زاغه‌ای در نیجریه، معدن تولید ستاره فوتبال

تاریبو وست یکی از بازیکنانی است که از آجوگونل آمده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption تاریبو وست یکی از بازیکنانی است که از آجوگونل آمده است

در کشوری مثل نیجریه که مردمی عاشق فوتبال دارد، هر گوشه و کنارش می‌تواند زادگاه یک ستاره باشد. اما به نظر می‌رسد هیچ منطقه‌ای از این کشور به اندازه "آجوگونل"، بازیکن بزرگ تحویل فوتبال این کشور نداده است.

جوگونل محله‌ای فقیرنشین در قلب لاگوس است؛ یکی از بزرگ‌ترین شهرهای نیجریه که هم به خلافکارهای خطرناکش معروف است و هم به فوتبالیست‌های بزرگی که در آن متولد و بزرگ شده‌اند.

تاریبو وست، مدافع پیشین اینتر و میلان، اودیون ایگالو، مهاجم چانگچون یاتای چین که سابقه بازی در واتفورد و اودینزه را هم دارد، براون ایدیه، مهاجم حال حاضر تیانجین تدای چین و بازیکن سابق وست برومویچ، دیناموکیف و اولیمپیاکوس و سامسون سیاسیا، مربی تیم ملی نیجریه که پیش از این در باشگاه‌های نانت فرانسه و الهلال عربستان بازی کرده، همگی از این محل آمده اند.

اوبافمی مارتینز، مهاجم شانگهای‌شنهوا که با حضور در تیم‌های رجینا، اینتر، نیوکاسل، ولفسبورگ، روبین کازان، بیرمنگام و لوانته بازی در ۶ لیگ اروپایی را تجربه کرده و جاناتان اکپوبوری، بازیکن سابق ولفسبورگ و اشتوتگارت نیز، فوتبال را از زمین‌های همین محله شروع کرده‌اند.

ساکنان آجوگونل زندگی بسیار سختی دارند. از یک طرف با میزان بالای جرم و جنایت روبرو هستند و از طرف دیگر نه آب لوله‌کشی و برق دارند و نه از امکانات بهداشتی بهرمند هستند. سوال اما این است که با چنین شرایطی این همه استعداد در فوتبال از کجا می‌آید‌؟ تنوع قومی شاید یکی از دلایل این اتفاق باشد.

بندیکت اهنمبا، یک مسئول استعدادیابی فوتبال اهل آجوگونل که در آلمان مشغول به کار است در این باره می‌گوید: "مردم آجوگونل از مناطق مختلف نیجریه آمده‌اند. به همین دلیل این محله پر است از استعدادهای بالقوه."

Image caption جوانان برای فوتبال بازی کردن در آجوگونل باید زمین امنی پیدا کنند

پیشینه بیشتر بازیکنان موفق اهل آجوگونل به دو بنیاد مهم در این محله باز‌می‌گردد: کلیسای کاتولیک سنت مری و اردوگاه نیوی باراکس. مکان‌هایی امن که امکان فوتبال بازی کردن را برای جوانان محل فراهم می‌کنند. بقیه زمین‌های آجوگونل اما در دست خلافکاران محل است که تا پول نگیرند به کسی اجازه بازی نمی‌دهند.

جاناتان آکپوبوری، مهاجم سابق تیم ملی نیجریه که در دهه ۹۰ در بوندس‌لیگا عملکردی قابل توجه داشت، می‌گوید جوانان آجوگونل به فوتبال به چشم دریچه‌ای به سوی زندگی بهتر نگاه می‌کنند: "آجوگونل در واقع زادگاه فوتبال در نیجریه به حساب می‌آید. نمی‌خواهم با نسبت دادن موفقیت فوتبالیست‌های این محله به فقر، سطحش را پائین بیاورم اما واقعیت این است که آن‌جا بچه‌ها هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارند. آن‌ها بیشتر وقت‌شان را به فوتبال بازی کردن می‌گذرانند و در نتیجه پیشرفت می‌کنند و به بازیکنانی با استعداد تبدیل می‌شوند. اوضاع برای من هم همین‌طور بود. ما با تماشا کردن بازی بزرگ‌ترها شروع کردیم تا بالاخره پای خودمان هم به زمین باز شد. آن‌ها منبع الهام ما بودند."

این زاغه یک سیستم معین فوتبال پایه هم دارد که نوجوانان با استعداد را از سنین پائین به سوی بازی در رقابت‌های باشگاهی محلی سوق می‌دهد. این سیستم سطح آن‌ها را حتی از بازیکنانی که در مدارس فوتبال کشور پرورش می‌یابند بالاتر می‌برد.

آلفرد اموئجرایه، مهاجم سابق تیم ملی زیر ۲۳ سال نیجریه که بیشتر دوران حرفه‌ایش را در لیگ‌های دسته‌ پائین سوئیس گذرانده، معتقد است راز موفقیت فوتبال در زادگاهش، عشق عمیق به این ورزش است: " مردم اینجا عاشق فوتبال هستند. آن‌ها به کاری که می‌کنند عشق می‌ورزند و برای موفق شدن در هر کاری از موسیقی گرفته تا رانندگی تاکسی از جان و دل مایه می‌گذراند ... اهالی این محله در همه زمینه‌ها استعداد دارند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جاناتان آکپوبوری یکی از بازیکنان برجسته بوندس لیگا در دهه ۱۹۹۰ بود

اودیون ایگالو، ملی‌پوش نیجریه‌ای سابقه بازی در بزرگ‌ترین لیگ‌های دنیا از جمله اسپانیا، ایتالیا و انگلیس را دارد اما هیچ وقت زادگاهش را فراموش نکرده: "ما در آجوگونل با سختی بزرگ شدیم. آن‌جا مثل اروپا نیست که همه چیز برایت فراهم باشد. باید زحمت بکشی تا پول دربیاوری و هزینه رفت و آمد، خرید کفش و لباس فوتبال و حتی آبی که بعد از تمرین می‌خوری را بدهی."

بولارینوا اولاجیده، گزارشگر ورزشی یکی از شبکه‌های رادیویی لاگوس است. او در طول سال‌های کارش شاهد رشد و پیشرفت شماری از بازیکنان اهل آجوگونل بوده: "ما این جا جوانان ناامید زیادی را می‌بینیم. آن‌هایی که می‌دانند با استعدادند اما جایی برای عرضه‌اش ندارند. آن‌ها پول شهریه آکادمی‌های ورزشی را ندارند به همین دلیل به آجوگونل می‌روند چون می‌دانند مسئولان استعدادیابی می‌آیند تا بازی‌شان را تماشا کنند. این تنها فرصت برای آن‌هاست تا نشان دهند به عنوان فوتبالیست چه کارهایی می‌توانند بکنند."

ویلفرید اندیدی، هافبک تیم ملی نیجریه و باشگاه لسترسیتی اهل آجوگونل نیست اما وقتی در لاگوس مدرسه فوتبال می‌رفته جلوی بچه‌های این محل بازی کرده. به نظر او دلیل اصلی موفقیت جوانان این محله در فوتبال سخت‌کوشی آن‌هاست: "آن‌ها به شدت کار می‎کنند. زندگی سختی دارند و به همین دلیل سخت تلاش می‌کنند و همه انرژی‌شان را روی کارشان می‌گذراند."

در راستای حفظ میراث آجوگونل، شماری از بازیکنان نامدار با پروژه‌هایی برای کمک به شکوفا شدن استعدادهای کم‌سن‌‌و‌سال به این محله برگشته‌اند. از جمله ایگالو که یک یتیم‌خانه در قلب آجوگونل تأسیس کرده و آکپوبوری که به یافتن بازیکنان مستعد در این محله مشغول است.

موضوعات مرتبط