پرسپولیس - لخویا، پشت درهای بسته

هوادران تیم پرسپولیس در مسابقه با الوحده امارات از مواد آتش زا استفاده کردند که از سوی کمیته برگزارکننده مسابقه‌ها ممنوع اعلام شده بود حق نشر عکس AFP
Image caption هوادران تیم پرسپولیس در مسابقه با الوحده امارات از مواد آتش زا استفاده کردند که از سوی کمیته برگزارکننده مسابقه‌ها ممنوع اعلام شده بود

کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور هواداران تیم "پرسپولیس" در مسابقه دور حذفی لیگ قهرمانان آسیا مقابل "لخویا" قطر را ممنوع کرد. این مسابقه بدون تماشاگر قرار است روز سه‌شنبه ۲ خرداد ساعت ۱۹۳۰ به وقت تهران در استادیوم آزادی برگزار شود.

این جریمه اجرای حکمی تعلیقی است که بعد از دو سال به دلیل رفتار نامناسب هواداران پرسپولیس در آخرین مسابقه مرحله گروهی مقابل الوحده امارات اجرا می‌شود.

گزارش شده "الوحده" امارات هم از میزبانی پرسپولیس رضایت نداشته و به مسئولان کنفدراسیون شکایت برده است. پرسپولیس دو سال پیش در همین مسابقه‌ها به دلیل رفتار مشابه هوادارانش محکوم شده بود. تیم پرسپولیس علاوه بر محرومیت تماشاگران ۱۰ هزار دلار جریمه نقدی هم شده است.

پرسپولیس با پیروزی ۴-۲ مقابل الوحده امارات به عنوان تیم دوم گروه D به دور حذفی صعود کرد. بازی برگشت دور اول حذفی بین تیم‌های لخویا و پرسپولیس یک هفته بعد از بازی رفت در قطر انجام می‌شود.

گفته می‌شود استفاده از مواد آتش‌زا ، مواد منفجره و نورهای لیزر از جمله عواملی است که در گزارش داور و ناظر بازی منظور شده است.

مشکل سازماندهی و رفتار تماشگران در استادیوم‌های ایران در ماه‌ها اخیر بارها برای مسئولان فوتبال دردسرساز شده است. در بازی‌های انتخابی جام جهانی تیم ملی فوتبال ایران در هر سه بازی آخر خود مقابل قطر ، کره جنوبی و چین از سوی فیفا جریمه شده است.

کمبود ورزشگاه‌های استاندارد و استفاده بیش از حد از ورزشگاه آزادی که طراحی آن ۴۶ سال پیش انجام شده هم از جمله مواردی است که گفته می‌شود میزبانی و رعایت استانداردهای بین‌المللی آن را برای ایران سخت می‌کند.

به جز پرسپولیس دو تیم "استقلال" تهران و "استقلال" خوزستان هم در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا ایران را نمایندگی می‌کنند که روز دوشنبه این هفته در تهران و مسقط به ترتیب با "العین" امارات و "الهلال" عربستان روبرو می‌شوند.

تیم‌های ایرانی و عربستانی به دلیل مشکلات سیاسی بین دو کشور مسابقه‌های خود را در زمین بی‌طرف میزبانی می‌کنند.

آخرین تیم ایرانی که در این مسابقه‌ها قهرمان شد "پاس" تهران در سال ۱۹۹۳ بود. آخرین تیم ایرانی که به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید "ذوب آهن" اصفهان در سال ۲۰۱۰ بود. استقلال تهران به جز پاس تهران تنها تیم دیگری از ایران است که جام باشگاه‌های آسیا را بالای سر برده است. پرسپولیس که با ۱۰ دوره قهرمانی در لیگ داخلی ایران پرافتخارترین تیم این کشور است در سال ۱۹۹۱ جام جامداران فوتبال آسیا را برد ولی در لیگ قهرمانان که معتبرترین تورنمنت باشگاهی قاره است هیچگاه به فینال نرسیده است.

موضوعات مرتبط