"فعلا وقت جشن گرفتن است"؛ رکوردهای جدید بایرن مونیخ و آنچلوتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارلو آنچلوتی اولین مربی است که در چهار لیگ از پنج لیگ بزرگ اروپا قهرمان شده است

بایرن مونیخ بعد از اینکه وولفسبورگ را ۶-۰ در هم کوبید، سه هفته مانده به پایان فصل، برای پنجمین سال پیاپی قهرمان بوندسلیگا شد و رکورد تازه‌ای به جا گذاشت. ضمن این که با این عنوان، کارلو آنچلوتی، اولین سرمربی‌ای شد که در چهار لیگ از پنج لیگ بزرگ اروپا قهرمان شده است. آنچلوتی پیشتر با آ ث میلان، چلسی و پاری سن ژرمن هم قهرمان لیگ‌های ایتالیا، انگلستان و فرانسه شده بود.

آخرین باشگاه به جز بایرن مونیخ که قهرمان بوندسلیگا شد بوروسیا دورتموند (فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱) بود، و اگر کسی فکر می‌کرد بایرن با رفتن پپ گواردیولا قهرمانی را به دیگران تسلیم می‌کند، سرمربی ایتالیایی در اولین فصل حضورش نشان داد که سخت در اشتباه است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بایرن مونیخ با پنجمین قهرمانی پیاپی در بوندسلیگا رکورد تازه‌ای به جا گذاشت

آغاز این فصل توفانی هم با پیروزی ۶-۰ (برابر وردربرمن) رقم خورده بود. مونیخی ها بیشترین گل زده (۷۹) و کمترین گل خورده (۱۷) را داشتند و در مسابقه برابر وولفسبورگ برای پنجمین بار پنج گل یا بیشتر زدند. بیست و هفتمین قهرمانی بایرن در حالی به دست آمد که این فصل تنها در دو مسابقه بازنده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بایرن مونیخ با وجود یکه تازی در آلمان در قرن بیست و یکم تنها دو بار در اروپا قهرمان شده و آنچلوتی حالا باید سلطه بایرن را به اروپا تسری دهد

آنچلوتی اولین قهرمانی‌اش در بوندسلیگا را یک تجربه فوق‌العاده توصیف کرد و گفت: "ما شایسته قهرمانی بودیم. فوتبال زیبایی بازی کردیم."

بایرن مونیخ با وجود سلطه‌اش در فوتبال آلمان، در قرن بیست و یکم تنها دو بار در اروپا قهرمان شده است و امسال هم در برابر رئال مادرید حذف شد. آنچلوتی با آ ث میلان و رئال مادرید برنده لیگ قهرمانان اروپا شده است و هدف بعدی او رسیدن به ششمین جام بایرن در اروپا خواهد بود.

بعد از شکست امسال در یک چهارم نهایی برابر رئال، بایرن چهارشنبه گذشته هم در نیمه نهایی جام حذفی مغلوب بوروسیا دورتموند شد و عده‌ای درباره آینده آنچلوتی در مونیخ سوال‌هایی مطرح کردند. اما او می‌گوید: "فعلا وقت جشن گرفتن است و بعد، به بهترین نحو برای فصل آینده آماده می شویم."