هفته ششم ليگ قهرمانان آسيا؛ موفقيت فوتبال ايران در گام اول

پرسپوليس در حالى مقابل الوحده قرار گرفت كه به رغم پيروزى صعودش تضمين نمى شد حق نشر عکس MEHR News
Image caption پرسپوليس در حالى مقابل الوحده قرار گرفت كه به رغم پيروزى صعودش تضمين نمى شد

پرسپوليس، استقلال خوزستان و استقلال تهران پس از پايان مرحله مقدماتى ليگ قهرمانان باشگاه هاى آسيا به عنوان تيم دوم گروه به مرحله بعدى مسابقات صعود كرده اند. با توجه به قانون فدراسيون فوتبال آسيا (اى اف سى) تيم هاىی كه در گروه خود دوم مى شوند در مرحله حذفى و در ديدار اول ميزبان خواهند بود.

حريف پرسپوليس در مرحله بعدى لخويا قطر است. تيمى قدرتمند كه قهرمان ليگ ستارگان قطر نيز هست. استقلال خوزستان به مصاف الهلال عربستان يكى ديگر از تيم هاى با تجربه فوتبال آسيا مى رود و استقلال تهران ميزبان العين امارات است. ذوب آهن نيز با پيروزى مقابل الاهلى عربستان مى توانست صعود كند اما شاگردان محتبى حسينى توان برترى مقابل الاهلى با تجربه را نداشته و با آسيا خداحافظى كردند.

الهلال فرشته نجات پرسپوليس

پرسپوليس ٤ - الوحده امارات ٢

پرسپوليس در حالى مقابل الوحده قرار گرفت كه به رغم پيروزى صعودش تضمين نمى شد. با توجه به شكست پرسپوليس مقابل الريان در دوحه و تساوى خانگى در تهران، در صورت پيروزى الريان مقابل الهلال و هم امتياز شدن دو تيم، الريان به دور بعدى صعود مى كرد. الهلال پيش از بازى با الريان صعود خود را قطعى كرده بود و با يك مساوى تيم اول گروه مى شد.

در حاليكه تعدادى از كارشناسان و گزارشگران فوتبال ايران اعتقاد داشتند الهلال ممكن است با تبانى در اين ديدار موجب حذف پرسپوليس شود اما شاگردان رامون دياز با تمامى قوا در ميدان حاضر شدند و در يك بازى كاملا درگيرانه و پرحاشيه اما شرافتمندانه الريان را شكست دادند تا پرسپولس با پيروزى مقابل الريان به عنوان تيم دوم صعود كند.

برانكو ايوانكوويچ به دور از تمامى موضوعات حاشيه اى با تمركز كامل بازيكنانش را به ميدان فرستاد.

حضور همه جانبه بازيكنان پرسپوليس در حمله و اشتهاى سيرى ناپذير آنان براى گل زدن موجب شد تا راشد على دروازه بان الوحده در همان دقايق ابتدايى پاس به عقب مدافعين خود را تقديم سروش رفيعى كند تا دروازه اين تيم باز شود.

پرسپوليس پس از گل اول و با كنترل كامل جريان بازى دوباره به گل رسيد. حركات خوب فرشاد احمد زاده و جايگيرى محسن مسلمان در فضاى بين خط هافبك و دفاع الوحده و پاس عالى او به طارمى نمونه اى كامل از بازى تركيبى در يك سوم دفاعى حريف بود كه در نهايت با ضربه هوشيارانه طارمى گل دوم رقم خورد. حركات ديدنى مسلمان و احمد زاده و شناخت خوب طارمى از نوع بازى آنان در اين گل واقعا ديدنى بود.

در فوتبال دو گل هيچوقت حاشيه امنيت مناسبى محسوب نمى شود اما بازيكنان پرسپوليس اين موضوع را ناديده گرفته تا الاكبرى با شوتى زيبا پيش از پايان نيمه اول فاصله را كمتر كند.

در همان شروع نيمه دوم و با اشتباه خط دفاع و دروازه بان پرسپوليس، سباستين تگلياىًو مهاجم آرژانتينى الوحده بازى را مساوى كرد.

با آنكه در گل دوم محمد انصارى، حسين ماهينى و جلال حسينى در مقابل تنها مهاجم الوحده برترى عددى داشتند اما نبود سازماندهى مناسب دفاعى دليل اصلى باز شدن دروازه پرسپوليس بود. گذشته از ضعف خط دفاعى پرسپوليس بيراوند نيز بسيار مبتديانه عمل كرد.

پرسپوليس پس از گل دوم الوحده دوباره سراپا حمله شد. مهمترين ويژگى مثبت پرسپوليس كه با نقطه ضعف الوحده نيز همراه بود استفاده از فضاى پشت خط دفاعى اين تيم بود.

چانك وو ريم و الشرجى دو مدافع مركزى الوحده براى حفظ فاصله خطوط سعى مى كردند نزديك به خط ميانى بازى كنند. در اين صورت طارمى با سرعت خوب خود به راحتى در فضاى پشت آنان صاحب توپ مى شد. مسلمان در دقيقه ٥٤ به راحتى طارمى را در اين فضاها صاحب توپ كرد تا پرسپوليس از حريف پيشى بگيرد. با اضافه شدن على عليپور و در حاليكه مدافعين الوحده تمام حواسشان به طارمى بود اين بازيكن يك بار ديگر از فضاى ذكر شده نهايت استفاده را برد و با پاس ديدنى اش طارمى گل چهارم را به ثمر رساند.

صرف نظر از بازى ديدنى محسن مسلمان و گلزنى هاى طارمى اما عليپور در همان مدت كوتاهى كه به ميدان آمد بازيكنى با انگيزه بود كه تحت هر شرايطى در خدمت تيم بود؛ موضوعى كه مى تواند الگوى مناسبی براى تمامى بازيكنان حال حاضر فوتبال ايران باشد.

استقلال جوان و فرصت طلب

التعاون عربستان ١ - استقلال تهران ٢

استقلال در اين بازى به دنبال پيروزى بود تا با توقف احتمالى الاهلى امارات صدرنشين گروه خود شود.

التعاون نيز براى صعود بايد با چهار گل استقلال را شكست مى داد به همين دليل هر دو تيم در همان شروع مسابقه تنها به دنبال پيروزى بودند.

التعاون با حضور بازيكنان تكنيكى همچون انديايه فرانسوى جريان بازى را در ميانه ميدان در اختيار گرفت و استقلال مجبور به عقب نشينى شد.

استقلال در ميانه ميدان فاقد بازيكنى طراح و مدير است و به همين دليل در ايجاد موقعيت گل و حفظ توپ در ميانه ميدان مشكل دارد. اما كادر فنى استقلال با انتخاب استراتژى مناسب نه تنها اين مشكل را برطرف كرده بلكه بخوبى توانسته اند از كمترين موقعيتها بيشترين بهره را ببرند.

حق نشر عکس MEHR News
Image caption استقلال در اين بازى به دنبال پيروزى بود تا با توقف احتمالى الاهلى امارات صدرنشين گروه خود شود

استقلال در بيشتر دقايق بازى با عقب نشينى تاكتيكى و بستن تمامى فضاها و با استفاده از سرعت كاوه رضايى در ضد حملات حريفان را تحت فشار قرار مى دهد. اما در زمان هايى نيز تغيير استراتژى مى دهد كه تا به حال نيز موفق نشان داده است.

با حضور بازيكنان جوان و دونده اى همچون فرشيد اسماعيلى، كاوه رضايى و بهنام برزاى، بازيكنان خط حمله اين تيم بجاى عقب نشينى ناگهان به مدافعين حريف حمله كرده و آنان را تحت فشار قرار مى دهند و پس از دريافت توپ و در حاليكه سيستم دفاعى حريف كاملا باز و ضربه پذير است به گل مى رسند.

گل پيروزى رضايى در اين ديدار نمونه اى آشكار از تغيير تاكتيك استقلال در زمان هايى مشخص از بازى است. استقلال از كمترين فرصت ها نهايت استفاده را مى كند. در اين هفته ها فرصت طلبى يكى از فاكتورهاى اصلى موفقيت استقلال است.

شگفتى ساز دور اول

استقلال خوزستان ١ - الجزيره امارات ١

استقلال خوزستان با شگفتى فراوان در اولين حضور خود در آسيا از گروه مقدماتى صعود كرد تا در مرحله حذفى مقابل الهلال عربستان قرار بگيرد. استقلال خوزستان به رغم توانايى هاى فنى بازى دشوارى را مقابل الهلال پيش رو دارد.

با تجربه اما ضعيف

الاهلى عربستان ٢ - ذوب آهن اصفهان ٠

در مسابقه پايانى دور مقدماتى ليگ قهرمانان غرب آسيا ذوب آهن با شكست مقابل الاهلى از دور مسابقات حذف شد و تنها حذف شده فوتبال ايران لقب گرفت.

ذوب آهن با توجه به تجربه فراوان در اين دوره از مسابقات يكى از كانديداهاى اصلى صعود محسوب مى شد اما با حضور حريفان قدرتمندى و با تجربه اى همچون الاهلى عربستان و همينطور العين امارات كه سال گذشته فينال اين دوره از مسابقات را برگذار كرد نتوانست از گروه خود صعود كند.