کلیچکو- جاشوا مبارزه‌ای با کلاس متفاوت؛ دوران طلایی بوکس بازگشته است؟

آپرکات سنگین و کلاسیک جاشوا رقیب اوکراینی را لرزاند حق نشر عکس Getty Images
Image caption آپرکات سنگین و کلاسیک جاشوا رقیب اوکراینی را لرزاند

آنتونی جاشوا، بوکسور جوان بریتانیایی، موفق شد ولادیمیر کلیچکو از اوکراین را در یک دیدار هیجان‌انگیز مقابل ۹۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه ومبلی لندن، شکست دهد.

با پیروزی جاشوا بر رقیب سنگین وزن اوکراینی، اکنون قهرمان بریتانیایی کمربندهای قهرمانی "دبلیو بی ای" و "ای بی اف" را با خود به خانه برده است.

این مسابقه که شنبه ۲۰ آوریل/۹ اردیبهشت حدود ساعت ۱۰ شب به وقت لندن برگزار شد، را شاید بتوان از دست‌کم چهار منظر و در چارچوب مسابقات حرفه‌ای فوق سنگین جهان مهم خواند.

یکی آنکه حضور ۹۰ هزار نفر برای دیدن این مسابقه رکوردی بی‌سابقه است. دیگر آنکه این دیدار را شاید بتوان یکی از هیجان‌انگیز‌ترین دیدارهای دسته فوق سنگین حرفه‌ای جهان و در حد و اندازه دیدارهای کلاسیک این رشته ورزشی خواند؛ دوره‌ای که از آن به عنوان دوران طلایی بوکس فوق سنگین یاد می‌شود.

حق نشر عکس Retuers

نکته برجسته دیگر این مسابقه شاید در این باشد که ظاهرا پس از مدت‌ها کم فروغی مسابقات قهرمانی این رشته ورزشی در سنگین‌وزن، روح تازه‌ای در آن دمیده شده است.

موضوع پراهمیت دیگر نیز این است که قهرمانان و مدعیان اصلی هر چهار سازمان اصلی به جز یک نفر ملیت غیرآمریکایی دارند: آنتونی جاشوا دارنده فعلی کمربندهای قهرمانی "دبلیو بی ای" و "ای بی اف" از بریتانیا است، ولادمیر کلیچکو (اوکراین)، تایسون فیوری (بریتانیا)، جو پارکر (نیوزیلند) دارنده کمربند سازمان "دبلیو بی او"، کوبرت پولوف (بلغارستان)و لوئیز اورتیز (کوبا) که همگی از کشورهای دیگری می‌آیند.

از این میان دیونتی وایلدر دارنده کمربند سازمان "دبلیو بی سی"، آمریکایی است.

تونی بل‌یو، قهرمان دسته سنگین وزن میانه (کروز) نیز بریتانیایی است. او گفته می‌خواهد در دسته فوق سنگین مسابقه دهد، هرچند که تاکید کرده هنوز دیدار با جاشوا برایش زود است. بل‌یو موفق شد در دیداری پر افت و خیز در ۵ مارس سال جاری دیوید هی، قهرمان سابق سنگین وزن بوکس از بریتانیا را در راند یازدهم مسابقه شکست دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فیوری (راست) که اکنون مجوز مسابقه ندارد قبلا کلیچکو را با امتیاز شکست داده بود

این نکات را شاید بتوان دمیدن روح تازه‌ای در مسابقات بوکس دسته فوق سنگین حرفه‌ای خواند به خصوص که این دیدارها در اروپا با استقبال زیادی روبرو شده است و برگزاری آن در ورزشگاه‌های فوتبال نشانگر اقبال عمومی است. جدای از آن که میلیونها نفر در سراسر دنیا نیز این مسابقات را در تلویزیون نگاه می‌کنند. حضور بوکسورهای جوانی مانند جاشوا، فیوری و وایلدر نیز می‌تواند جوانان زیادی را جذب این رشته ورزشی کند.

جوانی و کم تجربگی

پس از پیروزی در مسابقه اخیر مقابل کلیچکو، آنتونی جاشوا گفته که می‌خواهد آنچه را که ساخته است "حفظ" کند. جاشوا با سن کم و بدنی عالی در موقعیت خوبی برای رسیدن به این آرزو قرار دارد. او در هر ۱۹ مسابقه خود با ناک‌اوت پیروز شده است.

اما در این میان باید به نکته مهم دیگری نیز توجه کرد. اختلاف سنی جاشوا با کلیچکو به هنگام دیدارشان در ومبلی لندن ۱۴ سال بود. چنین اختلاف سنی در مسابقاتی که اساس آن بر قدرت بدنی است به ویژه مسابقاتی مانند بوکس در رده حرفه‌ای سنگین وزن، بسیار اهمیت دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جاشوا در راند پنجم یک بار کلیچکو را به زمین زد

پس از ناک دان شدن کلیچکو در راند پنجم، ضربات ترکیبی کلیچکو در راند ششم برای اولین بار جاشوا را با کف رینگ آشنا کرد. جاشوا در ۱۸ مسابقه حرفه‌ای قبلی خود هیچگاه ناک دان نشده بود.

به گفته برخی، فیزیک بدنی خوب و جوان بودن جاشوا باعث بلند شدن او و ادامه مسابقه شد.

در مقایسه با راند پنجم و در حالی که با توجه به ناک دان شدن کلیچکو در راند قبلی، این انتظار وجود داشت که شاید عملکرد کلیچکو خوب نباشد، اما این قهرمان اوکراینی در راند ششم بسیار خوب بود و ظاهرا اثری از خستگی و ناک دان شدن در راند قبلی در او دیده نمی شد. در واقع در مقایسه با راند قبلی اختلاف این دو و قدرت کلیچکو نمایان بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کلیچکو در راند ششم جاشوا را ناک داون کرد

نکته برجسته دیگر این است که هیچ یک از مسابقات پیشین جاشوا به راند هشتم کشیده نشده بود؛ اما در این مسابقه جاشوا مجبور شد تا راند ۱۱ ادامه دهد. نکته‌ای که نشان می‌دهد حریفان قوی‌تر و هم سن و سال می‌توانند برای او دردسرساز شوند.

دیدار بسیار نزدیک به هم بود تا حدی که برخی نیز معتقدند درصورت ادامه مسابقه احتمال تساوی نیز وجود داشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بل‌یو گفته هنوز دیدار با جاشوا برایش زود است

البته باید تاکید کرد که جاشوا یکی قوی‎ترین و جوان‌ترین قهرمانان فوق سنگین است. پیروزی او با تکیه بر قدرت جوانی، فیزیک خوب و البته تا حد بسیار بالایی تاکتیک فوق‌العاده این بوکسور بریتانیایی بود. آن‌ چه که شاید او کمتر در چنته داشته باشد تجربه است که البته کم و بیش خصیصه همه مدعیان کنونی این دسته بوکس است.

هدف بعدی جاشوا

هدف بعدی جاشوا باید با دقت انتخاب شود. کلیچکو براساس بخشی از قرارداد خود با جاشوا می‌تواند درخواست تجدید دیدار دهد. اما این که تا چه حد کلیچکو بخواهد در رقابت‌های حرفه‌ای فوق سنگین بوکس بماند، خود جای سوال دارد.

دیدار با تایسون فیوری به دلایل قانونی و پزشکی این قهرمان منچستری مشکلاتی دارد.

وایلدر به نظر می‌رسد که تمایل دارد به مصاف پارکر برود که در این صورت، پیروز این دیدار دارنده دو کمربند "دبلیو بی سی" (که اکنون در اختیار وایلدر است) و "دبلیو بی او" (که در اختیار پارکر است) خواهد شد.

از نظر "آی بی اف"، پولوف بلغاری مدعی اصلی کمربند این سازمان است که اکنون جاشوا در اختیار دارد. همین وضعیت در مورد اورتز کوبایی وجود دارد که مدعی اصلی کمربند "دبلیو بی ای" است که آن هم در اختیار جاشوا است.

اینکه جاشوا با این دو مسابقه می‌دهد و یا کمربند خود را ترک می‌کند، سوال مهم دیگری است.

اما علیرغم تمام این نکات، دیدار جاشوا-کلیچکو مبارزه‌ای بود با کلاسی متفاوت در رده فوق سنگین حرفه‌ای دستکم در سالهای اخیر. و همین شاید دلیل آن باشد که اکنون این سوال مطرح می شود: ایا دوران طلایی بوکس بازگشته است؟

موضوعات مرتبط