هفته سى و يكم ليگ برتر فوتبال انگلستان

ماركوس آلونسو حق نشر عکس Getty Images
Image caption گل ماركوس آلونسو به بورنموث

در هفته سی و یکم لیگ برتر فوتبال انگلستان چلسى بورنموث را در خانه این تیم شکست داد تا به رغم پیروزى تاتنهام مقابل واتفورد فاصله هفت امتیازى این دو تیم همچنان حفظ شود.

در شرایطى که دیگو کاستا از روزهاى اوج خود فاصله گرفته و در چهار بازى گذشته نتوانسته گلزنى کند ادین هازارد ستاره بى چون و چراى چلسى است.

هازارد با حرکات تکنیکى و سرعت انفجارى اش قدرت تهاجمى چلسى را غیر قابل مهار کرده است.

چلسى با وجود هازارد در حمله بى نقص بازى مى کند. در حالیکه موریسیو پوچتینو سرمربى تاتنهام چلسى را شانس اول قهرمانى مى داند اما بنظر مى رسد این اظهارنظربیشتر به منظور دور کردن فشار و استرس از بازیکنان جوان تاتنهام است.

در ٩ بازى گذشته چلسى نتوانسته دروازه اش را بسته نگه دارد که نشان از شناخت حریفان براى رسیدن به دروازه چلسى است. همین موضوع موجب شده تا تاتنهام به لغزش چلسى امیدوار باشد.

منچستر سیتى مقابل هال سیتى پیروز شد تا به همراه لیورپول کاندیداى اصلى کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا باشد.

بورنموث ١ - چلسى ٣

بورنموث با سیستم ٢-٤-٤ و چلسى با سیستم همیشگى ١-٢-٤-٣ به میدان آمدند. ادى هاو قصد داشت با جاشوا کینگ و بنیک آفوبى دو مهاجم جوان و سرعتى خود خط دفاعى سه نفره چلسى را تحت فشار قرار دهد. درگیرى مدافعین مرکزى چلسى با دو مهاجم بورنموث موجب مى شد تا این بازیکنان کمتر توان کمک به مدافع- هافبکهاى خود را داشته باشند.

در سیستم مورد نظر ادى هاو مدافعین و هافبکهاى کنارى بورنموث در مقابل ویکتور موزز و مارکوس آلونسو مدافع- هافبک هاى چلسى دو در مقابل یک مى شدند و بورنموث مى توانست تا حدود زیادى جریان بازى را در اختیار بگیرد.

کونته در همان ابتداى بازى متوجه این موضوع شد و به همین دلیل زمانیکه بورنموث صاحب توپ مى شد هازارد و پدرو در کنار ماتیچ و کانته قرار گرفته و سیستم چلسى به ١-٤-٥ تغییر مى کرد و عملا برترى عددى بورنموث در کناره ها خنثى مى شد. در این تاکتیک چلسى نه تنها استراتژى بورنموث را خنثى مى کرد بلکه شرایط براى ضد حملات مرگباراین تیم نیز فراهم مى شد

گل دوم چلسى نمونه اى آشکار از قدرت این تیم در ضد حملات است.عقب نشینى چلسى در زمین خودى بهترین فرصت براى ضد حملات مرگبار این تیم بود. در این صحنه سرعت هازارد از دفاع به حمله و دریافت توپ در پشت خط دفاعى بورنموث و آرامش مثالزدنى او در گلزنى واقعا دیدنى بود. مهمترین موضوعى که موجب درخشش هازارد نسبت به فصل گذشته شده است نوع حرکت او در زمان دفاع است. هازارد علاقه چندانى براى دفاع کردن ندارد و سال گذشته نیز مورینیو در چندین بازى از هازارد به دلیل عدم یارگیرى بازیکن مستقیم خود شکایت داشت اما کونته این مشکل را بخوبى برطرف کرد.در تفکرات دفاعى کونته، هازارد یار مستقیمى ندارد و تنها باید فصاى مورد نظر سرمربى را در زمان دفاع پوشش دهد. هازارد در این تاکتیک کاملا راحت است و به دلیل نداشتن یارمستقیمى که باید اورا مهار کند با خیالى آسوده تنها فضاى مورد نظر را پوشش داده و به محض اینکه چلسى صاحب توپ شد بدون دلواپسى به حمله مى رود.

بازى گرفتن از حداکثر توانایى بازیکنان در تاکتیک مورد نظر مربى از ویژگى هاى مردان نامدار دنیاى فوتبال است که کونته نیز بدون تردید یکى از این مربیان است.

ساندرلند ٠ - منچستر یونایتد ٣

منچستر یونایتد با ترکیبى متفاوت نسبت به گذشته موفق شد ساندرلند را در خانه این تیم شکست دهد.در ترکیب تیمى یونایتد تنها بازیکنى که غیر قابل جانشین است زلاتان ابراهیموویچ است. در تفکرات تاکتیکى مورینیو زلاتان جایگاه ویژهاى دارد و به رغم هر استراتژى، ابراهیموویچ گزینه اول یونایتد در خط حمله است.

در گل اول یونایتد چرخش و ضربه غیرقابل مهار زلاتان نشان داد که این بازیکن بى دلیل نیست که در تفکرات مورینیو جایگاه ویژه اى دارد. گذشته از ضربه عالى زلاتان باید به حرکت تماشایى پل پوگبا اشاره کرد که موجب شد تا مدافع ساندرلند نتواند زلاتان را بخوبى مهار کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخيتاريان در ابتداى نيمه دوم و با تيزهوشى در كانال سمت چپ صاحب توپ شد و با شوتى دقيق كل دوم را به ثمر رساند.

پس از گل اخراج ،سباستین لارسن هافبک سوىًدى ساندرلند بدترین اتفاق ممکن براى دیوید مویز بود.

یونایتد پس از ده نفره شدن ساندرلند بازى را کاملا در اختیار گرفت. مخیتاریان در ابتداى نیمه دوم و با تیزهوشى در کانال سمت چپ صاحب توپ شد و با شوتى دقیق کل دوم را به ثمر رساند. در میانه میدان یونایتد پوگبا روز درخشانى را سپرى کرد. شناخت خوب پوگبا از حرکات زلاتان وهمکارى عالى این دو بازیکن یکى از نفاط مثبت یونایتد در این فصل است. زلاتان در دقایق پایانى با پاس گلى که به رشفورد داد بازى عالى خود را کامل کرد.

استوک سیتى ١ - لیورپول ٢

لیورپول در این دیدار و با غیبت سه مهاجم اصلى خود تغییر سیستم داد و با ترکیبى کاملا متفاوت به میدان آمد. در سیستم ٢-٥-٣ لیورپول، اورگى و بن وودبرن جوان دو مهاجم اصلى یورگن کلوپ بودند. خستگى فرمینیو و مصدومیت کوتینیو و مانه دلیل اصلى تغییر سیستم لیورپول در این دیدار بود.

استوک نیز نسبت به بازیهاى گذشته تغییر سیستم داده بود. در سیستم ٢-٤-٤ جاناتان والتر و سایدو برهینو دو مهاجم مارک هیوز بودند. در این سیستم شقیرى و آناتوویچ در راست و چپ دو هافبک کنارى بودند که وظیفه داشتند بیشتر به مرکز زمین حرکت کرده و کناره ها را در اختیار گلن جانسون و اریک پیترز قرار دهند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بدون ترديد بازى بدون توپ فرمينو در ايجاد فضا و بازكردن سيستم دفاعى استوك دليل اصلى پيروزى ليورپول بود.

کلاین و آلکساندر آرنولد مدافع-هافبک‌هاى کنارى لیورپول در نیمه اول کاملا سردرگم بنظر مى‌رسیدند و لیورپول جریان بازى را از دست داده بود. در دقیقه ٤٤ والتر دروازه لیورپول را بازکرد. ضعف کلاین در مهار شقیرى و عدم پوشش مناسب کلاوان در سمت راست دلیل اصلى بازشدن دروازه لیورپول بود.

نیمه دوم با اضافه شدن کوتینیو و فرمینو لیورپول به ٣-٤-٣ تغییر سیستم داد. جیمز میلنر از میانه میدان در سمت چپ جایگزین آلکساندر آرنولد جوان شد و کلاین به سمت راست رفت. کوتینیو، اورگى و فرمینو سه مهاجم لیورپول شدند و جریان بازى کاملا تغییر کرد. با اضافه شدن دانیل استوریچ در دقیقه ٦٨ خط حمله لیورپول کامل شدو لیورپول شکست را با پیروزى عوض کرد. بدون تردید بازى بدون توپ فرمینو در ایجاد فضا و بازکردن سیستم دفاعى استوک دلیل اصلى پیروزى لیورپول بود.

نکته مورد نظر در نوع بازى لیورپول جایگیرى این دو بازیکن در میانه میدان بود.

مهمترین نقطه ضعف در سیستم ٢-٤-٤ کلاسیک فضاى موجود بین خط دفاعى و هافبک و همینطور فضاى بین مدافعین کنارى و میانى (کانال) است.

کوتینیو استاد بازى در جلوى خط دفاعى است و فرمینو بازیکن سرعتى است که در پشت خط دفاعى و همینطور کانالهاى موجود در بین مدافع کنارى و میانى بخوبى صاحب توپ مى شود. شناخت خوب کوتینیو از فضا و آگاهى او از شرایط بازى در گل اول لیورپول نشان دهنده کیفیت استثنایى این بازیکن برزیلى است.

کوتینیو با جایگیرى در فضاهایى که در سیستم ٢-٤-٤ بوحود مى آید براحتى صاحب توپ مى شد و خط دفاعى استوک به منظور کم کردن فضاى مورد نظر مجبور بود نزدیک تر به خط هافبک بازى کند.به همین دلیل فرمینو مى توانست از فضاى بوجود آمده در پشت خط دفاعى نهایت استفاده را کند. گل دوم لیورپول از همین تاکتیک به دست آمد. با نزدیک شدن خط دفاعى استوک به خط هافبک به منظور کم کردن فضاى مورد نظر و مهار کوتیتیو، واینالدوم با پاسى عالى فرمینو را در پشت خط دفاعى استوک صاحب توپ کرد تا این بازیکن با ضربه اى دیدنى لیورپول را پیروز میدان کند.

سایر نتایج:

تاتنهام ٤ - واتفورد ٠

منچستر سیتى ٣ - هال سیتى ١

میدلزبرو ٠ - برنلى ٠

وست بروم ویچ ٠ - ساوثهمپتون ١

وستهم ١ - سوانزى ٠

لستر ۲ - اورتون ۴

موضوعات مرتبط