هفته بيست و هشتم ليگ برتر انگلستان؛ گوارديولا و كلوپ حريف هم نشدند

حق نشر عکس EPA

در یکى از دیدنی‌‌ترین بازی‌هاى لیگ برتر انگلستان، منچستر سیتى و لیورپول امروز به تساوی یک بر یک رسیدند.

گواردیولا اعتقاد دارد در اولین فصل حضور خود در فوتبال انگلستان چالش بزرگى پیش رو دارد و به دنبال اثبات توانایى‌هاى مربى‌گرى‌اش است. او کار در بارسلون و بایر مونیخ را بمراتب آسان‌تر از منچسترسیتى مى‌داند.

یورگن کلوپ نیز در لیورپول به دنبال اثبات فلسفه خاص مربى‌گرى‌اش است. هر دو مربى با دو فلسفه نوین، نیازمند زمان هستند تا بتوانند تمام توانایى‌هاى خود را نشان دهند.

حفظ توپ و بازى منطقه‌اى گواردیولا در کنار گیگن‌پرسینگ (Gegenpressing) کلوپ فصل نوینى را در لیگ برتر انگلستان رقم زده است.

در دو بازی دیگر امروز، منچستر بونایتد با پیروزى مقابل میدلزبورو طلسم رتبه ششمى خود را شکست و یک پله صعود کرد. تاتنهام همچنان با پوچتینو باکیفیت بازی می‌کند و ساوثمپتون را دو بر یک شکست داد.

ده هفته به پایان لیگ برتر، چلسى با پیروزى‌های متوالی به کمتر از قهرمانى راضى نیست اما دیگر تیم لندنی،آرسنال، با آرسن ونگر روزهاى سختى را سپرى مى‌کند و بنظر مى‌رسد هواداران و بازیکنان از بهترین مربی تاریخ خود آرسنال قطع امید کرده‌اند.

منچستر سیتى ١ - لیورپول ١

لیورپول با سیستم ٣-٣-٤ و منچستر سیتى با سیستم ١-٤-١-٤ به میدان آمدند. در سیستم مورد نظر سیتى نوع جایگیرى کوین دبروینه با بازی‌هاى گذشته تفاوت داشت. دبروینه در این دیدار با عقب‌نشینى و قرار گرفتن در کنار یحیی توره بیشتر در بازی‌سازى شرکت کرد و داوید سیلوا به جاى دبروینه نقش تهاجمى داشت.

حق نشر عکس EPA
Image caption سرعت مانه خط دفاعی منچستر سیتی را آزار می‌داد

سیلوا گذشته از جایگیرى در فضاهاى بین خط دفاعى لیورپول، رابط اصلى رحیم استرلینگ، لروى سانه و آگوئرو بود. او در این بازی نقش حمایت‌کننده را به عهده گرفته بود در حالی که دبروینه بیشتر به عنوان تغذیه کننده فعالیت مى‌کرد.

پاس عمقى و عالى دقیقه ٣٩ دبروینه به سیلوا در جناح راست لیورپول نمونه‌اى از نقش او در این دیدار بود.

قرار گرفتن در کنار بازیکن صاحب توپ در یک سوم حمله وظیفه اصلى سیلوا بود که موجب مى‌شد براحتى بازیکنان صاحب توپ از پرس سنگین بازیکنان لیورپول خارج شوند.

لیورپول در نیم ساعت ابتدایى با عقب‌نشینى و دفاع در زمین خود تا حد زیادى جریان بازى را کنترل کرد اما پس از آن استراتژى لیورپول تغییر کرد. پس از نیم ساعت مانه، فرمینو و کوتینیو با پرس مدافعان سیتى، اجازه بازی‌سازى را از آنان گرفتند و بازى تا حدودى متعادل شد.

به این ترتیب نیمه اول بدون گل تمام شد اما در نیمه دوم شرایط بسیار تغییر کرد.

سیتى در نیمه دوم سراپا حمله شد، خط دفاعى برای حمایت از دیگر خطوط به مرکز زمین نزدیکتر شد بنابراین فضاى پشت خط دفاعى نقطه ضعف این تیم بود.

امره جان در دقیقه ٤٩ از این فضا نهایت استفاده را کرد و با پاسى عالى فرمینو را در پشت خط دفاعى صاحب توپ کرد. خطاى پنالتى کلیشى را جیمز میلنر به گل اول بازى تبدیل کرد.

حق نشر عکس PA
Image caption آگوئرو با این که گل منچستر سیتی را به ثمر رساند اما فرصت‌های زیادی را از دست داد

در صحنه گل لیورپول، خط دفاعى سیتى کاملا سردرگم نشان مى‌داد. زمانی که امره جان با پاس به عقب هم‌تیمى خود، صاحب توپ شد و قصد داشت با پاس بلند فرمینو را در پشت خط دفاعى حریف صاحب توپ کند، خط دفاعی چهار نفره سیتى باید تصمیم خود را مى‌گرفت؛ یا به سمت مرکز زمین حرکت می‌کرد و مهاجمان لیورپول را در آفساید قرار می‌داد یا عقب می‌نشست و فضاى پشت خود را پر می‌کرد که هیچکدام انجام نشد.

سیتى زمانى که همه چیز را از دست رفته دید با تمام قوا حمله کرد. لیورپول عقب‌نشینى تاکتیکى کرد و سعی کرد از سرعت مانه در ضد حملات استفاده کند و به این ترتیب یکى از دیدنى‌ترین بازی‌‎هاى این فصل لیگ برتر رقم خورد. دو تیم دائم بر روی دروازه یکدیگر هجوم می‌بردند و موقعیت‌هاى زیادى نصیب هر دو شد.

مهمترین نقطه ضعف سیتى در این دقایق یحیی توره بود که کاملا خسته به نظر می‌رسید. با تعویض توره و آمدن سانیا، فرناندینیو از دفاع راست به پست اصلی‌‌اش در میانه میدان منتقل شد. با این جابجایى دبروینه آزادتر شد و با جایگیرى در سمت راست سیتى، موقعیت‌هاى گل زیادى به دست آورد. جابجایى فرناندینیو موجب شد بازیکنان خط حمله سیتى با خیالى آسوده تر، فقط به حمله فکر کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کوین دبروینه بیشتر نقش بازی‌سازی را به عهده داشت

فرناندینیو در ابتدای مسابقه برای مهار کوتینیو در سمت راست بازى مى‌کرد و وظیفه خود را نیز به شایستگى انجام داده بود اما کمبود جنگدگى در میانه میدان سیتى کاملا مشهود بود. با برگشت او به میانه میدان، سیتى تیم برتر زمین شد و در دقیقه ٦٩ بازى را مساوى کرد؛ فرناندینیو جریان بازى را به سمت راست عوض کرد، منطقه‌اى که دبروینه بخوبى در آنجا جایگیرى کرده بود و سانتر زمینى و عالى او را آگوئرو تبدیل به گل مساوى کرد.

سیتى با فشار آوردن به میلنر که دفاع چپ تخصصى نیست (کوتینیو هم کمتر او را حمایت مى‌کرد) و همینطور حضور همزمان دبروینه و سانیا در این منطقه، موقعیت‌هاى خطرناکى روى دروازه لیورپول ایجاد کرد که آنها را از دست داد.

در مقابل لیورپول با سرعت مانه و بازى درگیرانه لالانا و فرمینیو در ضد حملات بسیار خطرناک بود و گواردیولا به همین دلیل فرناندو را جایگزین سانه کرد تا ضد حملات خطرناک این تیم را بى‌اثر کند.

بازى در نهایت مساوى شد تا سهم هر دو تیم در یکى دیدنى‌ترین بازیهاى لیگ برتر یک امتیاز باشد.

میدلزبورو ١ - منچستر یونایتد ٣

ژوزه مورینیو در غیبت زلاتان ابراهیموویچ محروم، مارکوس رشفورد جوان را جایگزین او کرده بود. نوع بازى رشفورد تفاوت فراوانى با زلاتان دارد. رشفورد فورواردى تکنیکى و سرعتى است که قدرت حفظ توپ او مانند زلاتان نیست به همین دلیل ترکیب تیمى یونایتد تا حد زیادى تغییر کرد.

در سیستم ١-٣-٢-٤ یونایتد آنتونیو والنسیا از دفاع راست به خط میانى منتقل شد تا در غیاب زلاتان، به دیگر بازیکنان زمان لازم را بدهد که به خط حمله اضافه شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جسی لینگارد با شوتی دیدنی گل دوم منچستر یونایتد را به ثمر رساند

اریک بایى در دفاع راست بازی کرد تا والنسیا با خیالى آسوده در حملات شرکت کند. اشلى یانگ در دفاع چپ به بازى گرفته شد تا در کنار جسى لینگارد، رشفورد و والنسیا، سرعت، ویژگى اصلى منچستر یونایتد در این دیدار باشد.

نیمه اول تمام حرکات یونایتد از سمت چپ برنامه ریزى شده بود. جایگیرى عالى رشفورد در جناح راست خط دفاعى میدلزبرو و همکارى عالى او با لینگارد و یانگ چندین موقعیت گل نصیب یونایتد کرد اما درخشش ویکتور والدز مانع بازشدن دروازه میدلزبورو شد.

در این بازی، در غیاب پوگبا و هره‌را، مروان فلینى و مایکل کریک دو هافبک دفاعى یونایتد بودند. فلینى باید از محوطه جریمه خود تا محوطه جریمه حریف را پوشش می‌داد (Box to Box) و در حملات شرکت مى‌کرد در حالی که کریک در نقش تنظیم کننده آهنگ بازى و مغز متفکر تیم همواره در جلو خط دفاعى قرار مى‌گرفت.

سانتر یانگ در دقیقه ٣٠ و ضربه سر دیدنى فلینی قفل دروازه والدز را بازکرد. در این صحنه فلینى با جایگیرى عالى و قرار گرفتن در کنار فابیو مدافع راست و کوتاه قامت میدلزبورو از برترى قامت خود نهایت استفاده را کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارکوس رشفورد گوشه‌هایی از سرعت خیره‌کننده خود را به نمایش گذاشت

میدلزبورو پس از اخراج آیتور کارانکا سرمربى اسپانیایى (دستیار سابق مورینیو در رئال مادرید) سعی داشت در سیستم ٣-٣-٤، با بازى فیزیکى و حرکت‌های آلوارو نگردو به گل برسد اما سیستم بسته یونایتد و آرایش عالى چهار مدافع این تیم مانع مى‌شد.

در دقیقه ٦٢ لینگارد با شوتى دیدنى فاصله را به دو گل رساند. ضعف برناردو مدافع وسط میدلزبرو در این صحنه دلیل اصلى باز شدن دروازه والدز بود. برناردو در این صحنه و در شرایط سه در مقابل سه، باید لینگارد، حریف مستقیم خود را که صاحب توپ بود زیر فشار قرار مى‌داد اما عقب‌نشینى بى‌مورد او به لینگارد اجازه داد پیش برود و از منطقه ١٤( نیم‌دایره پشت محوطه جریمه) دروازه والدز را باز کند.

میدلزبورو پس از گل سراپا حمله شد و در دقیقه ٧٧ و با اشتباه کریس اسمالینگ در دفع توپ، رودى جستد فاصله را به یک گل رساند.

اما این پایان کار نبود، اصرار والنسیا در تحت فشار قراردادن والدز در دقیقه ٩٤ نتیجه داد تا با به هم خوردن تعادل دروازه بان میدلزبورو، والنسیا براحتى دروازه این تیم را براى بار سوم باز کند.

در فوتبال مهاجمان همواره باید روی اشتباه مدافعان و دروازه‌بان حریف حساب کنند. والنسیا در این صحنه نمونه کامل یک بازیکن حرفه‌اى بود و تا زمانى که بازى متوقف نشده بود و توپ کاملا در اختیار دروازه‌بان قرار نگرفته بود به حرکت خود ادامه داد و گل سوم را به ثمر رساند.

سایر نتایج:

استوک ١ - چلسى ٢

تاتنهام ٢ - ساوثهمپتون ١

وست بروم ویچ ٣ - آرسنال ١

اورتون ٤ - هال ٠

کریستال پالاس ١ - واتفورد ٠

وستهم ٢ - لستر ٣

ساندرلند ٠ - برنلى ٠

بورنموث ٢ - سوانزى ٠