پایان یک عصر؛ 'خدای فوتبال و امپراتور رم' بازنشسته شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption در آخرین بازی توتی، رم ۳-۲ جنوا را برد و سهمیه بازی مستقیم در لیگ قهرمانان اروپا را گرفت

فوتبال در ایتالیا چنان مهم است که وقتی می‌خواهند از کسی بپرسند طرفدار کدام تیم است از واژه‌ای استفاده می کنند که معنای اعتقاد و مذهب می‌دهد. مثلا می‌پرسند: "مذهبت چیست؟" و تو مثلا می‌گویی: زرد و قرمز، یا "رمانیستا" (طرفدار رم). من گاهی می‌خواستم جواب دیپلماتیک بدهم و می‌گفتم "هم از رم خوشم می‌آید و هم از لاتسیو." با تعجب می‌گفتند: "چنین چیزی ممکن نیست! باید انتخاب کنی!"

یکی از ارکان مذهب زرد و قرمز فرانچسکو توتی است که دیروز در چهل سالگی و در پایان ۷۸۶مین مسابقه‌اش برای رم بازنشسته شد. بعد از بیست و پنج سال بازی با پیراهن رم احترامش چنان بود که طرفداران لاتسیو روی پلاکاردی نوشته بودند: "دشمنان یک عمر به فرانچسکو توتی درود می فرستند." چنین ستایشی از جانب سفید و آبیها کم چیزی نیست: توتی با ۱۱ گل رکورد گلزنی داربی‌های پایتخت را دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption توتی رکورد بیشترین گل زده برای رم (۳۰۷) و بیشترین تعداد فصل بازی (۲۵) در سری آ را به طور مشترک با پائولو مالدینی در اختیار دارد.

پلاکارد طرفداران رم می گفت: "تو بزرگترین نبرد فوتبال مدرن را بردی: بیست و پنج سال با یک پیراهن."

فرانچسکو توتی؛ داستان عشق یک شهر و یک مرد

توتی اولین بار در شانزده سالگی برای رم در سری آ به زمین رفت و هرگز باشگاه را ترک نکرد. در مسابقه دیروز برابر جنوا، در آخرین روز فصل، در دقیقه ۵۴ به زمین آمد. رم در دقیقه ۹۰ با گل پروتی (۳-۲) برنده شد و فصل را در رده دوم به پایان برد تا بالاتر از ناپل مستقیم به لیگ قهرمانان اروپا برود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption توتی در شانزده سالگی برای اولین بار برای رم بازی کرد و در همان فصل اولین گلش را برابر فوجا (عکس بالا) زد

البته خداحافظی اشکبار با کاپیتان در ورزشگاه المپیک تنها لحظه احساساتی برای او و طرفدارانش نبود. در این ۲۵ سال توتی لحظات فراموش نشدنی زیادی به دوستدارانش هدیه داده بود.

در ۲۲ سالگی جوانترین کاپیتان تاریخ سری آ شد، و در سال ۲۰۱۴ سه روز بعد از تولد ۳۸ سالگی‌اش با گل به منچسترسیتی رکورد مسن ترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا را از رایان گیگز گرفت. در سال ۲۰۰۱ در روز آخر فصل به پارما گل زد و رم برای سومین و آخرین بار قهرمان لیگ شد.

در جام جهانی ۲۰۰۶ در هر هفت مسابقه ایتالیا بازی کرد و با یک گل و سه پاس گل جام را بالای سر برد. همین پارسال (۲۰۱۶)، پنج دقیقه مانده به پایان بازی برابر تورینو به زمین آمد، با دو گل تیمش را ۳-۲ برنده کرد و باز اشک دوستدارانش را درآورد!

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۵۸ بازی ملی و هشت گل. توتی با ایتالیا قهرمان جام جهانی ۲۰۰۶ در آلمان

شاید تلخ ترین لحظه کارنامه توتی تنها کارت قرمزی بود که در تیم ملی ایتالیا گرفت: بعد از یک کارت زرد مشکوک و در یک مسابقه "مشکوک" برابر کره جنوبی در جام جهانی ۲۰۰۲ که ایتالیا را ۱-۰ در یک هشتم نهایی حذف کرد.

مارادونا توتی را شاه رم توصیف کرد و ساندرو ماتسولا، مهاجم سابق اینتر میلان، او را خدای فوتبال خواند. کلاودیو رانییری، مربی سابق زرد و قرمزها گفت: "او یک قهرمان واقعی است و قلبی از طلا دارد." در سال ۲۰۱۱ میانه توتی با رانییری شکرآب شده بود تا جایی که می خواست از رم برود، ولی این رانییری بود که رفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تنها قهرمانی توتی در سری آ در سال ۲۰۰۱ بود و او در روز آخر فصل به پارما گل زد. توتی نه بار با رم در لیگ دوم شد.
حق نشر عکس Getty Images
Image caption توتی رکورد بیشترین بازی برای رم (۷۸۶) و بیشترین گل برای رم (۳۰۷) را دارد

بعد از بیست و پنج سال، در دنیایی که بسیاری بازیکنان پی در پی پیراهن عوض می‌کنند، رم به توتی و توتی به رم عادت کرده‌ است. او در پایان آخرین بازی‌اش، به طرفداران گفت: "می‌ترسم. نمی‌دانم آینده چه شکلی خواهد بود."

بعضی می‌گویند در آ اس رم مدیر خواهد شد. شایعاتی هم هست که در لیگ‌های دوردست بازی خواهد کرد. خودش یک بار گفته بود: "من با بازی برای رم بزرگ شدم و تا زمان مرگ می خواهم برای رم بازی کنم."