هفته سوم ليگ قهرمانان آسيا؛ شكست پرسپوليس، پيروزى استقلال

حق نشر عکس TASNIM
Image caption استقلال خوزستان-لخویا

در پايان دور رفت مرحله مقدماتى ليگ قهرمانان آسيا، پرسپوليس تنها بازنده در میان نمايندگان فوتبال ايران بود.

استقلال با پيروزى مقابل لوكوموتيو صدرنشينى خود را حفظ كرد. استقلال خوزستان با تساوى مقابل لخويا همچنان اميد اول صعود است و ذوب آهن با شكست بنيادكار به بازى هاى آينده اميدوار شد.

الريان قطر ٣ - پرسپوليس ١

پرسپوليس در ديدارى كه در آن شايسته شكست نبود، بازى را واگذار كرد. مهمترين ضعف پرسپوليس در اين ديدار غيبت محمد انصارى مدافع مركزى اين تيم بود. در غياب انصارى، محسن ربيع خواه در كنار جلال حسينى زوج دفاع مركزى شد. ربيع خواه و حسينى آشنايى چندانى با نوع بازى يكديگر نداشتند و در پوشش از ارسال ها بسيار ضعيف عمل مى كردند.

پرسپوليس در همان ابتدا و با حركات ديدنى هافبكهاى خود به گل رسيد. طارمى با پاس عالى مسلمان پرسپوليس را پيش انداخت و در ادامه نيز مى توانست به گلهاى بيشترى برسد. اما الريان با مربيگرى ميشل لادروپ تيمى حرفه اى و هوشيار نشان مى داد.

در سيستم ٢-٤-٤ لوزى بازيكنان پرسپوليس بسيار نزديك به هم بازى مى كردند. در اين صورت استفاده از فضاى سمت مخالف و تعويض جريان بازى با توپهاى بلند موجب مى شد تا چندين بازيكن پرسپوليس براحتى از جريان بازى خارج شوند. الريان در سيستم ٣-٣-٤ و با استفاده از تعويض جريان بازى و ارسالهاى دقيق به محوطه جريمه و ضعف مدافعان پرسپوليس در پوشش از كناره ها، نتيجه بازى را تغيير داد.

تاباتا در همان نيمه اول و بدون مزاحمت از درون محوطه جريمه بازى را مساوى كرد. بازى بدون نقص محسن مسلمان موجب شد تا پرسپوليس جريان بازى را كاملا در اختيار بگيرد. طارمى و اميرى چندين موقعيت گلزنى را از دست دادند تا اينكه الريان با همان تاكتيك تعويض جريان بازى و ارسال توپ به داخل محوطه جریمه، صاحب پنالتى شود. تاباتا الريان را پيش انداخت و در حاليكه پرسپوليس سراپا حمله شده بود گارسيا يك بار ديگر با استفاده ار ضعف مدافعان در يارگيرى و پوششهاى منطقه اى و از روى ضربه ايستگاهى و ارسال خوب تاباتا گل سوم را زد.

اوج بى نظمى مدافعان پرسپوليس در زمان ارسالها در اين صحنه كاملا مشخص بود.

مدافعان مركزى پرسپوليس به دليل عدم آشنايى مناسب از نوع بازى يكديگر نمى دانستند چگونه بايد همديگر را پوشش دهند. همين موضوع موجب شد پرسپوليس به رغم برترى فنی، در اين ديدار شكست بخورد.

استقلال تهران ٢ - لوكوموتيو تاشكند٠

حق نشر عکس TASNIM
Image caption استقلال تهران-لوکوموتیو

استقلال با جوانان باانگيزه اش تيمى كاملا متفاوت در فوتبال ايران شده است. تيمى هوشمند و دونده كه از معدود شانسهاى گلزنى اش نهايت استفاده را مى كند. گذشته از كيفيت فنى استقلال بايد به روح تيمى آنان اشاره كرد. بازيكنان استقلال با تمام وجود در زمين حاضر مى شوند و كادر فنى اين تيم به خوبى توانسته ارتباط عاطفى مناسبى با بازيكنان برقرار كند. در چنين شرايطى لوكوموتيو ميهمان استقلال در تهران بود. استقلال با سيستم ١-٣-٢-٤ به ميدان آمد. كاوه رضايى تك مهاجم استقلال با حركات بدون توپ خود نظم خط دفاعى لوكوموتيو را برهم مى زد و در چنين شرايطى فرشيد اسماعيلى، بهنام برزاى و على قربانى وظيفه داشتند از فضاهاى به وجود آمده استفاده كنند.

استقلال در زمان حمله كمى بى برنامه و ناهماهنگ بود و در ايجاد موقعيت گل ضعيف عمل مى كرد، اما در فاز دفاعى كاملا موفق و سازمان يافته بود.

حضور هميشگى اميد ابراهيمى و اميد نورافكن در جلو خط دفاعى موجب استحكام بيشتر سيستم دفاعى استقلال مى شد.

اما نقش ابراهيمى و نوارفكن بسيار متفاوت بود. در زمانهايى از بازى وقتى پادووانى و رابسون جانواريو به مركز زمين متمايل مى شدند نورافكن با هوشيارى در نقش يكى از مدافعان مركزى عمل مى كرد، اما ابراهيمى نه تنها در كارهاى دفاعى بلكه در حملات نيز نقش موثرى داشت.

لوكوموتيو قصد داشت از فضاهاى بين خط دفاعى استقلال استفاده كند، اما تراكم زياد بازيكنان در يك سوم دفاعى و پرسينگ سنگين به بازيكن صاحب توپ در اين منطقه موجب شده بود تا بازيكنان لوكوموتيو كمتر در موقعيت گلزنى قرار بگيرند.

در همان شروع مشخص شد در صورت داشتن فضاى مناسب لوكوموتيو بسيار خطرناك خواهد بود.

ضعف مفرط مهدى رحمتى در بازى با پا مى توانست لوكوموتيو را در همان ابتداى بازى به گل برساند، اما ماخارادزه براحتى فرصت را از دست داد.

پس از يك ربع ابتدايى، عقب نشينى تاكتيكى و استفاده از ضربات ايستگاهى و پرتابهاى بلند اوت براى رسيدن به گل در دستور كار استقلال قرار گرفت.

استقلال همانطورى كه مى خواست به گل رسيد. فرشيد اسماعيلى با خلاقيت فردى خود در توپ برگشتى از كرنر و با شوتى دقيق اين تيم را پيش انداخت.

نيمه دوم استقلال به بازى هوشمندانه و بستن تمامى روزنه هاى خط دفاعى خود ادامه داد و لوكوموتيو توان باز كردن سيستم دفاعى اين تيم را نداشت.

در سيستم ١-٤-١-٤ لوكوموتيو عرض دادن به بازى و استفاده از كانالهاى كنارى مهمترين ويژگى اين تيم بود، اما سرعت كم در زمان حمله و نبود بازى تركيبى مناسب موجب شد که استقلال به خوبى بازى را كنترل كند.

استقلال در ضد حملات خطرناك نشان مى داد و قربانى در دقيقه ٨٤ يك بار ديگر با خلاقيت فردى خود استقلال را به گل دوم رساند. استقلال هنوز زيبا بازى نمى كند، اما بسيار هوشمندانه و سازمان يافته در ميدان حاضر مى شود. همين ويژگى مثبت از دلايل اصلى موفقيتهاى استقلال در اين روزها است.

بنيادكار ازبكستان ٠ - ذوب آهن ٢

ذوب آهن در ديدارى حياتى مقابل بنيادكار قرار گرفت. شكست در اين بازى مى توانست سند حذف ذوب آهن باشد، اما شاگردان مجتبى حسينى با نمايشى ديدنى بنيادكار را در خانه اين تيم شكست دادند تا روياهاى صعودشان همچنان زنده بماند.

هر دو تيم با سيستم مشابه ١-٣-٢-٤ به ميدان آمدند. ذوب آهن برخلاف بنيادكار در زمانهايى كه صاحب توپ نبود شكل تيمى بسيارمنظم ترى داشت و سعى داشت ابتدا دروازه اش را بسته نگه دارد و در ضدحملات بنگستون تك مهاجم خود را در موقعيت گلزنى قرار دهد.

محمد رضا حسينى و احسان پهلوان و هافبك كنارى ذوب آهن در زمان دفاع در كنار مهدى مهدى پور و دانيال اسماعيل فر قرار گرفته و خط دفاعى ابتدايى در ميانه ميدان شكل مى گرفت. نوع آرايش خط هافبك ذوب آهن در زمان دفاع عامل اصلى باز نشدن دروازه رشيد مظاهرى بود.

سرعت عالى ذوب آهن از دفاع به حمله و پاس خوب مهدى پور را بنگستون در دقيقه ٥٣ به گل اول بازى تبديل كرد.

با اخراج سميرتان، تك مهاجم بنيادكار در دقيقه 6٣ ذوب آهن با خيالى آسوده بازى را كنترل كرد. در دقيقه ٩٤حركت عالى احسان پهلوان و خطاى پنالتى مدافع بنيادكار بر روى او را مرتضى تبريزى به گل دوم بازى تبديل كرد.

در تركيب تيمى ذوب آهن بدون ترديد محمد رضا حسينى ستاره ميدان بود. حسينى با دوندگى بى امان در دفاع و حضور سريع و موثر در حمله،پايه گذار هر دو گل ذوب آهن در اين ديدار حساس بود.

استقلال خوزستان ١ - لخويا قطر ١

استقلال در اولين حضور آسيايى خود در صدر جدول گروه قرار دارد. گذشته از ساختار مناسب سيستم دفاعى استقلال مهمترين نقطه قوت اين تيم استفاده از ضربات ايستگاهى براى رسيدن به گل است. استقلال در اين ديدار نيز با ضربه پنالتى دروازه حريف را بازكرد. لخويا به خوبى از سيستم دفاعى قدرتمند استقلال آشنايى داشت و جمال بلماضى سرمربى لخويا با همان تاكتيك ضربات ايستگاهى براى اولين بار در سه ديدار گذشته دروازه استقلال را باز كرد. لخويا با اين گل ضعف خط دفاعى استقلال در ضربات ايستگاهى را به ديگر حريفان نشان داد.