هفته بيست و هشتم ليگ برترفوتبال ايران؛ تراکتورسازى پیروز جنگ حیثیتى

حق نشر عکس Tasnim

پس از قهرمانى پرسپولیس در لیگ برتر هیجانات صدر جدول نیز تا حدود زیادى کمتر شد. پرسپولیس روز گذشته پدیده را با ٤ گل شکست داد تا جشن قهرمانى‌اش کامل شود. به دلیل فاصله زیاد تیمهاى استقلال و تراکتورسازى با دیگر تیمهاى تعقیب کننده، کسب سهمیه آسیایى این دو تیم مسجل شده است.

اما تقابل امیر قلعه نویى سرمربى سابق استقلال با این تیم تحت هر شرایطى حساسیت‌هاى خاص خود را دارد. استقلال در این دیدار بیشتر از آنکه به دنبال تثبیت موقعیت خود در جدول باشد به فکر جبران شکست در بازى رفت و حفظ رکورد شکست ناپذیرى‌اش در یازده هفته گذشته بود.

استقلال در هفته دوم و در اهواز مقابل استقلال خوزستان شکست خورده بود و پس از آن در هیچیک از بازیهاى خارج از خانه مغلوب نشده بود. اما پس از ٢٦ هفته طلسم شکست ناپذیرى این تیم توسط تراکتور سازى در تبریز شکسته شد.

ذوب آهن و سپاهان به دنبال رتبه چهارم جدول هستند تا با قهرمانى احتمالى تراکتورسازى در جام حذفى به کسب سهمیه آسیایى امیدوار باشند.

صبا پس از شکست مقابل استقلال که با حاشیه‌هاى فراوانى همراه بود میزبان سپاهان تازه اوج گرفته بود. صبا توان مقابله با سپاهان را نداشت و بسیار خوش شانس بود که سیاجامگان دیگر انتهاى جدول نیز در خانه مغلوب پیکان شد تا در دو بازى حساس آینده تکلیف دیگر تیم سقوط کننده به لیگ یک مشخص شود. به دلیل حساسیت بازیها در انتهاى جدول تمامى بازیها به صورت همزمان انجام شد.

تراکتورسازى ١ - استقلال ۰

هر دو تیم از حساسیتهاى ناشى از شکست احتمالى آشنایى داشتند و به همین دلیل با تاکتیکى کاملا محافظه کارانه به میدان آمدند.

تراکتورسازى در چند هفته گذشته مشکلات فراوانى داشته و امتیازات حساسى را از دست داده بود. در مقابل استقلال با پیروزى هاى پیاپى نه تنها فاصله ١٠ امتیازى خود با تراکتورسازى را جبران کرده بود بلکه با یک امتیاز بیشتر ازحریف پیشى گرفته بود.

مهمترین نقطه قوت استقلال که موجب پیشرفت چشمگیر این تیم در دور برگشت مسابقات شده انتخاب نوع خاصى از بازى است که بازیکنان به خوبى آنرا در زمین پیاده کرده و بسیار موثر و تاثیرگذار نیز هست.

در برنامه تاکتیکى استقلال، تحت فشار گذاشتن بازیکن صاحب توپ حریف مهمترین فاکتور موفقیت آنان است. بازیکنان استقلال به محض اینکه تیم حریف صاحب توپ مى شود با چند بازیکن به آنان حمله کرده و با بازى درگیرانه خود مانع از شکل گیرى نظم تیمى آنان مى شوند. اما ویژگى اصلى استقلال که موجب موفقیت تاکتیک پرسینگ شده سرعت تیمى آنان از دفاع به حمله است. با حضور بازیکنان جوان و سرعتى همچون بهنام برزاى، فرشید اسماعیلى، جابر انصارى و کاوه رضایى چنین تاکتیکى قابل اجرا است و استقلال به خوبى توانسته سیستم مورد نظر خود را در زمین پیاده کند. در اجراى استراتژى مورد نظر استقلال، منطقه شروع پرس بسیار مهم است.

استقلال با عقب نشینى به زمین خودى منتظر مى ماند تا پیش روى تیم مقابل فضاى لازم در پشت خط دفاعى حریف به وجود بیاید. به محض اینکه توپ وارد زمین استقلال مى شود پرسینگ سنگین این تیم شروع شده و پس از دریافت توپ به سرعت رضایى را صاحب توپ مى کنند.

در چنین شرایطى حضور بازیکنى که بتواند با پاسهاى بلند و دقیق خود رضایى را در موقعیت تک به تک قرار دهد ضرورى است. امیدنورافکن مهره اصلى استقلال در این تاکتیک است. پاسهاى بلند نورافکن به پشت دفاع حریف و سرعت عالى رضایى که همواره توسط برزاى، اسماعیلى و انصارى حمایت مى شوند تاکتیک اصلى استقلال براى رسیدن به گل است.

تراکتورسازى به خوبى از تاکتیک تیمى استقلال آگاهى داشت و سعى مى کرد کمتر فضاى لازم را در اختیار رضایى قرار دهد به همین دلیل خالد شفیعى و محمد رضا مهدى زاده سعى مى کردند نزدیکتر به محمد رضا اخبارى، دروازه بان خود بازى کنند.

تراکتورسازى در میانه میدان تمامى امیدهایش به مهدى کیانى و محمد نورى بود، کیانى به خوبى فضاى جلو خط دفاعى را پوشش داده بود و نورى نیز بیشتر به عنوان رابط خط میانى سعى در کنترل جریان بازى داشت.

نورى توان لازم براى کنترل جریان بازى را نداشت و نبود هماهنگى مناسب بین مهدى شریفى، شهرام گودرزى، محمد ابراهیمى و فرزاد حاتمى موجب شده بود تا تراکتورسازى درایجاد موقعیت گل موفق نباشد.

تراکتورسازى قصد داشت در ضربات ایستگاهى دروازه استقلال را باز کند اما حضور پادووانى و رابسون جانوار و مدافعین بلند قامت استقلال موقعیت لازم را به آنان نمى داد.

بازى تا دقیقه ٨٧ و بدون کمترین ریسکى از طرف دو تیم دنبال مى شد اما ابراهیمى با شوتى دقیق و دیدنى دروازه رحمتى را باز کرد.

در دیدارهایى که هر دو تیم به دنبال بازى محافظه کارانه هستند خلاقیتهاى فردى، ضربات ایستگاهى و اشتباه بازیکنان مهمترین فاکتور تغییر نتیجه است. ابراهیمى در حالیکه نمایش مطلوبى نداشت اما با خلاقیت فردى خود تراکتورسازى را پیروز کرد تا امیر قلعه نویى تا حدود زیادى از فشار و استرس هفته‌هاى گذشته خارج شود.

پرسپولیس ٤ - پدیده ٠

ذوب آهن ٢- ماشین سازى ١

سایپا ٠ - صنعت نفت ٢

فولاد ١ - استقلال خوزستان ٣

صبا ٠ - سپاهان ١

سیاجامگان ١ - پیکان ٢

گسترش فولاد ٠ - نفت تهران ٠

خارج از مستطیل سبز:

همانطورى که انتظار مى رفت پرسپولیس قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. اما مهمترین موضوعى که یکبار دیگر ضعف هاى مدیریتى و بى برنامگى فوتبال ایران را ثابت کرد هرج و مرج و بى برنامگى در جشن قهرمانى این تیم بود. حضور افراد متفرقه، مصدومیت کودکان حاضر در جشن، گم شدن مدال قهرمانى بازیکنان، درگیرى بازیکنان با مسئولین انتظامى نمونه هایى از بى نظمى در این رویداد مهم بود.

مسىئولین لیگ و همینطور باشگاه پرسپولیس زمان کافى در اختیار داشتند تا با برنامه ریزى اصولى شبى بیاد ماندنى براى فوتبال دوستان ایرانى رقم بزنند.

فوتبال ایران براى رسیدن به استانداردهاى جهانى نیازمند برنامه ریزى و اجراى صحیح آن است. تا زمانیکه نظم و انضباط در تمامى ارکان فوتبال ایران نهادینه نشود نمى توان به پیشرفت صنعت فوتبال در ایران خوشبین بود.

سخن هفته:

مهدى طارمى بازیکن پرسپولیس: ‎برای باشگاه و یگان ویژه متأسفم/ ازخانواده نوروزی سوءاستفاده کردند.