هفته پايانى ليگ برتر فوتبال انگلستان؛ ناكامى ونگر كامل شد

آرسن ونگر حق نشر عکس PA

درپایان لیگ برتر فوتبال انگلستان آرسنال براى اولین بار در بیست سال گذشته نتوانست جواز حضور در لیگ قهرمانان باشگاهاى اروپا را بدست بیاورد.

آرسنال پس از قهرمانى در سال ۲۰۰۴ دیگر موفق به قهرمانى در لیگ برتر انگلستان نشده اما آرسن ونگر همواره معتقد بود حضور در لیگ قهرمانان اروپا کمتر از قهرمانى نیست.

در پایان این فصل فصل جارى آرسنال برغم کسب ٧٥ امتیاز جز چهار تیم اول لیگ قرار نگرفت؛ اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ لیگ برتر. فصل گذشته آرسنال با کسب ٧١ امتیاز پس از لستر به مقام دوم رسید و مستقیما به لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد اما امسال با این که امتیاز بیشتری به دست آورد، نتوانست جز چهار تیم صعود کننده باشد.

به این ترتیب به نظر مى‌رسد لیگ برتر انگلستان سخت‌تر از گذشته شده و آرسن ونگر، که قراردادش هم به پایان رسیده، در صورت ادامه کار روزهاى دشوارى را پیش رو دارد.

ونگر اعتقاد دارد عدم حضور در لیگ قهرمانان اروپا براى آرسنال پایان دنیا نیست. همانطورى که چلسى و لیورپول نیز سال گذشته در این رقابت حضور نداشتند.

البته آرسنال هفته آینده و در صورت پیروزی بر چلسى در فینال جام حذفى می‌تواند تا حدى غم ناکامى در لیگ را تسکین دهد.

اکنون نگاهى می‌کنیم به بازى پایانى چهار تیم صعود کننده از لیگ برتر به لیگ قهرمانان اروپا:

چلسى ٥ - ساندرلند ١

حق نشر عکس AFP

چلسى که قهرمانی‌اش دو هفته پیش مسلم شده بود نمی‌خواست جشن قهرمانی‌اش در زمین خودش خراب شود بنابراین با ترکیب همیشگی و تنها با یک تغییر در خط دفاعى به میدان آمد. جان ترى کاپیتان افسانه‌اى چلسى پس از نوزده سال آخرین حضور خود در این تیم را تجربه کرد. او در دقیقه ٢٦ (شماره پیراهنش در چلسی) از دنیاى فوتبال خداحافظى کرد و گرى کهیل جایگزین او در مرکز خط دفاعى شد.

همانطور که پیشتر هم به توانایى‌هاى فنى چلسى اشاره کرده‌ام، سرعت این تیم در زمان انتقال بازى از دلایل اصلى قهرمانى‌اش در این فصل بود.

بازیکنان چلسى در زمان انتقال بازی از دفاع به حمله دیدنى عمل مى‌کنند. گل چهارم چلسى در این دیدار که با حرکت دیدنى پدرو و ضربه تماشایى باتشوای به دست آمد نمونه‌اى از اجرای ویرانگر این تاکتیک بود.

در این صحنه چلسى با عقب‌نشینى در میانه میدان و با آرایش مناسب تمامى فضاها را بسته بود. زمانى که مدافعان ساندرلند سعى داشتند براى بازکردن دفاع فشرده چلسى راهى پیدا کنند پدرو با تیزهوشى پاس مدافع ساندرلند را قطع کرد. سرعت پدرو پس از دریافت توپ و حمایت دیدنى باتشوی و حرکت قطرى او پس از پاس پدرو، نشان دهنده کیفیت منحصر بفرد چلسى در زمان انتقال از دفاع به حمله است که در نهایت مقام قهرمانى را نصیب این تیم کرد.

هالسیتى ١ - تاتنهام ٧

حق نشر عکس Getty Images

تاتنهام با مائوریسیو پوچتینو فوتبالى جذاب و دیدنى به نمایش مى‌گذارد بطورى که تمام فوتبالدوستان را حیرت‌زده کرده است. تیمى جوان و با برنامه که تنها به دلیل کمبود تجربه در کورس قهرمانى نتوانست به آنچه شایسته‌اش بود برسد.

در ترکیب تاتنهام هرى کین نقش غیر قابل انکارى دارد؛ بازیکنى که به قول یوهان کرویف فقید تنها توپ را به تور دروازه پاس مى‌دهد. کین در لیگ امسال بازیهاى زیادى را به دلیل مصدومیت از دست داد اما در دو بازى گذشته هفت گل زد تا مقام آقاى گل لیگ برتر برای دومین دو فصل متوالى از آن خود کند. کین با ٢٥٣١ دقیقه بازى و با ٢٩ گل آقاى گل لیگ برتر شد اما مقایسه او با دیگر گلزنان برتر لیگ، لوکاکو -گل ٢٥ در ٣٢٦٧ دقیقه بازی- و آلکسىس سانچز -٢٤ گل در ٣٢٢٣ دقیقه بازی- ارزشهاى کین را چندین برابر مى‌کند.

هری کین در همان ابتدای بازی دروازه هال سیتى را که مانند ساندرلند سقوطش به یک دسته پایین‌تر مشخص شده بود باز کرد تا شاگردان مارکو سیلواى پرتغالى دیگر انگیزه‌اى براى ادامه بازى نداشته باشند و با شکستى تحقیرآمیز از لیگ برتر خداحافظى کنند.

واتفورد ٠ - منچستر سیتى ٥

حق نشر عکس Getty Images

واتفورد پیش از بازى با منچستر سیتى اعلام کرده بود که والتر ماتزارى سرمربى ایتالیایى این تیم، در پایان فصل این باشگاه را ترک می‌کند و به نظر مى‌رسد همین موضوع بر بازیکنان واتفورد تاثیر منفى گذاشته بود.

پپ گواردیولا امسال فصل پرنوسانى را در منچستر سیتی تجربه کرد اما هر چه به پایان بازیها نزدیکتر شدیم این شرایط مناسب‌ترى پیدا مى‌کرد. بازگشت وینست کمپانى به خط دفاعى و حضور همزمان گابریل ژسوس و سرخیو آگوئرو در فاز تهاجمى موجب شد سیتى شرایط بمراتب بهترى پیدا کند.

در حالی که بیشتر کارشناسان ضعف خط دفاعى سیتى را دلیل اصلى ناکامى گواردیولا در اولین فصل حضورش مى‌دانند اما در واقع سیتى در بازیهایى که نیاز داشت دروازه حریفان را باز کند موقعیت‌هاى زیاد گل و در نتیجه امتیازهای حساسی را از دست داد.

در خط میانى سیتى داوید سیلوا غیر قابل جایگزینی است. در این فصل هر زمان که سیلوا غایب بود سیتى در بازکردن دروازه حریفان مشکل داشت. این تیم در فصلی که به پایان رسید، تنها در چهار بازى موفق به گل زدن نشد که در دو دیدار آن سیلوا غایب بود

لیورپول ٣ -میدلزبرو ٠

حق نشر عکس EPA

یورگن کلوپ در دومین فصل حضور خود لیورپول را به لیگ قهرمانان اروپارساند.

در فلسفه مربیگرى کلوپ کارتیمى بمراتب مهمتر از توانایى هاى فردى است اما در فوتبال نوین و با در نظر گرفتن سازمان‌دهى مناسب تیمهاى لیگ برتر انگلستان، حضور بازیکنى که با خلاقیت‌هاى فردى نتیجه بازى را تغییر دهد ضرورى است.

کلوپ هنوز نتوانسته تمام تفکرات تاکتیکى خود را در لیورپول پیاده کند. او بازیکنان خاصى را مد نظر دارد و به نظر مى‌رسد تابستان امسال بهترین فرصت براى اوست تا کاستى‌هاى تیم خود را برطرف کند.

بدون تردید فیلیپ کوتینیو بیشترین تاثیر را در موفقیت نسبى لیورپول در این فصل داشت. او با حرکات و گل‌هاى فردى خود فرشته نجات کلوپ بود. لیورپول در بیشتر فصل در بین چهار تیم ابتداى جدول حضور داشت اما در زمان مصدومیت کوتینیو به رتبه ششم سقوط کرد که نشانه تاثیر غیر قابل انکار این بازیکن برزیلى است.

سایر دیدارها:

آرسنال ٣ - اورتون ١

منچستر یونایتد ٢ - کریستال پالاس ٠

برنلى ١ - وستهم ٢

لستر ١ - بورنموث ١

سوآنزى ٢ - وست برومیچ ١

ساوثهمپتون ٠ - استوک ١