شکست شاراپووا از بوشار در یک ماراتن نفس‌گیر

دست دادن دو رقیب بعد از مسابقه حق نشر عکس Reuters
Image caption دست دادن دو رقیب بعد از مسابقه

در رقابت‌های تنیس مسترز مادرید، یوجینی بوشار از کانادا، در یک مسابقه نفس‌گیر، ماریا شاراپووا از روسیه را شکست داد.

بوشار نفر شصتم تنیس زنان جهان، این مسابقه را با حساب دو- یک و با نتایج ۵-۷، ۶-۲ و ۴-۶ از آن خود کرد. مسابقه ‌ای که حدود سه ساعت طول کشید و یکی از جذاب‌ترین مسابقات تنیس زنان در سال های گذشته بود.

بوشار با این پیروزی به دور سوم تورنمنت مادرید صعود کرد تا در آنجا با آنجلیک کربر آلمانی روبرو شود.

در مسابقه بوشار و شاراپووا، دو تنیس‌باز از ابتدا با توپ پُر وارد میدان شدند. اظهارنظر جنجالی بوشار درباره بازگشت شاراپووا به مسابقات تنیس، باعث شده بود این مسابقه با حساسیت بیشتری شروع شود.

پیشتر یوجینی بوشار همزمان با پایان محرومیت پانزده ماهه شاراپووا و حضور او در تورنمنت اشتوتگارت، از فدراسیون جهانی تنیس زنان انتقاد کرد که چرا به این تنیس‌باز روس اجازه داده‌ به راحتی به مسابقات تنیس برگردد.

شاراپووا به دلیل استفاده از مواد نیروزای غیرمجاز از مسابقات محروم شده بود و بوشار می‌گفت شاراپووا «متقلب» است و نباید دوباره تنیس بازی کند.

بوشار گفته بود مسئولان فدراسیون جهانی با بازگرداندن شاراپووا به مسابقات تنیس در واقع دارند به بچه‌ها پیام می‌دهند که «تقلب کنید! ما شما را با آغوش باز خواهیم پذیرفت.»

اما در مادرید، یوجینی بوشار و ماریا شارپووا با وجود برخورد سردشان در شروع مسابقه، از ابتدا تا انتها بر هم تاختند و تا آخرین لحظه هیچ‌کدام خیال تسلیم نداشتند.

در ست اول دو طرف پنج بار یکدیگر را «بریک» کردند و در نهایت بوشار بیست و سه ساله توانست در این ست که حدود هفتاد دقیقه طول کشید، پیروز شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بوشار پس از پیروزی

در ست دوم اما شاراپووا سی ساله که در حال حاضر در رده ۲۵۸ تنیس زنان جهان قرار دارد، میدان را در دست گرفت و گوشه‌هایی از روزهای درخشانش را به نمایش گذاشت و این ست را با اقتدار از آن خود کرد.

شاراپووا که تاکنون پنج بار در مسابقات گرنداسلم تنیس قهرمان شده، در ست سوم به دفعات دچار اشتباه شد تا این ست و کل مسابقه را به حریف جوانترش واگذار کند.

ماریا شاراپووا با این شکست، سرنوشت حضور خود در مسابقات ویمبلدون امسال را با اما و اگر همراه کرد.

او برای این که امتیاز لازم برای شرکت در رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۱۷ را کسب کند، باید حتماُ در مسابقات رم که بزودی برگزار می‌شود، نتایج مناسبی بگیرد و دست‌کم تا مرحله نیمه‌نهایی صعود کند.

اگر او نتواند به این مرحله برسد، آن‌گاه برگزارکنندگان ویمبلدون باید تصمیم بگیرند که آیا با دادن «وایلد کارت»، حاضر هستند برای شرکت او در این رقابت‌ها، سهمیه‌ای ویژه در نظر بگیرند یا نه.

این تصمیم در شرایطی است که مسئولان ویمبلدون تاکنون نشان داده‌اند به این اقدام تمایل زیادی ندارند، چرا که بعضی از تنیس‌بازان زن جهان، همین حالا هم برگزارکنندگان مسابقات تنیس را به حمایت و جانبداری از ماریا شارپووا برای بازگشت زودهنگام به مسابقات معتبر تنیس متهم می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بوشار
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images