مسابقه بین‌المللی دو در تهران، جداسازی زنان و ماراتنی که ۴۲ کیلومتر نبود

ماراتن تهران حق نشر عکس Getty Images

مسابقه دوی بین‌المللی تهران در بخش مردان برگزار شد و زنان در رقابتی جداگانه عصر امروز مسافت ده کیلومتری را دور دریاچه ورزشگاه آزادی دویدند.

رقابت‌های "دوی بین المللی پارس"، قبل از شروع با جنجال‌هایی همراه شد. در فاصله دو روز مانده تا مسابقه در حالی که قرار بود مسیر این مسابقه استادیوم آزادی، میدان آزادی و میدان فردوسی و بالعکس باشد، با مخالفت شورای تامین تهران، مسیر این مسابقات تغییر کرده و دوندگان مسیر ورزشگاه آزادی، دهکده المپیک و برعکس را می‌دوند.

به نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران، مسیر دوی ۴۲ کیلومتر مسابقات بین‌الملل پارس کم‌تر از مقدار تعیین شده بود. به گزارش ایسنا این رقابت‌ها در مسافت‌های ۱۰، ۲۱ و ۴۲ کیلومتر انجام شد و در پایان دوی ۴۲ کیلومتر محمد جعفر مرادی، نماینده ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو به مقام نخست رسید. نکته قابل توجه مسابقات ۴۲ کیلومتری پیاده‌روی این بود که مسیر مسابقه کم‌تر از ۴۲ کیلومتر بود. در واقع تمامی دوندگان مسیر ۴۰ کیلومتری را دویده‌اند و اگر رکورد جدیدی در این ماده ثبت شود تنها در بخش ۴۰ کیلومتر است نه ۴۲ کیلومتر.

مجید کیهانی، رئیس فدراسیون دو و میدانی در مورد برگزاری مسابقه در مسیری که مردم قادر به تماشای آن نبودند، گفت: " ما باید آرام آرام مردم را با دوومیدانی آشنا کنیم. حضور همین جمعیتی که هم‌اکنون در ورزشگاه آزادی حضور دارند برای ما رضایت‌بخش است. به نظرم تداوم برگزاری این مسابقه باعث شناخت بیشتر مردم می‌شود."

همچنین در حالی که پیش‌تر گفته شده بود ۲۸ آمریکایی برای شرکت در این مسابقات ثبت‌نام کرده‌اند، آقای کیهانی از عدم حضور آن‌ها خبر داد و گفت: "مجوز شورای برون مرزی برای همه کسانی که ثبت‌نام کرده بودند صادر شد، اما پروسه صدور ویزا ممکن است طولانی‌تر شود و همین مسئله باعث عدم حضور بعضی از ورزشکاران شد. تا آنجا که من اطلاع دارم از آمریکا هیچ ورزشکاری شرکت نداشت. البته یک ورزشکار ایرانی‌الاصل که چندین سال است در آمریکا زندگی می‌کند در این رویداد حضور یافته بود."

قهرمانی پریسا عرب در بخش زنان

در بخش زنان رقابت‌های بین‌المللی دو پارس، پریسا عرب، رکورددار ایران موفق شد با زمان ۳۸ دقیقه و ۱۹ ثانیه از خط پایان بگذرد. به نوشته خبرگزاری ایسنا این دونده بدون مربی و حتی همراه داشتن شخصی برای هدایتش از استان اراک برای حضور در این رقابت‌ها آمده بود.

با این که به نظر می‌رسید این مسابقات در قسمت ماراتن با شرکت زنان انجام می‌شود، اما قبل از مسابقه مسئولان ایرانی اعلام کردند که زنان تنها دور دریاچه ورزشگاه آزادی می‌دوند. حمید سعادت مدیر روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی در رابطه با دلیل عدم اجازه به زنان برای دویدن کنار مردان گفت: "ما نمی‌توانیم به دونده‌های زن خارجی بگوییم ۴۲ کیلومتر با مقنعه و لباس بدوند."

سال گذشته یک دوره مسابقه بین‌المللی ماراتن در شیراز برگزار شد که زنان در آن اجازه دویدن پیدا نکردند.

موضوعات مرتبط