نيمه نهايى جام حذفی فوتبال انگلستان؛ ونگر پيروز ماراتون ومبلى

wenger حق نشر عکس PA

در مرحله نيمه نهايى جام حذفی فوتبال انگلستان آرسنال پس از صد وبيست دقيقه منچستر سيتى را شكست داد و حريف چلسى در بازى فينال شد. چلسى نيز روز گذشته در استاديوم ومبلى تاتنهام را چهار بر دو شكست داد تا دو تيم لندنى فيناليست قديمى‌ترين تورنمنت فوتبال دنيا شوند. آرسن ونگر با شش قهرمانى در جام حذفی ركوردار قهرمانى در اين جام است اما آنتونيو كونته اولين حضور خود را در فينال جام حذفی انگلستان تجربه مى‌كند.

چلسى در یک بازى ديدنى و با درخشش ادين آزار كه در نيمه دوم به ميدان آمد شكست مقابل منچستر يونايتد را به فراموشى سپرد. پيروزى چلسى ارزش فراوانى داشت. گذشته از راهيابى اين تيم به فينال جام حذفی، چلسى با شكست تاتنهام رقيب اصلى‌اش در كورس قهرمانى ليگ برتر، نوار پيروزى‌هاى اين تيم را قطع كرد و تا حد زيادى اعتماد به نفس شاگردان پوچتينو را از آنان گرفت.

آرسنال ٢ - منچستر سيتى ١

كمتر از سه هفته پيش دو تيم در ليگ برتر مقابل يكديكر قرار گرفتند كه آن ديدار ٢-٢ مساوى شد. درديدار گذشته هر دو گل آرسنال از ارسال از كناره‌ها به دست آمد و ونگر بخوبى اين نقطه ضعف سيتى را به خاطر سپرده بود.

تركيب آرسنال :

چمبرلين - مونریال كليد موفقيت

آرسنال براى دومين بار در دهه گذشته با دفاع سه نفره به ميدان آمد. بنظر مى‌رسيد بازى هفته گذشته آرسنال مقابل ميدلزبورو تمرينى بود براى هماهنگى بيشتر در سيستم جديد برای دیدار با منچسترسيتى. آرسنال در سيستم ٣-٤-٣ بدون هيچ تغييرى با همان تركيب بازی با میدلزبورو به مصاف سيتى آمد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چمبرلین (چپ) در تاکتیک آرسن ونگر نقش مهمی داشت

درآرسنال آکسدیل چمبرلين و ناچو مونریال هافبك-مدافع راست و چپ بودند و اجازه داشتند آزادانه و با خيالى آسوده در حملات شركت كنند. گل اول آرسنال از ارسال چمبرلين در راست و ضربه مونریال در سمت چپ به دست آمد كه نشان دهنده تاثير غيرقابل انكار اين دو بازيكن است. ارسال از كناره‌ها تاكتيك اصلى آرسنال براى رسيدن به گل بود و اين دو بازيكن نقشی محوری دراجراى اين استراتژى داشتند.

دفاع سه نفره:

با حضور هميشگى اين دو بازيكن در زمان حمله، خط دفاعى آرسنال ضربه پذير مى‌شد و به همين دليل ونگر با سه دفاع مركزى سعى داشت كانالهاى دفاعی را پوشش دهد. این کانالها نقطه ضعف اصلى آرسنال بود و در بازى گذشته كوين دبروينه از آنها استفاده کرده بود.

در دفاع مركزى سه نفره، لوران كوشينلى به عنوان رهبر وظيفه هماهنگى گابريل و راب هولدينگ را به عهده داشت.

ژاكا - رمزى

تغيير مهم آرسنال در مقایسه با رویارویی قبلی با منچسترسیتی، بازى گرفتن از آرون رمزى در كنارژاكا به عنوان دو هافبك دفاعى در ميانه ميدان بود. صرف نظر از اشتباه رمزى در تنها گل سيتى، حضور به موقع و موثر او در محوطه جريمه در زمان حمله، يكى از علل اصلى حملات خطرناك آرسنال بود.

گل تساوى آرسنال این موضوع را بروشنی نشان داد. حضور به موقع رمزى در زمان ارسال چمبرلين موجب شد تا خسوس ناواس درگير رمزى شود و مونریال براحتى دروازه سيتى را باز كند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یحیی توره یکی از بهترین بازیکنان منچسترسیتی در بازی با آرسنال بود

خط حمله:

در سيستم جديد، مسوت اوزيل، آلكسیس سانچز در كنار اوليور ژيرو سه مهاجم آرسنال بودند. اوزيل در راست و سانچز در چپ وظيفه داشتند با حركت به مركز زمين فضاى لازم را در كناره ها ايجاد كرده تا چمبرلين و مونریال صاحب توپ شوند.

سانتر از كناره‌ها تاكتيك اصلى آرسنال براى رسيدن به گل بود. در اين سيستم ژيرو بلند قامت و سرزن هدف اصلى بود و به همين دليل تئو وولكات نيمكت‌نشين شد.

تركيب منچستر سيتى:

منچسترسيتى در مقایسه با بازى گذشته مقابل آرسنال تغيير زيادى داشت. بازگشت وينست كمپانى بهترين خبر ممكن براى گوارديولا بود. گوارديولا سعى داشت با حضور كمپانى و قدرت سرزنى او ضعف خط دفاعى سيتى را در ارسال‌ها جبران كند. اما ونگر با بازى دادن ژيرو و درگيرى هميشگى او با كمپانى تا حد زيادى حضور كمپانى را كم اثر كرد.

منچسترسيتى مانند هميشه سعى داشت با حفظ توپ جريان بازى را كنترل كند. درصد مالكيت ٦٦٪‏ در مقابل ٣٤٪‏ نشان از برترى سيتى در مالکیت توپ بود. در سيستم ١-٣-٢-٤ اين تيم يحيى توره در كنار فرناندينيو قلب تپنده سيتى محسوب مى‎شدند. در نيمه اول بدترين خبر ممكن مصدوميت سيلوا بود كه موحب شد روند تيمى سيتى تا حدی كند شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption آگوئرو گل منچسترسیتی را به ثمر رساند

غيبت سيلوا بر روى قدرت حفظ توپ سيتى تاثير چندانى نداشت اما سيلوا دردادن پاس‌هاى آخر در شرايط پرفشار و فضاى كم بى‌رقيب است. بدون سيلوا از پاسهاى كشنده او كه مهاجمان را در شرايط عالى گل قرار مى‌دهد خبرى نبود. استراتژی منچسترسیتی با بیرون رفتن سيلوا و جایگزینی رحيم استرلينگ تغيير كرد و استفاده از ضد حمله در دستور كار قرار گرفت. در دقيقه ٦٠ با عقب نشينى تاكتيكى سيتى و اشتباه رمزى، آگوئرو پاس عالى توره را به گل اول بازى تبديل كرد.

آرسنال پس از گل سيتى دنى ولبك را جايگزين ژيرو كرد. ولبك گذشته از قدرت سرزنى با سرعت و دوندگى زیاد، اوتامندى و كمپانى را كاملا مشغول كرد و آنها ديگر نمى‌توانستند براحتى مدافعان كنارى خود را پوشش دهند. با حضور ولبك سانچز و اوزيل آزادتر شدند و در شرايط يك درمقابل يك براحتى ناواس و كليشى را تحت فشار قرار دادند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با شکست مقابل آرسنال، پپ گوآردیولا اولین فصل حضور در فوتبال انگلستان را بدون بردن جام به پایان خواهد برد

پس از گل مونریال بازى به وقت اضافه رفت و در حاليكه در دونوبت تير دروازه ناجى آرسنال شده بود، يك بار ديگر و دقيقا مانند بازى ليگ برتر، ضربه آزاد اوزيل، كم‌دقتى مدافعان سيتى و حضور بموقع سانچز آرسنال را به گل رساند و ونگر از بحرانى‌ترين روزهای مربيگرى‌اش تا حدی فاصله گرفت.

نتيجه‌گيرى:

جدال دو مربى نامدار دنیای فوتبال، سرشار از ملاحظات تاكتيكى بود و آرسن ونگر با تغيير سيستم نشان داد از گذشته بمراتب انعطاف‌پذيرتر شده است. ونگر همواره به فلسفه مربيگرى‌اش پايبند بوده اما با ظهور تفكراتى جديد در فوتبال انگلستان، به نظر مى‌رسد ونگر نيز در حال تغيير است تا بتواند جايگاه خود را به عنوان مربى طراز اول در دنياى فوتبال حفظ كند.