هفته بيست و نهم ليگ برتر فوتبال ايران؛ تحول سپاهان با كرانچار

حق نشر عکس MEHR

سپاهان با شكست دادن تراكتورسازى و با توجه به تساوى ذوب آهن، به كسب سهميه آسيايى امیدوارتر شد. كرانچار پس از قبول مسئوليت سپاهان بحران زده كار بزرگى كرد و با شناخت خوب خود از شرايط فوتبال ايران و اصفهان ، سپاهان را به روزهاى درخشان گذشته اميدوار كرد. پرسپوليس پس از مشكلات حاشيه اى در تهران با ذوب آهن مساوى كرد. استقلال نيز پديده بى انگيزه را شكست داد تا جايگزين تراكتورسازى در رتبه دوم جدول شود.

صبا، نفت تهران را شكست داد تا به رغم پيروزى سياجامگان اميدهايش به بقا زنده شود.

سپاهان ٢ - تراكتورسازى ٠

تراكتورسازى در حالى به مصاف سپاهان رفت كه بيشتر بازيكنان كليدى و اصلى اش را در اختيار نداشت. غيبت محمد نورى، جاسم كرار، فرزاد حاتمى و ادينيو موجب شد تا تركيب تيمى تراكتورسازى كاملا تغيير كند. فاخر تهامى و على طاهران جوانان كم تجربه اى هستند كه نمى توانستند در اين بازى حساس توانايى هاى فنى خود را بخوبى نشان دهند.

گذشته از بى تجربگى بازيكنان جوان تراكتورسازى، اشتباهات بازيكنانى همچون سعيد آقايى نيز مزيد بر علت شد تا تراكتورسازى رتبه دوم جدول را از دست بدهد. در گل اول سپاهان آقايى اصول ابتداى دفاع فردى را رعايت نكرد تا مهرداد محمدى در زاويه اى بسته اخبارى را مغلوب كند. آقايى بايد محمدى را از دروازه دور مى كرد و او را به سمت خط كرنر هدايت مى كرد، اما كاملا برعكس عمل كرد و محمدى را به سمت دروازه برد.

سپاهان در ادامه با كنترل بازى براحتى جريان مسابقه را كنترل كرد تا با حركت تكنيكى رسول نويدكيا و خطاى مدافعان تراكتورسازى فريد بهزادى كريمى پنالتى را به گل دوم بازى تبديل كند.

پديده ١ - استقلال ٢

در روزى كه بازيكنان پديده كاملا بى انگيزه بودند اشتباه مهدى رحمتى جريان بازى را كاملا تغيير داد. پاس به عقب رابسون جانواريو و ضربه كاملا مبتديانه رحمتى با برخورد به معيين عباسيان گل اول بازى را رقم زد. استقلال پس از این گل سراپا حمله شد، اما برنامه خاصى براى باز كردن دروازه پديده نداشت.

در نيمه دوم، بازى مستقيم و استفاده از توپهاى دوم تاكتيك اصلى استقلال براى گلزنى بود. اميد نورافكن توپ برگشتى مدافعان پديده را تصاحب كرد و با شوتى ديدنى بازى را مساوى كرد. بازى مستقيم و ارسال هاى بلند مدافعان استقلال با اضافه شدن على قربانى به تركيب اين تيم بيشتر شد تا يكبار ديگر جابر انصارى دقيقا با همين تاكتيك و تصاحب توپ دوم در منطقه (١٤) گل پيروزى را به ثمر برساند.

پرسپوليس ٣ - ذوب آهن ٣

پرسپوليس بدون تمركز لازم و با بى انگيزگى كامل مقابل ذوب قرار گرفت. ذوب آهن در همان ابتدا با استفاده از ضربات ايستگاهى و ارسالها با دو گل از پرسپوليس پيش افتاد.

پس از دو گل محمد حسينى و جرى بنگستون كه با اشتباه حسين ماهينى همراه بود، بازيكنان پرسپوليس از خواب غفلت بيدار شدند.على عليپور ستاره بى چون و چراى پرسپوليس با پاس ديدنى سروش رفيعى را در محوطه جريمه صاحب توپ كرد تا پرسپوليس به بازى برگردد.

نيمه دوم در حاليكه پرسپوليس به دنبال گل تساوى بود با اشتباه عليرضا بيرانوند در خروج و هوشيارى بنگستون، ذوب آهن دوباره به گل رسيد. در اين صحنه بيراوند بايد همچنان بنگستون را تحت فشار قرار مى داد و جلال حسينى نيز دروازه بدون دروازبان را پوشش مى داد، اما حركات اشتباه ملى پوش فوتبال ايران غير قابل انتظار بود.

تنها پس ازدقايقى عليپور با پاسى ديدنى طارمى را در موقعيت گلزنى قرار داد تا با ضربه ديدنى طارمى فاصله كمتر شود. اما اين پايان كار نبود. عليپور فرشته نجات برانكو و پرسپوليس بازى خوب خود را با گرفتن پنالتى كامل كرد تا طارمى با اين گل به تنهايى در صدر بهترين گلزنان ليگ برتر قرار بگيرد.

ساير نتايج:

پيكان ٢ - سايپا ٠

نفت تهران ١ - صبا ٢

استقلال خوزستان ٠ - گسترش فولاد ٠

ماشين سازى ٠ - سياجامكان ١

نفت آبادان ٠ - فولاد ١

خارج از مستطيل سبز:

اپيدمى اعتصاب دامن پرسپوليس، قهرمان ليگ برتر فوتبال ايران را هم گرفت. بازيكنان پرسپوليس بدون هيچ جلسه تمرينى پس از بازى با الهلال به ديدار ذوب آهن رفتند. اما موضوع اعتراض بازيكنان به تيم رقيب يعنى استقلال ارتباط پيدا مى كند. بازيكنان پرسپوليس اعتقاد دارند به رغم قهرمانى در ليگ برتر مبلغ دريافتى آنان كمتر از بازيكنان استقلال است. در ابتدا اختلاف پرداختى قرمزپوشان با رقيب هميشگى و سنتى آنان يعنى استقلال تا حدودى بى ربط بنظر مى رسد. اما عجیب این است که ارگانی به نام سامانه پيامكى ٣٠٩٠ به شکلی عجیب از هر سه تيم استقلال، پرسپوليس و تراكتورسازى حمایت مالی می کند و همين موضوع موجب اعتراض و بازيكنان پرسپوليس شده است. در فوتبال اروپا اگر یک حمايت كننده مالى حتى در دو كشور متفاوت فعاليت داشته باشد، تيمهاى مورد حمایتش با محدوديتهاىی روبرو مى شوند. به عنوان مثال دو باشكاه فوتبال ردبول سالزبورگ اتريش و آربى لايپزيگ آلمان توسط نوشابه نيروزاى ردبول اداره مى شوند. طبق قانون يوفا، اگر ردبول سالزبورگ قهرمان اتريش شود، لايپزيك حتی در صورت كسب سهميه ارپايى اجازه ندارد در هيچ يك از بازيهاى ليگ قهرمانان اروپا يا حتى ليگ اروپايى شركت كند. بنظر مى رسد در فوتبال آسيا و ايران اين موضوع هيچ محدوديتى ندارد، اما مطمئنا همين موضوع مشكلاتى را به وجود مى آورد كه اعتراض و اعتصاب بازيكنان پرسپوليس نمونه بارز آن است.

سخن هفته:

‎طاهری سرپرست باشگاه پرسپوليس: بیشتر از هر باشگاه دیگری به بازیکنان پول داده‌ایم

موضوعات مرتبط