نادال حریف واورینکا، در فینال رولان گاروس

حق نشر عکس AFP
Image caption نادال تاکنون چهارده بار قهرمان گرنداسلم تنیس شده

رافائل نادال اسپانیایی حریف استن واورینکا، در مسابقه فینال اوپن فرانسه شد.

نادال برای رسیدن به بازی نهایی، دومنیک تیم، تنیس‌باز جوان اتریشی را با حساب سه بر صفر و با نتایج ۳-۶، ۴-۶ و ۰-۶ از پیش رو برداشت.

این تنیس‌باز اسپانیایی با این پیروزی خیره‌کننده ثابت کرد که شانس بسیار بالایی برای غلبه بر واورینکا در مسابقه فینال و کسب دهمین قهرمانی‌اش در رقابت‌های اوپن فرانسه، رولان گاروس، دارد.

نادال سی و یک ساله اگر بتواند روز یکشنبه در پاریس، واورینکا را شکست دهد، اولین تنیس‌بازی خواهد بود که توانسته یک گرنداسلم را برای ده بار فتح کند.

نادال که در حال حاضر نفر چهارم تنیس مردان جهان است، در حالی به فینال رسیده که در شش مسابقه گذشته، اجازه نداد حریفانش حتی در یک ست، او را شکست دهند و در مجموع مسابقات رولان گاروس فقط ۲۹ گیم را به حریفان خود واگذار کرد.

این رکوردی است که در سی و هشت سال گذشته در تاریخ رقابت‌های اوپن فرانسه تکرار نشده. بهترین رکورد متعلق به بیون بورگ افسانه‌ای است که در سال ۱۹۷۸ با شکست در ۲۷ گیم به فینال رسید. شاید اگر در سال‌های بعد نادال بتواند روی این روند صعودی جلو برود، بتواند در نهایت رکورد بورگ افسانه‌ای را هم بشکند.

رافائل نادال برای رسیدن به فینال رولان گاروس امسال، تنیس‌بازی را از سر راه برداشت که در مرحله قبلی نواک جوکوویچ، مرد شماره دو تنیس جهان، را به راحتی مغلوب کرده بود.

دومنیک تیم بیست و سه ساله، در یک‌چهارم نهایی اوپن فرانسه با نتیجه سه- هیچ جوکوویچ را در هم کوبیده بود. ضمن این که حدود یک ماه پیش در یک‌چهارم نهایی مسابقات مسترز رم توانسته بود همین رافائل نادال را با نتیجه دو- هیچ از سر راه بردارد.

او که در حال حاضر در رده هفتم فهرست رده‌بندی مردان جهان است، از شروع سال میلادی نمایش نسبتاْ موفقی داشته. به غیر از مسابقات رم، هربار این رافائل نادال بوده که او را از رسیدن به افتخارات بزرگ‌تر ناکام گذاشته.

بیشتر بخوانید

واورینکا با حذف ماری، به فینال اوپن فرانسه رسید

پیش از تورنمنت رُم، او در رقابت‌های مسترز مادرید و بارسلونا هم تا فینال پیش رفت، ولی در آن مسابقات نیز از نادال شکست خورد. مربی دومنیک تیم می‌گوید اگر او بتواند به همین روند رو به رشد امسالش ادامه دهد، سال بعد به طور حتم اولین گرنداسلم تنیس خود را خواهد برد.

در طرف دیگر نادال که تاکنون چهارده بار قهرمان گرنداسلم تنیس شده، از شروع سال ۲۰۱۷ روز به روز شرایط بهتری را تجربه می‌کند.

او ابتدا موفق شد به فینال اوپن استرالیا و اوپن میامی برسد و بعد موفق شد در مونت‌کارلو، بارسلونا و مادرید قهرمان شود.

این درخشش چشمگیر در شرایطی است که او از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ و همینطور کل سال ۲۰۱۶ با نادال آماده این روزها فاصله بسیار زیادی داشت.

در این مدت فقط شبحی از آن نادال افسانه‌ای برجا مانده بود. امسال اما با شروع فصل مسابقات در خاک رُس، اوج گرفتن «رافا» هم شروع شد. کسی که از او به عنوان سلطان خاک تنیس یاد می‌کنند. ققنوسی که دارد از خاکسترش برمی‌خیزد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط