جام حذفى انگلستان؛ زور مورينيو به كونته نرسيد

حق نشر عکس Getty Images

در مرحله یک چهارم نهایى قدیمى‌ترین تورنمنت فوتبال جهان، چلسى منچستر یونایتد را شکست داد.

جام حذفى انگلستان بیش از ١٤٥ سال قدمت دارد و با حضور تمام تیم‌هاى حرفه‌اى و آماتور انگلستان جایگاه ویژه‌اى درتاریخ فوتبال جهان دارد.

پس از شکست تحقیرآمیز منچستر یونایتد در لیگ برتر مقابل چلسى، ژوزه مورینیو نگاهی خاص به این بازى داشت. منچستر یونایتد برخلاف چلسى روزهاى شلوغى را سپرى مى‌کند. چلسى در هیچ یک از بازیهاى اروپایى حضور ندارد و به همین دلیل با خیالى آسوده تمامى تمرکز خود را معطوف به این بازى کرده بود اما یونایتد برغم بازى حساس روز پنج شنبه مقابل روستوف در این دیدار به دنبال انتقام بود.

نگرانى بزرگ مورینیو غیبت گلزن اصلى تیمش، زلاتان ابراهیموویچ بود. زلاتان به دلیل رفتار غیرورزشى از سه دیدار داخلى فوتبال انگلستان محروم است و مصدومیت وین رونى و آنتونیو مارسیال هم موجب شد تا یونایتد با استراتژى کاملا دفاعى وارد میدان شود.

سیستم دو تیم:

چلسى با همان ترکیب و تاکتیکى همیشگى به میدان آمد. در سیستم ١-٢-٤-٣، چلسى کمترین تغییرات را داشته و تنها در مقاطعى ویلیان جایگزین پدرو مى‌شود. در این دیدار نیز ویلیان و ادن آزار به عنوان دو هافبک تهاجمى پشت دیگو کاستا به بازى گرفته شدند.

اما یونایتد تغییر اساسى داشت. در سیستم ٢-٣-٥ یونایتد که گاهی به ٢-٢-٦ تغییر مى‌کرد بستن تمامى کانال‌هاى خط دفاعى و استفاده از ضد حملات هدف اصلى بود.

حق نشر عکس PA
Image caption آزار نقش مهمی در پیروزی چلسی داشت

تاتنهام تنها تیمى در فوتبال انگلستان است که با تاکتیکى شبیه تاکتیک چلسى و استفاده از پرسینگ سنگین در دفاع سه نفره موفق به شکست این تیم شد اما مورینیو بخوبى مى‌دانست ابزار لازم براى انتخاب چنین تاکتیکى را ندارد.

در سیستم مورد نظر مورینیو، روخو، کریس اسمالینگ و فیل جونز سه مدافع مرکزى بودند. دارمیان در چپ و والنسیا در راست مدافعان کنارى بودند که نقش متفاوتى داشتند.

مهار مدافع- هافبک‌هاى چلسى اولین هدف مورینیو در این دیدار بود. اشلى یانگ در چپ وظیفه داشت به خط دفاعى پنج نفره کمک کند و مامور مهار موزس شود و یونایتد با بازگشت یانگ به خط دفاعى عملا با شش مدافع بازى مى‌کرد. دارمیان موظف بود نزدیک به روخو در مرکز خط دفاعى قرار بگیرد و مانع از حملات ویلیان شود. در راست والنسیا توان مقابله با مارکوس آلونسو را به تنهایى داشت و در مرکز زمین آندر هررا به همراه فیل جونز مامور مهار آزار بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منچستر یونایتد هیچ مهاجمی برای این مسابقه نداشت و مارکوس رشفورد با وجود بیماری بازی کرد

جونز و هررا آزار را از دو طرف تحت فشار قرار مى‌دادند و در واقع آزار بین این دو بازیکن به اصطلاح ساندویچ مى‌شد. در مرکز خط دفاعى اسمالینک به کمک جونز و روخو کاملا کاستا را از جریان بازى خارج کرده بودند.

در میانه میدان نیز پل پوگبا و هررا با ماتیچ و انگولو کانته تقابل مستقیم داشتند.

در خط حمله رشفورد و مخیتاریان در نقش دو مهاجم وظیفه داشتند مانع از ارتباط سه مدافع مرکزى چلسى با خط میانى شوند. استراتژى مورد نظر مورینیو بخوبى در زمین اجرا مى‌شد و چلسى راه رسیدن به دروازه یونایتد را گم کرده بود.

اخراج هررا:

تا دقیقه ٣٥ با اینکه توپ و میدان در اختیار چلسى بود اما یونایتد با دفاع فشرده و غیر قابل نفوذ خود موقعیت چندانى به چلسى نمى داد. اخراج هررا و ده نفره شدن یونایتد تمامى نقشه‌هاى مورینیو را خنثى کرد. یونایتد بخوبى مى‌دانست چلسى در ضد حملات غیر قابل مهار است و عقب نشینى تاکتیکى یونایتد نیز به همین دلیل بود تا موقعیت ضد حمله به این تیم ندهد اما با اخراج هررا و ده نفره شدن یونایتد قدرت تهاجمى یونایتد در ضد حملات کاملا تحلیل رفت.

مورینیو مروان فلینى را جایگیزین مخیتاریان کرد و سیستم یونایتد عملا به ١-٢-٦ تغییر کرد.

چلسى نیمه دوم کاملا تیم برتر میدان بود و یونایتد تنها دفاع م‌ کرد. نظم تیمى و سازماندهى مناسب خط دفاعى و همینطور درخشش دى خیا مانع از بازشدن دروازه یونایتد مى‌شد. چلسى در مقابل دفاع فشرده و غیر قابل نفوذ یونایتد زمین گیر شده بود اما انگولو کانته همه چیز را تغییر داد. شوت از راه دور یکى از راه‌هاى ساده اما تاثیر‌گذار در باز کردن سیستم‌هاى دفاعى بسته و غیرقابل نفوذ است. تعداد زیاد مدافعان یونایتد موجب مى‌شد تا دى خیا نتواند بخوبى توپ را ببیند و کانته از این موضوع نهایت استفاده را کرد و با شوتى نه چندان قدرتمند اما دقیق دروازه یونایتد را باز کرد.

تنها موقعیت یونایتد براى گل مساوی را رشفورد در ضد حمل‌ اى برق آسا از دست داد تا نشان دهد در صورتى که هررا اخراج نمى‌شد استراتژى مورد نظر مورینیو و استفاده از ضد حملات مى‌توانست تاکتیکى موثر براى شکست چلسى باشد.

انگولو کانته:

حق نشر عکس AP
Image caption کانته (چپ) نه تنها بهترین بازیکن زمین بود بلکه از هر نظر بسیار بهتر از پل پوگبا (پیراهن قرمز) گرانترین بازیکن دنیا بازی کرد

بدون تردید هافبک فرانسوى و خستگى‌ناپذیر چلسى ستاره میدان بود.

در این دیدار کانته صرف نظراز کارهاى دفاعى، در سیستم تهاجمى چلسى نقش موثرى داشت. زمانى که بازیکنان تکنیکى چلسى به مانند ویلیان، آزار و کاستا توان باز کردن سیستم بسته یونایتد را نداشتند و حتى موزس و آلونسو گرفتار یانگ و والنسیا شده بودند، کانته با درک درست جریان بازى، بیشتر در حملات شرکت مى‌کرد.

دى خیا در چند نوبت با واکنش‌هاى دیدنى مانع از بازشدن دروازه یونایتد شده بود اما در دقیقه ٥١ کانته با شوتى عالى از پشت محوطه جریمه دى خیا را مغلوب کرد تا پاداش بازى دیدنى خود را بگیرد.

کانته بازیکنى کاملا دفاعى است که در کارهاى تهاجمى کمتر شرکت مى‌کند و یونایتد در زمان حمله برنامه خاصى براى مهار کانته نداشت و همین مرضوع به کانته اجازه داد تا راحت‌تر در حملات شرکت کند.

کانته پس از گل نیز چندین بار به قلب خط دفاعى یونایتد حمله کرد تا نشان دهد گلزنى او تصادفى نبوده است.

او هر دو گل خود با لباس چلسى را مقابل یونایتد به ثمر رسانده تا گربه سیاه این تیم لقب بگیرد.

یکى از نکات دیدنى در نیمه نهایى جام حذفى فوتبال انگلستان برخورد بزرگان فوتبال با یکدیکر است. چهار تیم بالای جدول جواز حضور در این دوره از مسابقات را به دست آوردند، تقابل چلسى - تاتنهام و آرسنال - منچستر سیتى، از دیدنى‌ترین بازیهاى جاى حذفى انگلستان را رقم خواهند زد.