و ضربه سر فرشيد باقرى پيش افتاد.

سازمان دفاعى سايپا در زمان ضربه ايستگاهى نمونه كاملى بى برنامگى اين تيم بود. دفاع منطقه اى و يارگيرى نفر به نفر و يا تلفيقى از اين دو تاكتيک در تيم‌هاى نه چندان حرفه‌اى نيز رعايت مى شود، اما بازيكنان سايپا با چنين تاكتيكهايى كاملا بيگانه بودند.

نيمه دوم بازى سرد و كسل كننده دو تيم همچنان ادامه داشت. تنها در صحنه هايى وريا غفورى و ميلاد زكى پور از كناره ها سايپا را تحت فشار قرار مى دادند اما سانترهاى نه چندان دقيق آنان به همراه گم بودن كاوه رضايى و على قربانى كاملا بى نتيجه بود.

در ده دقيقه پايانى شرايط بازى تغيير كرد. سايپا با اضافه شدن ميلچ بازيكن بلند قامت خود در خط حمله بازى مستقيم را در دستور كار قرار ذاد و تا حدودى نيز جريان بازى را در اختيار گرفت.

عزت الله پورقاز از ضعف هميشگى خط دفاعى استقلال در ارسال از كناره ها نهايت استفاده را كرد و در دقيقه ٨٩ بازى را مساوى كرد. اما استقلال يكبارديگر از ضعف سيستم دفاعى سايپا در كرنرها و ضربات ايستكاهى نهايت استفاده را كرد و پادووانى كه تازه به ميدان آمده بود استقلال را به پيروزى رساند .

ساير نتايج:

ماشين سازى ١ - نفت آبادان ٠

ذوب آهن ١- نفت تهران ١

پيكان ٠ - پديده ٢

گسترش فولاد ٠- صبا٠

سياجامگان ١ - سپاهان ١

فولاد ٠ - تراكتورسازى ٠

خارج از مستطيل سبز:

استقلال در ديدارى كه نبود تمركز و همانگى تيمى دربين بازيكنان ابن تيم موج مى زد به سه امتياز حساس رسيد. با نگاهى به شرايط تيمى استقلال در هفته هاى گذشته مهمترين موضوعى كه موجب شده تا اين تيم تا حدودى از روند رو به رشد خود فاصله بگيرد اختلافات كادر فنى و مديريتى باشگاه است كه بدون ترديد در بازي هاى آينده صدمات جبران ناپذيرى به اين تيم مى زند. كادر فنى و بازيكنان استقلال در اقدامى كاملا غير حرفه ايى تمرينات را تعطيل كرده و حتى بازيكنان آشكارا مقابل يكى از اعضاى هيىًت مديره باشكاه قرار گرفته و خواهان اخراج او هستند.

موضوعات اين چنانى در ايران نشان از فوتبالى آماتور گونه است كه طرفين به هيچ عنوان وظيفه خود را نمى دانند و بيشتر از آنكه به دنبال موفقيت تيم باشند به دنبال كسب قدرت هستند. در ابتداى فصل و زمانى كه استقلال در بحران بود اظهارنظرهاى فنى و مصاحبه هاى بى مورد اعضاى هيىًت مديره كه همچنان نيز گاه و بيگاه ادامه دارد موجب شده تا كادر فنى استقلال كه اين هفته ها به دنبال نتايج نسبتا مناسب در حاشيه امنيت قرار گرفته مقابله به مثل كرده و هيىًت مديره را به دليل مشكلات مالى تحت فشار قرار دهد.

اما استقلال تنها نمونه اى از مشكلات فوتبال ايران است. نفت تهران نيز به دليل مشكلات مالى تمرينات خود را تعطيل كرده و حتى زمين براى تمرين كردن ندارد. استقلال خوزستان براى بازى مقابل پرسپوليس بودجه كافى نداشت تا به تهران سفر كند و منتظر كمك استاندارى خوزستان بود. تمرينات استقلال خوزستان نيز در مقطعى به دليل مشكلات مالى تعطيل شده بود. سياجامگان، پديده، صبا، و حتى ذوب آهن و بيشتر تيمهاى حاضر در ليگ برتر درگيرمشكلات مالى هستند. پرسپوليس هنوز نتوانسته مشكلات مالى خود با ژوزه را برطرف كند و خطر كسر امتياز همچنان آنان را تهديد مى كند.

مشكلات ذكر شده نشان مى دهد فوتبال ايران پس از گذشت پانزده سال هنوز نتوانسته امكانات ابتدايى فوتبال حرفه ايى را فراهم كند و بى دليل نيست سرمربى تيم ملى ايران همواره از شرايط فوتبال ايران گله مند است.

سخن هفته:

على اكبر طاهری ( مدير عامل پرسپوليس):

‎با کمبود شدید پول مواجه هستيم

موضوعات مرتبط