قهرمانی یلنا اوستاپنکو در بخش زنان رولان گاروس، شگفتی بزرگ اوپن فرانسه

حق نشر عکس EPA

یلنا اوستاپنکو از لتونی، قهرمان تنیس زنان اوپن فرانسه، رولان گاروس، شد. این تنیس‌باز بیست ساله، توانست سیمونا هالپ از رومانی را با نتیجه دو- یک شکست دهد.

او که در ابتدای این رقابت‌ها، رسماً بختی برای قهرمانی نداشت، این مسابقه را با نتایج ۶-۴، ۴-۶ و ۳-۶ از آن خود کرد تا اولین قهرمانی اوستاپنکو در مسابقات گرنداسلم تنیس، رقم بخورد.

اوستاپنکو که در حال حاضر نفر چهل و هفتم فهرست رده‌بندی تنیس زنان جهان محسوب می‌شود، تنها برای هشتمین بار بود که در یک گرنداسلم تنیس شرکت می‌کرد.

در هشتاد و چهار سال گذشته این برای اولین بار است که یک تنیس‌باز بدون این که رسماً بخت قهرمانی داشته باشد، توانسته در این مسابقات اول شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption یلنا اوستاپنکو از لتونی، قهرمان تنیس زنان اوپن فرانسه (سمت راست) و سیمونا هالپ نفر دوم انفرادی زنان

او در این مسابقه با سیمونا هالپ، تنیس‌باز سرشناسی بازی می‌کرد که در حال حاضر در رده چهارم فهرست رده‌بندی زنان جهان است.

هالپ برای دومین بار بود که در فینال این رقابت‌ها شرکت می‌کرد. او که بخت شماره سه رای قهرمانی امسال محسوب می‌شد، پس از پیروزی در ست اول، در ست دوم هم با نتیجه سه- هیچ پیش بود، ولی ناگهان ورق برگشت و اوستاپنکو با بازگشت خود و کسب پیروزی، شگفتی این مسابقات را تکمیل کرد.

سیمونا هالپ ۲۵ ساله، البته سه سال پیش هم در فینال این رقابت‌ها بازی کرده بود که در آن مسابقه هم از ماریا شارپووا شکست خورد.

استاپنکو پس از پیروزی غیر‌منتظره بر هالپ گفت که پیشتر این موفقیت رؤیای بزرگ زندگی‌اش بوده :«باورم نمی‌شود که در بیست سالگی قهرمان اوپن فرانسه شده‌ام. خیلی خوشحالم. از همه متشکرم. دوستتان دارم. نمی‌دانم چه بگویم. این رؤیای من است که محقق شده. کسی را بردم که تنیس‌باز بزرگی است. سعی کردم با همه وجودم بازی کنم و برای پیروزی تمام تلاشم را بکنم. برای هر کدام از آن امتیازها جنگیدم و خوشحالم که مسابقه با پیروزی من تمام شد.»

موضوعات مرتبط