خداحافظی توتی از رم بعد از ۲۴ سال

توتی حق نشر عکس AFP

فرانچسکو توتی، اسطوره ۴۰ ساله تیم آ اس رم ایتالیا، در هفته پایانی مسابقات سری آ، روز یک‌شنبه در بازی برابر جنوا برای آخرین بار پیراهن رم را بر تن خواهد کرد.

او در صفحه تویتر خود نوشت: "نمی‌توانم در چند کلمه کوتاه بیان کنم که این رنگ‌ها ]رنگ لبس تیم رم [ چه قدر برای من ارزش داشت، دارد، و همیشه خواهد داشت."

او گفت "احساس می‌کنم که علاقه من به فوتبال کم نمی‌شود. یک عشق است، عشق من. آنقدر عمیق است که نمی‌توانم تصور کنم دیگر آن را تقویت نخواهم کرد. هرگز!"

توتی ادامه داد: "از دوشنبه حاضر خواهم بود، تا شروعی مجدد را پیش رو بگیرم. آماده چالشی جدید هستم. یک‌شنبه ۲۸ مه، رم و جنوآ، آخرین باری است که می‌توانم پیراهن آ اس رم را بر تن کنم."

توتی که در مارس ۱۹۹۳ در سن ۱۶ سالگی برای اولین بار در ترکیب تیم رم قرار گرفت، در طی ۲۴ سال گذشته در ۷۸۳ بازی ۳۰۷ گل برای این تیم زد.

علیرغم پیشنهادهای متعدد باشگاه‌های نام‌دار، فرانچسکو توتی هرگز باشگاه شهر محل تولدش را ترک نکرد. او بهترین گل‌زن تاریخ این باشگاه است و همچنین رکورد بیشترین بازی انجام داده برای تیم رم را هم در کارنامه خود دارد.

او در سال ۲۰۰۶ همراه با تیم ملی ایتالیا فاتح جام جهانی شد و در ایتالیا هم یک‌ بار آ اس رم را به قهرمانی در سری آ، دو قهرمانی در جام جذفی، و دو عنوان قهرمانی سوپرجام ایتالیا هدایت کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption گل زدن به منچستر سیتی در لیگ قهرمانان اروپای فصل گذشته، توتی را صاحب رکورد پیرترین گل‌زن این بازی‌ها کرد.
حق نشر عکس EPA
Image caption خوشحالی توتی (راست)، وینچنزو مونتلا (وسط) و گابریل باتیستوتا (چپ) علیه پارما در دیداری که رم را قهرمان سری آ کرد
حق نشر عکس EPA
Image caption توتی یکی از بازیکن‌های تیم ملی قهرمان ایتالیا در جام جهانی ۲۰۰۶ بود
حق نشر عکس EPA
Image caption سال ۲۰۰۷، توتی و رم با شکست دادن اینتر میلان در استادیوم سن سیرو صاحب عنوان قهرمانی جام جذفی ایتالیا شدند
حق نشر عکس EPA
Image caption توتی بیش از دو دهه بزرگ‌ترین ستاره رم بود
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس EPA

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط