گلدن استیت چگونه جام طلای قهرمانی بسکتبال آمریکا را بالای سر برد

گلدن استیت جام طلای قهرمانی بسکتبال آمریکا را بالای سر برد حق نشر عکس EPA
Image caption گلدن استیت

نوزده ژوئن ۲۰۱۶

همه چیز با یک تماس تلفنی از پارکینگ استادیوم اوراکل ارینا در اوکلند کالیفرنیا شروع شد. تلفنی که دریماند گرین، فورارد گلدن استیت وریرز، دقایقی پس از شکست در بازی هفتم فینال ان‌بی‌ای، به کوین دورنت زد. تلفن دریماند گرین به بهترین بازیکن تیم اوکلاهوما سیتی تاندر تنها یک درخواست بود. اینکه او در فصل آینده به گلدن استیت بپیوندد. قرارداد کوین دورنت، چهار بار آقای گل لیگ و یکبار با ارزش‌ترین بازیکن لیگ، با اوکلاهوما در پایان فصل دوهزاروشانزده خاتمه یافت و او بازیکن آزاد اعلام شد.

گلدن استیت فصل ۲۰۱۶ را با رکورد افسانه‌ای ۷۳ پیروزی از ۸۲ بازی خاتمه داده بود و عنوان غیر رسمی بهترین تیم بسکتبال را کسب کرده بود. رهبر تیم، استفن کری، با رای کامل جایزه با ارزش‌ترین بازیکن فصل عادی را کسب کرد و ستاره‌های جوان تیم چون کلی تامپسون و دریماند گرین از بهترین‌های لیگ در پست خودشان انتخاب شدند. استیو کر، مربی برتر سال، همه چیز برای کسب قهرمانی دوم با این گروه جوان را آماده می‌دید. اما لبرون جیمز، ابر ستاره با تجربه و قهرمان کنفرانس شرق، تصویر دیگری از قهرمان لیگ در ذهن داشت. گلدن استیت نهایتا در هفت بازی از لبرون جیمز و دستیارانش در تیم کلیولند شکست خورد. این لکه سیاهی در کارنامه درخشان بهترین تیم بسکتبال تاریخ لیگ بود. گلدن استیت، که پیشاپیش پر از ستاره بود، حس کرد برای عبور از مانع لبرون جیمز نیاز به سلاح جدیدی دارد. سلاحی که قدرت حمله‌ای تیم را تقویت کند و قابل دفاع کردن نباشد.

از شانس اوکلندی‌ها، بهترین سلاح حمله‌ای بسکتبال ان‌بی‌ای، کوین دورنت، تا چند هفته دیگر بازیکن آزاد اعلام می‌‍‌شد.

چهارم ژوئیه ۲۰۱۶

آمریکایی‌ها در حالی روز استقلالشان را جشن می‌گرفتند که اعضای گلدن استیت مشغول جشن دیگری بودند. سلاحی که برای شکست دادن لبرون جیمز نیاز داشتند به درخواست کمک آنها جواب مثبت داده بود. کوین دورنت اعلام کرد که در فصل ۲۰۱۷ برای گلدن استیت بازی خواهد کرد. پیوستن کوین دورنت به تیم گلدن استیت خالی از ماجرا نبود. او در حالی به گلدن استیت می‌پیوست که دورنت و یارانش یک ماه قبل در فینال کنفرانس غرب در اوکلاهوما به طرزی حیرت انگیز پیروزی سه به یک را با باخت چهار به سه عوض کردند و از دور رقابت‌ها توسط همین گلدن استیت حذف شدند. پیوستن کوین دورنت به گلدن استیت از سوی بسیاری مصداق مثل معروف «حالا که نمی‌توانی شکستشان بدهی، به آنها بپوند» بود. تیم حاضر و آماده گلدن استیت برای اینکه بتواند دستمزد پنجاه و چهار میلیون دلاری دورنت را تهیه کند، ناچار شد بسیاری از یاران بلند قامتش را از دست بدهد تا از نظر سقف پرداخت دستمزد به مشکل بر نخورد. اضافه شدن دورنت به تیمی که پیشاپیش بهترین رکورد فصل عادی تاریخ لیگ را داشت، نوید تشکیل اولین ابر تیم دوران مدرن ان‌بی‌ای را می‌داد. تیمی که چهار بازیکن ال استاری، دو ام وی پی فصل عادی، یک ام وی پی فینال، دو آقای گل لیگ و بهترین مدافع سال را داشت. پیش‌بینی اینکه گلدن استیت و کلیولند در فینال فصل ۲۰۱۷ برای سومین سال متوالی باز هم با هم روبرو می‌شود کار سختی نبود.

حق نشر عکس EPA

دوازده ژوئن ۲۰۱۷

کوین دورنت از باب افتخار ورزشی همه چیز داشت. از جایزه با ارزش‌ترین بازیکن سال گرفته تا هشت بار انتخاب شدن برای تیم ال استار. از جایزه بازیکن تازه وارد سال تا دو مدال طلای المپیک. اما قفسه افتخارات او یک جای خالی بزرگ داشت. جای جام و انگشتری قهرمانی ان‌بی‌ای خالی بود که به پشتبانی بهترین تیم بسکتبال جهان در این روز توانست آن‌ را پر کند. همانطور که از تابستان گذشته پیش‌بینی می‌شد، گلدن استیت و کلیولند برای بار سوم در فینال با یکدیگر روبرو شدند. علیرغم آمادگی کامل، کلیولند در سه بازی اول در برابر طوفان گلدن استیت حرفی برای گفتن نداشت. بازی سوم فینال در خانه کلیولند انجام شد و این تیم توانست به اندازه یک نیمه با گلدن استیت رقابت کند، اما در نیمه دوم باران سه امتیازی‌های کوین دورنت و استفن کری و توپخانه دوربرد کلی تامپسون آسمان کلیولند را تیر و تار کرد. بازی چهارم فینال که آن‌هم در کلیولند برگزار شد، فرصتی بود برای گلدن استیت که یاران لبرون جیمز را جارو کند (به پیروزی چهار - صفر در مرحله حذفی اصطلاحا جارو کردن گفته می‌شود) اما در آن شب کلیولند نمایشی از بسکتبال مدرن را برای دنیا اجرا کرد که حتی گلدن استیتی‌ها انگشت به دهان ماندند. کلیولند در این بازی گلدن استیت را به سبک گلدن استیت شکست داد. بیست و چهار سه امتیازی رکوردی بود که کلیولندی‌ها توشه راه جوانان اوکلندی کردند و آنها را به خانه فرستادند. بازی پنجم در شهر اوکلند بود و فرصتی برای خاتمه کار و آغاز جشن قهرمانی گلدن استیت. این بازی دقیقا همان میدان نبردی بود که گلدن استیتی‌ها بخاطرش دست یاری به سمت دورنت دراز کرده بودند. نبرد دورنت و لبرون جیمز به عنوان دو بسکتبالیست برتر جهان در این بازی دیدنی بود. اما بخاطر قد بلند، توانایی حرکت با توپ و برد زیاد شوت، مهار دورنت برای مدافعین کلیولند غیر ممکن شد. از اواسط کوارتر چهارم برتری گلدن استیت قطعی شده و نهایتا این تیم توانست با برتری قاطع چهار به یک مقام قهرمانی لیگ در سال ۲۰۱۷ را از آن خود کند. کوین دورنت هم در پایان این بازی به عنوان با ارزش‌ترین بازیکن فینال شناخته شد

حق نشر عکس EPA

آینده گلدن استیت و لیگ ان‌بی‌ای

از سال ۲۰۱۰ که لبرون جیمز به میامی هیت پیوست - و پس از آن در کلیولند- و نیروگاه بسکتبال کنفرانس شرق را پایه نهاد، او هر سال در فینال ان بی ای بازی کرده. از آن سال شکست دادن لبرون جیمز و یارانش سرفصل اول دستور کار بیست و نه تیم دیگر لیگ قرار گرفت. در این سال‌ها گلدن استیت، دلس موریکس و سن انتونیو در شکست دادن لبرون جیمز به توفیق دست یافتند. اما اکنون با قهرمانی گلدن استیت هدف تیم‌های ان‌بی‌ای تغییر کرده. گلدن استیت اکنون هدف اصلی مگسگ اسلحه بقیه تیم‌های لیگ است. ستاره‌های این تیم هم برجسته‌ترین شوت زن‌های لیگ هستند و از همه مهم‌تر اینکه مایل به بازی کردن با هم و به اشتراک گذاشتن توپ هستند. این تمایل بازیکنان تیم به از خود گذشتگی اوکلندی‌ها را به خطرناک‌ترین ابر تیم تاریخ ان‌بی‌ای تبدیل کرده. کمتر دیده شده که ابر ستاره‌ها در ان بی ای بتوانند در یک تیم با کسب افتخارات فردی دیگر بازیکنان تیم کنار بیاییند. اینکه استفن کری و کلی تامپسون که در گلدن استیت حق آب و گل دارند به راحتی اجازه دادند که کوین دورنت مرکز توجه تیم باشد امری بی‌نظیر در بسکتبال ان‌بی‌ای است. این تیم با همین ترکیب جوان می‌تواند حداقل تا شش سال آینده مدعی اول قهرمانی باشد. تهدید اصلی برای گلدن استیت که نهایتا منجر پاشیده شدن این هسته پرقدرت خواهد شد، مبلغ قراردادهای بازیکنان جوان تیم است. تقریبا همه بازیکنان این تیم اکنون شایسته مبالغ بسیار بالاتری هستند. در صورتی که مجموع این دستمزدها از سقف پرداخت مصوب لیگ بالا بزند، آن‌جاست که گلدن استیت دیگر نخواهد توانست این همه ستاره را کنار هم داشته باشد. آن روز ممکن است خیلی زودتر از شش سال دیگر برسد. از سوی دیگر تیم‌هایی نظیر کلیولند و سن انتونیو که خود را در یک قدمی قهرمانی می‌بینند، مایلند با جذب ابر ستاره‌های تیم‌های دیگری با فرمول گلدن استیت به جنگ آنها بروند. در این میان تیم لوس انجلس لیکرز که مانند خانه‌ای کلنگی که به طور کامل تخریب شده و آماده بنا کردن ساختمانی مستحکم و سترگ است می‌تواند به عنوان یکی از مدعیان فصل ۲۰۱۹ مطرح باشد.

موضوعات مرتبط