هفته بيست و نهم ليگ برتر انگلستان؛ ديدار تئوريسينهاى بزرگ فوتبال مساوى شد

حق نشر عکس Reuters

با پيروزى كريستال پالاس مقابل چلسى صدرنشين، ديدار دو تيم آرسنال و منچستر سيتى حساسيت بيشترى پيدا كرد. سيتى در صورت پيروزى مى‌توانست فاصله خود را با چلسی به نه امتیاز کاهش دهد و در كورس قهرمانى فشار بيشترى به چلسى وارد كند اما شاگردان گوارديولا بهترين فرصت را براى كم كردن فاصله امتياز با صدرنشین لیگ از دست دادند.

تاتنهام با پيروزى مقابل برنلى جدى‌ترين رقيب چلسى محسوب مى‌شود اما بازيكنان جوان تاتنهام تجربه لازم را در كورس قهرمانى ندارند. ليورپول همچنان مقابل مدعيان شكست‌ناپذير و باكيفيت است و با پيروزى در داربى مرسى‌سايد، به رتبه سوم جدول صعود كرد.

منچستر يونايتد در زمین خود مقابل وست‌بروم‌ويچ مساوى كرد. ژوزه مورينيو تمام تمركزش بر قهرمانى در ليگ اروپا است تا جواز حضور در ليگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. با توجه به بازيهاى حساس و سنگين ليگ برتر انگلستان، مورينيو به دنبال راه ميانبر براى رسيدن به ليگ قهرمانان اروپا است.

آرسنال ٢ - منچستر سيتى ٢

در مهمترين ديدار هفته بيست و نهم ليگ برتر انگلستان دو مربى نامدار فوتبال جهان به ديدار يكديگر رفتند.

آرسن ونگر در بحرانى‌ترين دوران تاريخ مربى‌گرى‌اش در آرسنال، ميزبان پپ گوارديولا و منچستر سيتى بود. آرسنال روزهاى سختى را سپرى مى‌كند و با شكست در اين مسابقه، براى اولين بار در دوران مربيگرى ونگر، كسب سهميه ليگ قهرمانان اروپا برای آرسنال تا حد زيادى غيرقابل دسترس مى‌شد.

حق نشر عکس PA

شرايط ورزشگاه آرسنال هم به هيچ عنوان به سود شاگردان ونگر نبود. فشار تماشاگران ناراضى اين تيم از نتايج نچندان مناسب هفته‌هاى گذشته، موجب شد بازيكنان آرسنال در نيمه اول كاملا سردرگم و ناهماهنگ باشند.

اشتباهات فردى بازيكنان بزرگى همچون آلكسى سانچز و مسوت اوزيل نشان مى‌داد مشكلات آرسنال بيشتر از آنكه تاكتيكى باشد روحى و روانى است.

اما منچستر سيتى برخلاف آرسنال كاملا بابرنامه و با آرامش بازى را شروع كرد.

در سيستم ١-٣-٢-٤ سيتى نكته غافل گيركننده استفاده از خسوس ناواس در دفاع راست بود. گوارديولا بخوبى مى دانست فلسفه مربيگرى ونگر شباهت‌هاى زيادى با او دارد. حفظ توپ، استفاده از پاس‌هاى كوتاه و كنترل بازى نمونه‌اى از شباهت‌هاى فلسفه مربيگرى اين دو مربى است، به همين دليل گوارديولا به دنبال بازيكنى بود كه خصوصيت‌هاى تهاجمى‌اش بيشتر باشد.

ناواس بازيكن لب خط است و هنر اصلى او دور زدن بازيكن مستقيم و ارسال‌ توپ روی دروازه است. بجز این گوارديولا به دنبال مدافعى بود كه بتواند سرعت سانچز را در سمت راست مهار كند و ناواس بهترين گزينه به نظر مى‌رسيد.

آرسنال مثل هميشه با سيستم ١-٣-٢-٤ به ميدان آمد. ژاكا و كوكه‌لن در میانه میدان بيشتر وظيفه دفاعى داشتند و توان تغذيه مهاجمان خود را نداشتند.

دليل اصلى برترى عددی منچسترسیتی در يك سوم دفاعى آرسنال، بدون ترديد نوع بازى دبروينه بود. سيستم ١-٣-٢-٤ سيتى در زمان‌هايى با حركات ديدنى دبروينه و حضور هوشمندانه اين بازيكن در كانالهاى خط دفاعى آرسنال به ١-٤-١-٤ تبديل مى‌شد.

به این ترتیب منچسترسیتی در همان ابتداى بازی با هنرنمايى لروی سانه به گل رسيد.

آرسنال با پرسينگ سنگين سعى داشت مانع از بازيسازى سيتى از خط دفاعى شود. گوارديولا اعتقاد دارد در فوتبال انگلستان همچنان مشغول يادگيرى است و بازى مستقيم كه چندان مورد علاقه او نيست دراين ديدار يكى از راهاى رسيدن به دروازه آرسنال بود.

در دقيقه ٥ پاس بلند كابايرو دروازه‌بان سيتى با تاثيرگذارى آگوئرو، در ميانه ميدان نصيب دبروينه شد . پاس تك ضرب دبروينه به سانه كه با حركتى ديدنى او همراه بود منجر به گل اول سيتى شد.

مهمترين موضوع برای گواردیولا تصاحب توپهاى دوم (سرگردان) در ميانه ميدان است. دبروينه در اين صحنه توپ دوم را تصاحب كرد و سيتى توانست به گل برسد. سيتى بر خلاف تفكرات گوارديولا تنها با سه پاس دروازه آرسنال را باز كرد، تاكتيكى كه موجب غافلگيرى آرسنال شد.

حق نشر عکس Getty Images

گوارديولا زمين بازى را به چهار قسمت عرضى تقسيم مى‌كند. در يك چهارم اول بازيسازى از خط دفاع مهمترين موضوع است. در يك چهارم بعدى حفظ و تثبيت قدرت تيمى و ديكته کردن آن به حريف مورد نظر اين مربى است. در يك چهارم سوم، پاس‌هاى عمقى و نزديك شدن به دروازه حريف و در يك چهارم پايانى تمام كردن برنامه تيمى كه همان گل زدن باشد، فلسفه اصلى تفكرات گوارديولا است.

در فوتبال انگلستان و با توجه به بازى درگیرانه و پرسينگ سنگين تيمهاى مقابل، در مواقعی اجراى چنين تاكتيكى ممكن نيست و به همين دليل بازى مستقيم و استفاده از پاسهاى بلند و رسيدن به يك چهارم پايانى، بهترين روش براى رسيدن به دروازه حريف است.

گل اول سيتى نمونه‌اى آشكار از انعطاف پذيرى گوارديولا در فوتبال انگلستان است.

در حالی که در ميانه ميدان ژاكا و كوكه‌لن دو هافبك دفاعى آرسنال توانايى كنترل جريان بازى را نداشتند، دبروينه با هوش سرشار خود بخوبى سانه، رحيم استرلينگ و آگوئرو را صاحب توپ مى‌كرد.

آرسنال توان نزديك شدن به دروازه سيتى را نداشت اما در دقيقه ٤٠ روى ضربه ايستگاهى به گل رسيد. اشتباه كليشى مدافع چپ سيتى در آفسايد گيرى دليل اصلى گلزنى وولكات بود.

هر چه سيتى در فاز تهاجمى بى‌نقص بود در سيستم دفاعى متزلزل نشان مى‌داد.

تنها يك دقيقه پس از گل آرسنال، دبروينه يكبارديگر نقش غيرقابل انكار خود را ثابت كرد. حركت هوشمندانه او به كانال سمت راست خط دفاعى آرسنال كه موجب تغيير تاكتيك سيتى نيز ‌شد شاگردان ونگر را كاملا سردرگم كرد اما ضربه كم نقص دبروينه به تير دروازه برخورد كرد. در ادامه مسوت اوزيل بازى پراشتباه خود و حركت عالى دبروینه را تكميل كرد. اوزيل توپ را در خطرناكترين منطقه زمين (١٤) و در خطرناك ترين زمان ممكن (زمان انتقال از دفاع به حمله) از دست داد تا سيلوا باحتى آگوئرو را در داخل محوطه جريمه صاحب توپ كند و اين بازيكن باضربه‌اى دقيق سيتى را پيش بيندازد.

هر دو مربی نیمه دوم را با تغییر آغاز کردند. در آرسنال گابريل جانشين لوران كوشلنى در مركز دفاع شد و در سيتى يحيی توره جاى استرلينگ را گرفت. به نظر مى‌رسيد مصدوميت دليل تعويض كوشلنى بود اما تعويض استرلينگ كاملا تاكتيكى بود.

گوارديولا اعتقاد داشت با اضافه شدن توره قدرت حفظ توپ سيتى بيشتر مى‌شود و اين تيم مى‌تواند تعداد پاس‌هايش را افزايش دهد و جريان بازى را كنترل كند.

حق نشر عکس AFP

در نيمه اول تعداد پاسهاى آرسنال ٢٢٤ و تعداد پاسهاى سيتى ٢٠٣ اما در انتهاى بازى و با اضافه شدن توره تعداد پاسهاى سيتى ٥١٠ و آرسنال ٤٠٨ بود. همين برترى در تعداد پاس نشان مى دهد تعويض گوارديولا بى‌نتيجه نبود.

با اضافه شدن توره سيستم سيتى كاملا به ١-٣-٢-٤ تغيير كرد و دبروينه به سمت راست منتقل شد تا در كنار ناواس از حضور كم رنگ سانچز در دفاع استفاده کند و آرسنال را تحت فشار قرار دهد.

اما در دقيقه ٥٣ يكبار ديگر از كرنر و با ضربه سر ديدنى شكودران مصطفى مدافع ميانى خود به گل رسيد و پس از آن تا حدودى جريان بازى متعادل شد.

هر چند سيتى در تمامى دقايق بازى بسيار با برنامه‌تر و هماهنگ‌تر بود اما در نهايت بازى مساوى شد.

گرى نويل بازيكن سابق منچستر يونايتد اعتقاد داشت سيتى توان برترى در اين ديدار را داشت تا با كسب سه امتياز اميدهايش براى قهرمانى بيشتر از گذشته شود اما بازيكنان اين تيم امسال باور قهرمانى ندارند و در حاليكه مى‌توانستند با فشار بيشتر آرسنال را در زمین خودش شكست دهند، به تساوى راضى شدند.

ساير نتايج:

ليورپول ٣ - اورتون ١

برنلى ٠ - تاتنهام ٢

منچستر يونايتد ٠ - وست بروم ويچ ٠

چلسى ١ - كريستال پالاس ٢

هال سيتى ٢- وستهم ١

لستر ٢ - استوك ٠

سوانزى ٠ - ميدلزبرو ٠

واتفورد ١ - ساندرلند ٠

ساوثهمپتون ٠ - بورنموث ٠