جام باشگاه‌های آسیا: پرسپوليس حريف لخويا نشد

حق نشر عکس IRNA / Mehdi Ghorbani
Image caption پرسپولیس در ورزشگاه آزادی برابر لخویا متوقف شد

در ديدار رفت از مرحله حذفى ليگ قهرمانان آسيا پرسپوليس با محروميت تماشاگرانش و در استاديومى خالى نتوانست حريفش را شكست دهد. حضور پرتعداد تماشاگران پرشور ايرانى همواره يكى از دلايل برترى فوتبال ايران مقابل نمايندگان آسيا است. با حضور هواداران پرشمار فوتبال ايران نه تنها تيمهاى مقابل تحت فشار قرار مى گيرند بلكه موجب انگيزه مضاعف بازيكنان ايرانى نيز مى شود كه در نهايت يكى از دلايل اصلى موفقيت فوتبال ايران در آسيا است. پرسپوليس بدون تماشاگرانش تيمى نصف و نيمه بود كه توان برترى مقابل لخويا را نداشت.

بعنوان نمونه دليل اصلى پيروزى استقلال مقابل العين فشار و استرس ناشى از حضور تماشاگران اين تيم بود كه در نهايت موجب شد تا مدافع العين با اشتباهى آشكار در دقايق پايانى پنالتى حساس را نصيب آبى پوشان كند. استقلال خوزستان ديگر نماينده فوتبال ايران همچنان درگير مشكلات مالى است. بازيكنان اين تيم با تحريم تمرينات و عدم حضور در فرودگاه حتى قصد نداشتند در عمان بازى كنند. استقلال خوزستان به رغم نمايشى ديدنى مقابل الهلال يكى از تيمهاى قدرتمند فوتبال آسيا مغلوب شد تا در بازى برگشت شانس چندانى براى صعود نداشته باشد.

پرسپوليس تهران ٠ - لخويا قطر ٠

ًءبرانكو ابوانكوويچ با تركيب هميشگى ٢-٣-١-٤ و با كمترين تغييرات نسبت به بازيهاى داخلى آرايش تيمى خود را انتخاب كرد. با مصدوميت كمال كاميابى نيا، محسن ربيع خواه جايگزين اين بازيكن در پست هافبك دفاعى شد. جمال بلماضى سرمربى لخويا با سيستم ١-٣-٢-٤ بخوبى از نقاط ضعف و قوت پرسپوليس آشنايى داشت و در اين سيستم بخوبى توانسته بود قدرت حفظ توپ پرسپوليس را كنترل كند. لخويا با حضور پنج بازيكن در ميانه ميدان و با برترى عددى و گذشته از شروع خوب پرسپوليس در همان دقايق ابتدايى جريان بازى را در اختيار گرفت. نام تاى هيى ملى پوش كره جنوبى لخويا قلب تپنده و همكاره اين تيم بود. نام با تكنيك و هوش سرشار خود فرشاد احمد زاده و سروش رفيعى را كاملا درگير خود كرده بود و به همين دليل محسن مسلمان نيز كمتر در جريان بازى تاثيرگذار بود.

عدم تاثيرگذارى مناسب هافبكهاى پرسپوليس موجب شد تا اين تيم تا حدودى تغيير سيستم دهد و با استفاده از بازى مستقيم و توپهاى بلند مهدى طارمى و وحيد اميرى را در موقعيت گلزنى قرار مى داد.

.پرسپوليس در زمانهايى از بازى و با حضور مدافعين كتارى تا حدودى صاحب موقعيت گل مى شد.اما ترس صادق محرمى و خصوصا حسين ماهينى از نقاط كور خط دفاعى پرسپوليس موجب شده بود تا اين بازيكنان كمتر در حملات شركت كنند.على عفيف در چپ و محمد اسماعيل در راست با جايگيرى در پشت مدافعين كنارى پرسپوليس و استفاده از تاكتيك تعويض جريان بازى در چندين نوبت خط دفاعى پرسپوليس را به دردسر انداخته بودند و به همين دليل مدافعين كنارى كمتر به كمك خط ميانى مى آمدند و لخويا با برترى عددى در ميانه ميدان بازى را بخوبى كنترل مى كرد.

در دقايق پايان حركت طارمى كه تا حدودى نيز با مهربانى داور همراه بود پرسپوليس صاحب پنالتى شد. قاسم برهان دروازه بان لخويا بخوبى ضربه طارمى را دفع كرد تا پرسپوليس در بازى برگشت ديدارى سخت را پيش رو داشته باشد.

حق نشر عکس IRNA / Mohammad Babaei
Image caption استقلال موفق شد با گل دقیقه ۹۱ رضایی العین را شکست دهد

استقلال تهران ١ - العين امارات ٠

استقلال به رغم غيبت دو هافبك تاثيركذار خود در ميانه ميدان موفق شد العين را در تهران شكست دهد.

اميد ابراهيمى به دليل مصدوميت و اميد نورافكن به دليل حضور در بازيهاى جام جهانى جوانان اين بازى حساس را از دست دادند. كادر فنى استقلال نيز زوج فرشيد باقرى و مجيد حسينى را بعنوان دو هافبك دفاعى به بازى گرفت.

باقرى هافبكى بازيساز و با هوش است كه ضعف اصلى او دقت و قدرت پاسهاى او است. باقرى در انتخاب پاس و بازيخوانى خوب عمل مى كند اما در دادن پاس بسيار كم دقت است.

باقرى در نقش تنظيم كننده آهنگ بازى تا حدودى بى تجربه بازى مى كند. حسينى مدافع جوانى است كه در نقش هافبك تخريبى و پوشش فضاهاى بين مدافين استقلال نمره قبولى گرفت. هافبكهاى دفاعى استقلال در فاز دفاعى بسيارتاثيرگذار بودند. اما مشكل اصلى اين تيم درزمان انتقال از دفاع به حمله است.

العين در بيشتر زمانهاى بازى تيم برتر ميدان بود و با حفظ توپ و كارهاى تركيبى عمر عبدالرحمان ، محمد عبدالرحمان، آسپريلا و كايو سعى داشت دفاع فشرده استقلال را باز كند. حضور پرتعداد بازيكنان استقلال در زمان دفاع و پرسينك سنگين آنان در يك سوم دفاعى موجب شده بود تا العين نتواند دروازه استقلال را تهديد كند.

نيمه اول با كمترين اتفاقات ممكن و برترى نسبى العين به پايان رسيد. استقلال در دفاع منضبط و سازمان يافته اما در حمله شتابزده و تا حدودى سردرگم بود. العين سعى داشت نيمه دوم به همين روند ادامه دهد و در حضور تماشاگران پرشمار استقلال بازى را كنترل كند. استقلال نيمه دوم تا حدودى در ضد حملات سريعتر عمل مى كرد. در تاكتيك مورد نظر استقلال ضد حملات از يك سوم دفاعى اين تيم شكل مى كيرداما زمان و تعداد بازيكنانى كه بايد در اين تاكتيك حضور داشته باشند بسيار مهم است. محسن كريمى و اسماعيلى به همراه مجتبى حقدوست در بازى تركيبى با كاوه رضايى تا حدودى سردرگم بودند. رضايى در بيشتر زمانها فاقد بازيكنى حمايت كننده بود و به رغم حركات هوشمندانه اى كه انجام مى داد و با اينكه بخوبى موفق شده بود سازمان خط دفاعى العين را برهم بزند اما بخوبى حمايت نمى شد.

استقلال در دقيقه ٩١ و با اشتباه آشكار مدافع العين به گل رسيد. ارسال نه چندان مناسب خسرو حيدرى و شتاب زدگى مدافع العين و تماس توپ با دست او استقلال صاحب پنالتى شد. حضورپرشور تماشاگران و فشار و استرس ناشى از آن دليل اصلى اشتباه مدافع العين بود. رضايى پنالتى را با خونسردى به گل تبديل كرد تا بازى ديدنى خود را تكميل كند.

استقلال خوزستان ١ - الهلال عربستان ٢