هفته سى و چهارم ليگ برتر انگلستان؛ داربى بدون گل منچستر

لیروی سین از تکل اریک بیلی عبور می کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیروی سین از تکل اریک بیلی عبور می کند

گوارديولا و مورينيو رقيبان جدى فوتبال اسپانيا براى اولين بار در يك شهر و در نزديكى يكديگر مشغول به كار شدند. تا چندى پيش محل سكونت مورينيو و گوارديولا تنها چند صد متر بود اما همسايگان مركز شهر منچستر هيچوقت ديدارى با يكديگر نداشتند.

در حاليكه اين دو مربى در فوتبال اسپانيا حتى از دست دادن به هم طفره مى رفتند و تمامى نگاها به تقابل اين دو مربى معطوف مى شد اما به نظر مى رسد در فوتبال انگلستان اين شرايط تا حدودى تغيير كرده است. پيش از داربى اول تمامى نگاه ها به برخورد دو مربى سابق بارسلون و رئال مادريد بود اما در سومين ديدار اين دو مربى داربى شهر منچستر در اولويت قرار گرفته است.

دو تيم در مرحله تغيير هستند و مربيان آنان بيشتر از آنكه به فكر تسويه حساب شخصى و اثبات توانايى هاى فنى خود باشند به دنبال تثبيت فلسفه مربيگرى شان در اين دو باشكاه هستند.

مورينيو به فكر ساختن تيمى جديد است كه ناكامى هاى ون خال و مويز را به فراموشى بسپارد در حاليكه گوارديولا به دنبال كسب اعتبار براى سيتى در فوتبال اروپا و جهان است. گوارديولا براى اولين بار در دوران مربى گرى اش نتوانسته جامى به دست بياورد اما نه تنها از اين موضوع نگران نيست بلكه اعتقاد دارد به مراتب نسبت به گذشته مربى با كيفيت تر و بهترى شده است. منچستر سيتى در قياس با تيمهاى بزرگى همچون بارسلونا و بايرن مونيخ تاريخ پرافتخارى ندارد و گوارديولا قصد دارد در اين باشكاه تاريخ ساز شود. گوارديولا در نظر دارد در آينده سيتى را همسطح منچستر يونايتد، بارسلوناو رئال مادريد كند و همانطور كه يوهان كرويف فقيد فلسفه فوتبال بارسلون را تغيير داد او نيز مى خواهد همين نقش را براى سيتى ايفا كند.

با هر نتيجه اى در فصل جارى اين دو مربى سال آينده همچنان در تيمهاى خود باقى مى مانند. هواداران سيتى به رغم اينكه گوارديولا هيچ جامى كسب نكرده از تفكرات تهاجمى او تا حدودى راضى بنظر مى رسند و كسب سهميه ليگ قهرمانان اروپا نوعى موفقيت براى آنان محسوب مى شود. هواداران يونايتد نيز گذشته از تفكرات دفاعى مورينيو كه تا حدودى با فلسفه تهاجمى يونايتد در تضاد است اما به توانايى هاى فنى او باور داشته و منتظر شكوفايى دوباره اين تيم هستند. در فوتبال امروزى نتيجه بر نوع و كيفيت بازى چيره شده و هواداران يونايتد بخوبى اين موضوع را درك مى كنند. مطمئنا قهرمانى در ليگ حذفى فوتبال انگلستان و قهرمانى احتمالى در ليگ اروپا در اولين فصل، اعتبار مورينيو را در نزد تماشاگران اين تيم دوچندان مى كند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فلیاینی سومین کارت قرمز خود در این فصله را دریافت کرد

منچستر سيتى ٠ - منچستر يونايتد ٠

مهمترين نگرانى مورينيو در داربى منچستر مصدوميت بازيكنان كليدى اين تيم بود. در غياب زلاتان ابراهيموويچ،روخو و پل پوگبا منچستر يونايتد بدون دندانهاى زهرى خود به دنبال كسب حداقل امتياز بود. در تفكرات مورينيو تساوى حكم پيروزى را داشت و به همين دليل با سيستمى كاملا بسته و استفاده از بازيكنانى كه تنها تفكرات تاكتيكى او را در زمين پياده مى كنند آرايش تيمى خود را انتخاب كرد.

آرايش يونايتد:

در سيستم ٣-٣-٤ يونايتد كه در بيشتر زمانهاى بازى به ١-٤-١-٤ تغيير مى كرد رشفورد تك مهاجم بود. مخيتاريان در راست و مارسيال در چپ بيشتر از آنكه در فاز تهاجمى نقش داشته باشند با عقب نشينى و قرار كرفتن در كناره ها وظيفه دفاعى داشتند. در ميانه ميدان نيز هررا و فلينى با درگيرهاى فيزيكى و پوشش فضاى جلو خط دفاعى به مايكل كريك اجازه مى دادند تا با خيالى آسوده فضاهاى بوجود آمده در بين دو خط دفاعى و ميانى را بخوبى پوشش دهد.

بدون ترديد در دفاع چهارنفره يونايتد اريك بايى مرد برتر ميدان بود. در مركز خط دفاعى بايى در كنار دالى بليند زوج موفقى را تشكيل داده بودند اما والنسيا و دارميان وظيفه اى متفاوت نسبت به گذشته داشتند. والنسيا مدافعى تهاجمى است كه نقطه قوت او حضور هميشگى در حمله است اما دراين ديدار به هيچ عنوان اجازه نداشت در حمله شركت كند. در چپ نيز دارميان به مانند بازى گذشته مقابل چلسى كه تنها در كانال سمت چپ بازى مى كرد وظيفه داشت اين منطقه را پوشش دهد. دارميان در اين فضا بازيكن مشخصى را نشان نمى كرد و در صورت نياز مى توانست به كناره ها نيز متمايل شود. در پيشانى خط حمله ماركوس رشفورد تك مهاجم بود. مهاجمى كه به تنهايى نمى توانست در بين چهار مدافع سيتى كارى كند.

آرايش سيتى:

گوارديولا نيز به مانند هميشه با بازيكنانى متفاوت اما در سيستمى مشابه آرايش تيمى خود را انتخاب كرد.

مهمترين نگرانى گوارديولا غيبت ديويد سيلوا بود كه كمبود او در فاز تهاجمى سيتى كاملا مشهود بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کلادیون براوو دروازه بان سیتی مصدوم شد

در سيستم ١-٣-٢-٤ سيتى، اوتامندى، وينسنت كمپانى، كولوروف و زابالتا چهار مدافع اصلى بودند. نقش كولوروف و زابالتا تفاوتهاى زيادى با يكديكر داشت.

كولورف وظيفه تهاجمى كمترى داشت و در صورت نياز تنها بايد از كناره ها در حمله شركت مى كرد اما زابالتا تحت هيچ شرايطى در كناره ها قرار نمى گرفت. در راست رحيم استرلينگ كاملا لب خط بازى مى كرد و زابالتا باحمله به فضاى بين دارميان و بليند قصد داشت يونايتد را از اين منطقه تحت فشار قرار دهد. در چپ سانه بيشتر لب خط بازى مى كرد اما فضاى بين والنسيا و بايى در اختيار كوين دبروينه بود. نظم و انضباط ديدنى يونايتد در يك سوم دفاعى موجب شده بود تا هيچ فضايى در اختيار بازيكنان سيتى قرار نگيرد و بازيكنان تكنيكى سيتى نمى توانستند راهى به دروازه يونايتد پيدا كنند.

يحيي توره و فرناندينيو دو هافبك دفاعى سيتى با عقب نشينى دائمى يونايتد بيشتر در بازيسازى شركت داشتند. آگوئرو نيز در سيستم بسته يونايتد كمتر صاحب توپ مى شد و به همين دليل با حركت به مركز زمين سعى داشت بيشتر صاحب توپ شود و به همين دليل از دروازه يونايتد دور مى شد موضوعى كه مورينيو دقيقا به دنبال آن بود تا آگوئرو را از دروازه دى خيا دور نگه دارد.

نيمه اول:

نيمه اول بازى بسيار سرد و كسل كننده دنبال مى شد. يونايتد كاملا دفاع مى كرد و سيتى نيز توان باز كردن سيستم بسته اين تيم را نداشت. آگوئو در دفعاتى معدود و به لطف خلاقيتهاى فردى اش دروازه يونايتد را تهديد كرد. اما نكته مهم در نوع بازى سيتى پرهيز از خطاهاى بى مورد در يك سوم دفاعى اش بود. سيتى بخوبى مى دانست يونايتد برنامه ويژه اى در اين تاكتيك دارد. در انتهاى نيمه اول و با ضربه ايستگاهى رشفورد، هررا مى توانست دروازه براوو را باز كند كه نشان از ضعف هميشگى سيتى در ضربات ايستگاهى است.

نيمه دوم:

نيمه دوم سيتى با صبر و حوصله و استفاده از پاسهاى كوتاه و بردن بازى به كناره‌ها و سپس تعويض بازى قصد باز كردن سيستم كاملا بسته يونايتد را داشت اما آرايش منظم و ديدنى یونايتد در زمان دفاع خصوصا در يك سوم دفاعى كاملا اين تاكتيك را خنثى كرده بود. حفظ فاصله خطوط و همينطور فاصله مناسب بازيكنان از يكديگر كه منحر مى شد به خوبى همديگر را پوشش دهند و پر كردن فضاها به بهترين نحو در يونايتد اجرا مى شد.

با نگاهى به تعداد پاسهاى سيتى در مقابل يونايتد تفاوت آشكار استراتژى دو مربى مشخص مى شود. درصد مالكيت ٪‏٦٩ و تعداد پاسهاى ٦٤٥ سيتى در مقابل درصد مالكيت٣١٪‏و تعداد پاسهاى ٢٨٨ يونايتد نمونه اى از اين تفاوت است.

نكته مهم ديگر استفاده از پاسهاى بلند است. سيتى ٥٪‏ و يونايتد ٢١٪‏ در مجموع از پاسهاى بلند استفاده كردند. اعداد ذكر شده در انتهاى بازى تفاوت آشكار دو مربى را در فوتبال بخوبى نشان مى دهد اما در نهايت بازى مساوى شد تا نشان دهد در فوتبال آمار تعيين كننده نتيجه نيست بلكه استفاده از موقعيتها تعيين كننده تيم پيروز است. در حاليكه سيتى كاملا جريان بازى را در اختيار داشت اما توان ايجاد موقعيت خطرناك را نداشت. نظم و انضباط تيمى يونايتد نشان مى داد مورينيو پس از سى و سه هفته بخوبى توانسته تفكرات خود را به بازيكنانش القا كند. بازيكنان سيتى نيز كاملا تحت فرمان مربى خود بودند و با صبر و حوصله فراوان و به دور از بازى ريسكى به دنبال باز كردن دروازه حريف بودند. در دقايق پايانى و با اخراج فلينى و به بازى آمدن گابريل ژسوس مهاجم برزيلى و هوشمند سيتى، يونايتد تا حدودى به دردسر افتاده بود اما بنظر مى رسيد سيتى نيز تا حدودى از نتيجه بازى راضى است و نمى خواهد بازنده ميدان باشد.

رتبه چهارم:

سيتى تنها يك امتياز به يونايتد برترى دارد اما بانگاهى به حريفان آينده دو تيم و بازيهاى نسبتا آسانتر سيتى نسبت به يونايتد و همينطور حضور يونايتد در ليگ اروپا شاگردان گوارديولا براى رسيدن به رتبه چهارم جدول و كسب سهميه ليگ قهرمانان اروپا نسبت به شاگردان مورينيو شانس بيشترى دارند.

ساير نتايج:

ساوتهمپتون ٢- چلسى ٤

كريستال پالاس ٠ - تاتنهام ١

آرسنال ١ - لستر ٠

ميدلزبرو ١ - ساندرلند٠

موضوعات مرتبط