لیگ برتر فوتبال انگلستان؛ اولين شكست مورينيو مقابل ونگر

حق نشر عکس Getty Images

در بازی‌های این هفته لیگ برتر فوتبال انگلستان، آرسن ونگر براى اولین بار درتاریخ این لیگ موفق شد ژوزه مورینیو را شکست دهد. اولین پیروزى ونگر مقابل مورینیو در سوپر جام فوتبال انگلستان در سال ٢٠١٥ رقم خورد که آرسنال چلسى را شکست داد اما در لیگ برتر ونگر هیچوقت حریف مورینیو نشده بود.

با شکست تاتنهام مقابل وستهم کار چلسى براى قهرمانى بمراتب راحت‌تر شد. آبی‌های لندن با پیروزى مقابل میدلزبوروی قعر نشین می‌توانند سه هفته به پایان لیگ فاصبه خود را با تاتنهام به هفت امتیار برسانند.

تاتنهام مانند سال گذشته در حساس ترین مسابقه فصل بازى را واگذار کرد تا یکبار دیگر در کورس قهرمانى کم بیاورد. لیورپول در زمین خود حریف ساوثهمپتون نشد تا سهمیه لیگ قهرمانان آنان به خطر بیفتد اما منچسترسیتى در ورزشگاه خود کریستال پالاس را تحقیر کرد.

در انتهاى جدول حساسیت دو چندان است. هال سیتى مقابل ساندرلند سقوط کرده شکست خورد و با پیروزى سوانزى بر اورتون، جاى این دو تیم تعویض شد. هال با این شکست در رده هفدهم قرار گرفت. پیروزى ساندرلند در این دیدار و در حالیکه سقوط آنان حتمى شده بود نشان دهنده تاثیر غیر قابل انکار موضوعات روحى و روانى در فوتبال است. ترس از سقوط در هفته‌هاى گذشته موجب شده بود بازیکنان ساندرلند نتوانند تمام توانایى‌هاى خود نشان دهند.

هال سیتى نیز به دلیل فشار روانى دقیقا همان مشکل ساندرلند را تجربه مى کند. هال در هفته‌هاى گذشته پیشرفت فنى چشمگیرى داشت اما بنظر مى‌رسد در حال حاضر مشکلی مثل مشکل ساندرلند گریبان این تیم را گرفته است

آرسنال ٢ - منچستر یونایتد ٠

حق نشر عکس EPA
Image caption ژاکا (چپ) بشکلی تصادفی دروازه منچستریونایتد را باز کرد

آرایش آرسنال: ١-٢-٤-٣

ونگر مانند چند بازى گذشته با دفاع سه نفره آرایش تیمى خود را انتخاب کرد. درمرکز خط دفاعى گابریل نیمکت نشین و راب هولدینگ جایگزین او شد. هولدینگ بازیکن جوانى است که کاملا خود را با کوشلنى هماهنگ می‌کند. در بازى گذشته مقابل تاتنهام گابریل روز ضعیفى داشت و ناهماهنگى او با کوشلنى دلیل اصلى نیمکت‌نشینى‌اش در این دیدار بود. در مقابل ناچو مونریال در پست جدید نمره قبولى گرفت و یکبار دیگر در مرکز خط دفاعى به بازى گرفته شد.

یکى دیگر از تغیبرات آرسنال نسبت به بازى گذشته مقابل تاتنهام جایگزینى دنى ولبک با اولیور ژیرو بود. دلیل اصلى آن نیز نقش آلکسىس سانچز در فاز تهاجمى است. ژیرو فوروارد شماره ٩ کلاسیک است و توان بازى در خط میانى را ندارد. با حضور ژیرو، سانچز آزادى عمل زیادى ندارد اما با حضور ولبک و جابجایى دائم بین خط میانی و حمله، فضاى بیشترى در اختیار سانچز قرار می‌گیرد. در ترکیب جدید آرسنال منطقه بازى سانچز و مسوت اوزیل نیز تغییر کرد. این دو بازیکن بیشتر متمایل به مرکز زمین و پشت ولبک بازى مى‌کردند؛ به این ترتیب سیستم ٣-٤-٣ آرسنال به ١-٢-٤-٣ تغییر کرد.

ونگر مانند تمامى مربیان باتجربه پس از شکست مقابل تاتنهام بدون اینکه سیستم بازى خود را تغییر دهد با چند جابجایى کوچک به دنبال برطرف کردن مشکلات و نقاط ضعف تیمش است.

آرایش منچستر یونایتد: ٣-٣-٤

حق نشر عکس EPA
Image caption مخیتاریان (چپ) و اکسدیل چمبرلین

مورینیو با استراحت دادن به بازیکنان کلیدى مثل آنتونیو والنسیا، پل پوگبا، مارکوس رشفورد و جسى لینگارد و با حضور بازیکن جوان و نوزده ساله‌، اکسل توآنزبه در دفاع راست نشان داد دیگر توجهى به لیگ برتر انکلستان ندارد. پیروزى در بازى رفت مقابل سلتاویگو در اسپانیا، شانس یونایتد را براى رسیدن به فینال لیگ اروپا دوچندان کرده است. یونایتد با قهرمانى در لیگ اروپا با یک تیر دو نشان مى‌زند؛ نه تنها کلکسیون قهرمانى این تیم در اروپا تکمیل مى‌شود بلکه مجوز حضور در لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده را نیز بدست مى‌آورد.

در سیستم ٣-٣-٤ یونایتد مارسیال، مخیتاریان و ماتا، سه مهاجم این تیم وظیفه داشتند با عقب نشینى به زمین خودى و قرار گرفتن در کنار مایکل کریک، وین رونى و آندر هره‌را خط اول دفاعى را تشکیل دهند. مخیتاریان و مارسیال دائم در حال تغییر پست بودند و نقش تک مهاجم را بر حسب شرایط بازى به عهده مى‌گرفتند.

تقابل دو تیم:

از تغییرات مهم و متفاوت یونایتد نسبت به سالهاى گذشته که نشانه تاثیر مورینیو است نوع بازى این تیم است. تماشاگران یونایتد پس از بازنشستگى فرگوسن اعتقاد داشتند هر مربى که جایگزین او مى‌شود باید به فلسفه باشگاه وفادار باشد و با تفکرى تهاجمى به میدان بیاید. فلسفه دیوید مویز و لوییس فان خال در یونایتد به هیچ عنوان موفق نبود اما مورینیو بتدریج توانسته فلسفه خاص مربى‌گرى‌اش را در یونایتد جا بیاندازد. در این دیدار یونایتد با عقب نشینى کامل و بستن تمامى فضاها در زمین خودى روى به بازى کاملا دفاعى آورد؛ تفکرى که با فلسفه باشگاه چندان همخوانى ندارد.

حق نشر عکس PA
Image caption گل دوم آرسنال را دنی ولبک به ثمر رساند

سرعت مارسیال و مخیتاریان در ضد حملات تاکتیک اصلى یونایتد براى رسیدن به گل بود.

نوع بازى آرسنال نیز تغییر کرده است. در سیستم جدید، آرسنال به دنبال حفظ توپ نیست. استفاده از کناره‌ها و ارسال‌هاى دقیق و باکیفیت اکسدیل چمبرلین و کیران گیبس در کنار حرکات هوشمندانه آرون رمزى به کانال سمت راست خط دفاعى یونایتد، مهمترین تاکتیک آرسنال براى رسیدن به گل بود.

نیمه اول رمزى با هوشیارى چند بار در فضاى بین جونز و دارمیان صاحب توپ شد که درخشش دى خیا مانع از باز شدن دروازه یونایتد شد.

در حالیکه اوزیل از روزهاى اوج فاصله گرفته و سانچز نیز با ضعف اوزیل دیگر مثل گذشته موثر بازى نمى‌کند، رمزى توانسته تا حدی ضعف این دو بازیکن را در فاز تهاجمى جبران کند.

یونایتد بخوبى بازى را در نیمه اول کنترل کرد اما در نیمه دوم و در حالی که آرسنال به هیچ عنوان توان باز کردن سیستم دفاعى یونایتد را نداشت، دروازه این تیم در یک حادثه باز شد. شوت نه چندان قدرتمند ژاکا بابرخورد به هررا تغییر مسیر داد و بالاتر از دستان دخیا وارد دروازه این تیم شد. تنها سه دقیقه بعد با اشتباه مارسیال در سمت راست چمبرلین صاحب توپ شد و با سانتر دیدنى او ولبک براى بار دوم دخیا را تسلیم کرد.

یونایتد با حضور کریس اسمالینگ و فیل جونز در توپهاى هوایى موفق بود اما در فوتبال ارسال‌هاى باکیفیت و دقیق هر دفاعى را به دردسر مى‌اندازد.

گذشته از ارسال دیدنى و باکیفیت چمبرلین نوع جایگیرى سه مهاجم آرسنال در این صحنه بسیار دیدنى بود. قرار گرفتن رمزى در فضاى بین جونز و اسمالینگ موجب شد اسمالینگ از ولبک غافل شود و در حالی که سانچز با جایگیرى در پشت توآنزبه، این مدافع جوان را مشغول خود کرده بود، ولبک در فضاى بین اسمالینگ و توآنزبه کاملا آزاد شد و با ضربه سری دیدنى، دروازه تیم سابق خود را باز کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption دنی ولبک (چپ) و الکسیس سانچز

نتیجهگیرى:

ژوزه مورینیو برغم نتیجه بازى از نمایش شاگردانش راضى بود و یونایتد بخوبى توانسته بود جریان بازى را کنترل کند اما در فوتبال نمى‌توان در تمام دقایق جریان بازى را کنترل کرد. ضربه ژاکا نشان داد گاهی براى رسیدن به گل لازم نیست برنامه خاصى داشته باشید، فقط باید توپ را به سمت دروازه حریف شلیک کنید. حضور پرتعداد مدافعان حریف در جلو دروازه و برخورد توپ به آنان و تغییر مسیر آن، هر دروازه‌بانى را تسلیم مى‌کند.

آرسنال با این پیروزى براى قرار گرفتن در بین چهار تیم ابتداى جدول و کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا امیدوارتر شد اما باید منتظر لغزش منچستر سیتى و لیورپول باشد تا حضور همیشگى‌اش در لیگ قهرمانان اروپا ادامه پیدا کند.

سایر نتایج:

وستهم ١ - تاتنهام ٠

لیورپول ٠ - ساوثهمپتون ٠

منچستر سیتى ٥ - کریستال پالاس ٠

بورنموث ٢ - استوک ٢

برنلى ٢ - وست برومیچ ٢

هال سیتى ٠ - ساندرلند ٢

لستر ٣ - واتفورد ٠

سوانزى ١ - اورتون ٠