دهمین قهرمانی رافائل نادال در اوپن فرانسه، اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ تنیس

رافائل نادال حق نشر عکس Reuters

یازدهم ژوئن ۲۰۱۷ در تاریخ ورزش تنیس ثبت شد. امروز رافائل نادال توانست برای دهمین بار قهرمان اوپن فرانسه، رولان گاروس، شود. رکوردی که نه فقط در رولان گاروس، که در تاریخ گرنداسلم‌های تنیس بی‌سابقه است.

تاکنون در دوران رقابت‌های مدرن تنیس، سابقه نداشته کسی بتواند در یک گرند اسلم ده بار قهرمان شود. نادال سی و یک ساله اما امروز برای جاودانه شدن، نشانی از نگرانی و اضطراب نداشت. او که در حال حاضر مرد شماره چهار تنیس جهان است، حریفی آماده به نام استن واورینکا را در مقابل می‌دید. نادال اما از همان ابتدای بازی، با اقتدار و با اعتماد به نفس بازی کرد و با ضربات سنگین و تاکتیک هجومی‌، سوار بر بازی شد.

نادال ست اول را با حساب ۲-۶ برد. در ست دوم ۳-۶ پیروز شد و سرانجام ست سوم را با نتیجه ۱-۶ از آن خود کرد تا در نهایت با حساب سه بر صفر، قهرمان اوپن فرانسه شود و تعداد قهرمانی‌های خود را در مسابقات گرند اسلم به عدد پانزده برساند.

به این ترتیب، "رافا" در فهرست پرافتخارترین قهرمانان تاریخ تنیس، از پیت سمپراس آمریکایی با چهارده قهرمانی، پیشی گرفت و بعد از راجر فدرر با هجده گرنداسلم، در رده دوم این لیست قرار گرفت.

حق نشر عکس Reuters

واورینکای سی و دو ساله برای چهارمین بار بود که در فینال گرنداسلم بازی می‌کرد. این تنیس‌باز سوئیسی در همه فینال‌های قبلی که حضور داشت پیروز شده بود. این بار اما مرد شماره سه تنیس جهان، با وجود نهایت تلاشی که کرد حریف نادال آماده و باانگیزه نشد. او که برای هر امتیاز می‌جنگید در ست اول فقط ۴۳ دقیقه دوام آورد. در ست دوم هم مقاومتش بیش از ۴۴ دقیقه طول نکشید و در نهایت در ست آخر پس از ۴۰ دقیقه تسلیم شد تا این فینال پس از حدود دو ساعت و هفت دقیقه به پایان برسد. در این مدت پانزده هزار تماشاگر حاضر در زمین فیلیپ شاتریه، نظاره‌گر یک مسابقه نسبتاُ یک‌طرفه و در عین حال تماشایی و هیجان‌انگیز بودند.

رافائل نادال برای قهرمانی در پاریس، هفت بار در رولان گاروس مسابقه داد که در هیچ‌کدام حتی یک سِت هم نباخت و در مجموع فقط ۳۵ گیم به حریفانش واگذار کرد. با وجود این درخشش کم‌نظیر، تنیس‌باز اسپانیایی نتوانست به رکورد بیورن بورگ افسانه‌ای برسد که در سال ۱۹۷۸ فقط با شکست در ۳۲ گیم، قهرمان رولان گاروس شده بود.

نادال اما در عین حال از منظری دیگر، رکوردی جالب توجه بر جا گذاشت. او از سال ۲۰۰۵ که در نوزده سالگی قهرمان شد تا به امروز، یعنی طی این یازده سال گذشته، ۷۹ بار در مسابقات اوپن فرانسه پیروز شده و فقط در دو دیدار مغلوب شده است. یک بار در سال ۲۰۰۹ برابر رابین سودرلینگ و آخرین‌بار در سال ۲۰۱۴ مقابل نواک جوکوویچ.

Image caption بیون بورگ قهرمانی افسانه‌ای تنیس سوئد

پیش از شروع فینال امروز نادال و واورینکا، تمام آمار و ارقام از پیروزی نادال حکایت داشت. آنها هجده بار با هم روبرو شده بودند که پانزده مسابقه به نفع نادال به پایان رسیده بود. با این حال، نمایش خوب واورینکا برابر اندی ماری بریتانیایی، نفر اول تنیس جهان، در مرحله نیمه‌نهایی، تا حدودی شانس واورینکا را برای موفقیت در این دیدار بالا برده بود اما واورینکا، در فینال به هیچ وجه نتوانست نادال را مثل ماری در مشت خود بگیرد، ضمن این که اشتباهات مکرر، روحیه‌اش را بهم ریخت - چنان که در اواخر ست دوم از ناراحتی راكتش را بعد از كوبيدن به زمين، با زانوي خود در هم شكست. واورینکا در پایان مسابقه هم گفت که جز اعتراف به بازی درخشان رافائل نادال، چیز دیگری نمی‌تواند بگوید: "رافائل، تو یک تنیس‌باز مثال‌زدنی هستی. بازی کردن جلوی تو برایم افتخار است. به تو به خاطر این موفقیت و کل دوران حرفه‌ای‌ات تبریک می‌گویم."

در تاریخ تنیس مدرن، بعد از رافائل نادال، مارتینا ناوراتیلووا، نفر شماری یک پیشین تنیس زنان، با کسب ۹ قهرمانی در ویمبلدون نزدیک‌ترین تنیس‌باز به رکورد رافائل نادال است. بعد از او پیت سمپراس آمریکایی و راجر فدرر هستند که در دوران بعد از جنگ‌جهانی دوم، هفت بار قهرمان گرنداسلم شده‌اند. نکته‌ای که بخوبی جایگاه رافائل نادال، سلطان خاک رُس، را در تاریخ تنیس نشان می‌دهد.