ویمبلدون ۲۰۱۷ بدون شاراپووا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption با مصدومیت جدید، شاراپووا، قهرمان پنج گرنداسلم، کل فصلِ چمنِ مسابقات تنیس را از دست می‌دهد

ماریا شاراپووا نمی‌تواند در مسابقات تنیس ویمبلدون شرکت کند.

این تنیس‌باز سی ساله روس، به دلیل مصدومیت ران پا، از حضور در مرحله مقدماتی ویمبلدون صرف نظر کرده، جایی که سیزده سال پیش موفق شد در سن هفده سالگی قهرمان شود و به یکی از ستاره‌های تاریخ تنیس تبدیل شود.

مصدومیت ماریا شاراپووا در دور دوم مسابقات مسترز رم اتفاق افتاد. او در صفحه فیس‌بوکش نوشته برای کسب آمادگی کامل، دست‌کم به شش هفته زمان نیاز دارد.

بنابراین شاراپووا، قهرمان پنج گرنداسلم، کل فصلِ چمنِ مسابقات تنیس را از دست می‌دهد.

غیبت او در این رقابت‌ها باعث می‌شود احتمال حضورش در مسابقات تنیس اوپن آمریکا نیز ضعیف شود، چون امتیاز لازم برای شرکت در آن تورنمنت را به دست نخواهد آورد.

در این صورت تنها شانس او برای بازی کردن در اوپن آمریکا، بستگی به تصمیم مدیران این تورنمنت برای تخصیص سهمیه ویژه خواهد داشت؛ موضوعی که دوباره به موضوعی داغ در محافل تنیس بدل خواهد شد.

ماریا شارپووا حدود دو ماه پیش بعد از پایان دوران محرومیت، به مسابقات تنیس برگشت، ولی از آن مدت تاکنون نتوانسته شرایط آرمانی‌اش را به دست آورد.

این محرومیت به دلیل استفاده از مواد نیروزای غیرمجاز اعمال شده بود. او پس از طی کردن دوران محرومیت، ابتدا موفق شد در مسابقات اشتوتگارت شرکت کند.

حضور غیره‌منتظره‌اش در آن مسابقات که به لطف تصمیم مدیران آن تورنمنت انجام شد، انتقادهای زیادی را در بین تنیس‌بازان زن جهان برانگیخت.

بعضی از آنها معتقد بودند که شارپووا به دلیل استفاده از دوپینگ، سزاوار برخورداری از سهمیه ویژه (وایلد کارت) برای بازگشت فوری به بالاترین سطح مسابقات تنیس جهان نیست.

این اعتراض‌ها باعث شد که مسئولان مسابقات اوپن فرانسه تصمیم بگیرند که سهمیه ویژه‌ای به او اختصاص ندهند. با این حال مقام‌های تورنمنت ایگان بیرمنگام اعلام کردند که با تخصیص «وایلد کارت» زمینه حضور شاراپووا را در این رقابت‌ها فراهم می‌کنند،

اما شاراپووا که در حال حاضر در فهرست رده‌بندی تنیس زنان جهان در رده صد و هفتاد و هشتم است، با این مصدومیت، این شانس بزرگ را از دست داد. اتفاقی که حتی مدیران تورنمنت ایگان کلاسیک در بیرمنگام را هم برآشفته می‌کند.

آنها گفته بودند با وجود همه اعتراض‌ها، از شاراپووا به گرمی استقبال می‌کنند، چون بودن این ستاره تنیس، به گفته خودشان می‌توانست این مسابقات را از زیر سایه سنگین مسابقات کوئینز لندن که همزمان در لندن برگزار می‌شود خارج کند و ضمناْ از نظر مالی به سود این تورنمنت باشد.

موضوعات مرتبط