هفته بيست و پنجم ليگ برتر ايران، استقلال، تراكتور را گرفت

حق نشر عکس TASNIM
Image caption استقلال - فولاد

در هفته بیست و پنجم لیگ برتر فوتبال ایران پرسپولیس مقابل نفت شکست خورد و تراکتورسازى در داربى تبریز مساوى کرد. استقلال ازنتایج به دست آمده نهایت استفاده را کرد و با پیروزى مقابل فولاد هم امتیار تراکتور سازى شد، اما به دلیل گل زده بیشتر جاى تراکتورسازى را در رتبه دوم جدول گرفت.

ماشین سازى با شکست سنگین مقابل پیکان براى ماندن در لیگ برتر تنها به معجزه نیاز دارد.


صنعت نفت آبادان ١ - پرسپولیس ٠

نفت آبادان در صورت شکست خوردن در این دیدار خطر سقوط را بیشتر از گذشته حس مى کرد و به همین دلیل با سیستمى کاملا بسته و دفاعى به دنبال حداقل امتیاز بود. در مقابل، پرسپولیس در همان ابتدا نشان داد تنها به دنبال سه امتیاز است تا قهرمانى اش را تا حدود زیادى مسجل کند.

بدون تردید تعطیلات یکى از دلایلى بود که موجب شد تا ریتم تیمى پرسپولیس مانند همیشه هماهنگ نباشد. مهمترین نقطه قوت پرسپولیس در سیستم تهاجمى این تیم است. اصرار محسن مسلمان، سروش رفیعى و فرشاد احمدزاده در صاحب توپ کردن دو مهاجم خود در عمق خط دفاعى و بازى ترکیبى نه چندان هماهنگ آنان که سرعت کافى براى باز کردن خط دفاعى نفت را نداشت، از عوامل اصلى ناکامى پرسپولیس در گلزنى بود.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption صنعت نفت - پرسپولیس

با تمرکز زیاد مدافعان نفت در محدوده هیجده قدم فضاى بسیار کمى وجود داشت و مهدى طارمى و وحید امیرى همواره تحت مراقبت شدید رضا نورمحمدى، حسین بغلانى و على عبدالله زاده کمتر صاحب توپ مى شدند.

پرسپولیس بازى را در اختیار داشت، اما نفت در دقیقه ۴۰ به گل رسید. در صحنه گل و زمانی که بازیکنان پرسپولیس صاحب توپ شده بودند و قصد شروع حمله را داشتند، محمد شادکام با تکلى دیدنى توپ را از وحید امیرى در یک سوم خط دفاعى پرسپولیس ربود. مدافعان پرسپولیس در این شرایط زمان لازم براى سازمان دهى مناسب را نداشتند و عبدالله زاده سانتر عالى شادکام را با ضربه سرى دیدنى به تنها گل بازى تبدیل کرد.

پرسپولیس براى آنکه بتواند سیستم نفت را باز کند نیمه دوم تغییر تاکتیک داد. برانکو به دو مدافع کنارى خود دستور داده بود تا کاملا در حمله حضور داشته باشند تا با عرض دادن به بازى دفاع فشرده نفت را باز کنند.

اما حسین ماهینى و محسن ربیع خواه دو مدافع کنارى پرسپولیس سرعت لازم براى دور زدن خط دفاعى نفت را نداشتند و در زمان هایى هم که پشت خط دفاعى نفت صاحب توپ مى شدند، کیفیت ارسال هاى آنان براى گلزنى به هیچ عنوان مناسب نبود.

این از معدود بازی های پرسپولیس در این فصل بود که بازیکنان این تیم موفق نشدند در آن گل بزند که این امر نشان از عدم آمادگى این تیم در شروع دوباره لیگ دارد.


استقلال ١ - فولاد ٠

بدون تردید در پیروزى استقلال محسن کریمى بیشترین تاثیر را داشت. حرکات تکنیکى و پا به توپ این بازیکن جوان روز سختى را براى مدافعان فولاد رقم زد. کریمى با حرکات فردى و با سرعت و تکنیک دیدنى به عمق خط دفاعى فولاد حمله می کرد و براحتى نظم سیستم دفاعى آنان را برهم مى زد.

جابجایى مداوم این بازیکن در تمامى نقاط زمین و در حالی که فولاد هیچ برنامه خاصى براى مهار او نداشت موجب شد تا کریمى به تنهایى برترى استقلال را در این بازى رقم بزند.

استقلال مانند گذشته با استحکام خط دفاعى اش و بر روى ضربات ایستگاهى به دنبال باز کردن دروازه فولاد بود، اما فولاد با نظم خاصى سعى در کنترل جریان بازى داشت. فولاد با استفاده از ساسان انصارى و اسماعیل شریفات در سیستم ٣-٣-۴ و از کناره ها قصد داشت به دروازه استقلال نزدیک شود. نیمه اول فولاد بدون تردید از لحاظ تیمى شرایط بهترى داشت، اما در نیمه دوم استقلال با درخشش محسن کریمى، امید ابراهیمى و امید نورافکن جریان بازى را کاملا در اختیار گرفت.

حرکات بدون توپ کاوه رضایى که همراه با پشتیبانى همیشگى کریمى بود استقلال را به گل رساند تا استقلال در روز توقف مدعیان تنها پیروز این هفته لیگ باشد.


سایر نتایج:

تراکتورسازى ١ - گسترش فولاد ١

پدیده ١ - صبا ٠

سپاهان ٣ - سایپا ١

نفت تهران ١ - سیاجامگان ١

استقلال خوزستان ١ - ذوب آهن ١

پیکان ٣ - ماشین سازى ١


خارج از مستطیل سبز

یکى از موضوعات مهمى که در بین تعطیلات لیگ کم رنگ شد، اخراج عبدالله ویسى سرمربى سپاهان بود. ویسى مربى جوان و با انگیزه اى است که سال گذشته توانست استقلال خوزستان را به مقام قهرمانى لیگ برساند که همین موضوع نشان دهنده توانایى هاى این مربى جوان است. سپاهان تیم بزرگ و پرافتخارى است که همواره به دنبال قهرمانى است و فلسفه باشگاه قدیمى و پرطرفدارى همچون سپاهان کاملا با استقلال خوزستان که تنها چند سالى است از شروع فعالیت آن در سطح اول فوتبال ایران مى گذرد تفاوتهاى فراوانى دارد.

در تفکرات ویسى، جوانگرایى و ساختن تیمى بر مبناى فلسفه مربى گرى اش نیازمند زمان است، اما در تیمهاى بزرگ چنین فرصتى به مربیان نمى دهند.

گذشته از این موضوع مهمترین دغدغه ویسى بازنشستگى محرم نویدکیا بود. نویدکیا بازیکن تاثیرگذارى در تاریخ فوتبال سپاهان است و غیبت این بازیکن کاملا در نوع بازى سپاهان مشخص است. ویسى بدون در نظر گرفتن نقش نویدکیا، مربى گرى در سپاهان را قبول کرد. او که خود تجربه بازى در تیم سپاهان را داشت باید با کمبود نویدکیا تعادل لازم را در تیم ایجاد مى کرد. ترکیبى از بازیکنان با تجربه و جوان تا حدودى شرایط سپاهان را بهتر مى کرد، اما ویسى این موضوع مهم را نادیده گرفت.

ویسى با جذب احسان حاج صفى سعى داشت تا حدودى جاى خالى نویدکیا را پرکند، اما ویژگى هاى این دو بازیکن با یکدیکر به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست.

نویدکیا شخصیت آرامى دارد که آرامش را به تیم تزریق مى کند، اما حاج صفى فاقد چنین خصوصیتى است و به هیچ عنوان نتوانست جاى خالى نویدکیا را پرکند.

بازنشستگى نویدکیا و نبود جانشین مناسب، کمبود بازیکنان با تجربه اى که از شرایط باشگاه سپاهان آشنایى داشته باشند و نوع مربى گرى ویسى که براى نتیجه گیرى نیازمند زمان است از دلایل اصلى ناکامى ویسى در سپاهان بود.


سخن هفته:

‎زلاتکو کرانچار:(سرمربى سپاهان): ‎امسال به فکر سهمیه آسیایی هستیم/ قول نمی‌دهم