می‌ودر- مک‌گرگور؛ بزرگ‌ترین مبارزه تاریخ یا سیرکی برای پول درآوردن؟

فلوید می‌ودر (راست) و کانر مک‌گرگور حق نشر عکس PA

فلوید می‌ودر آمریکایی که قبل از بازنشستگی بهترین بوکسور جهان در چندین وزن بود، قرار است ۲۶ ماه اوت در لاس وگاس با کانر مک‌گرگور، ستاره ایرلندی هنرهای رزمی ترکیبی، مبارزه کند. مک‌گرگور تجربه مسابقات بوکس را ندارد و هیچگاه به عنوان بوکسور در رینگ حاضر نشده است.

فلوید می‌ودر قهرمان سابق ۵ وزن در مسابقات بوکس است. او که در سال ۲۰۱۵ پس از کسب ۴۹ پیروزی، و بدون هیچ شکستی در کارنامه خود بازنشسته شد، یکی از بهترین مشت‌زن‌های تاریخ است.

کانر مک‌گرگور نیز احتمالا نام‌دارترین مبارز ورزش‌های زرمی مختلط است. او تنها مبارزی است که موفق شده هم‌زمان قهرمان دو وزن از مسابقات یو.اف.سی باشد.

این رویارویی در رینگ بوکس برگزار خواهد شد، و از قواعد مسابقات مشت‌زنی پیروی خواهد کرد.

پس این مبارزه چگونه از آب در‌می‌آید؟ آیا مک‌گرگور شانس پیروزی دارد؟ این مبارزه چه تاثیری در این ورزش‌ها خواهد داشت؟ و آیا می‌توان گفت که این مسابقه فقط سیرکی برای پول درآوردن است؟

بخش ورزشی بی‌بی‌سی نگاهی انداخته به سابقه و واکنش‌ها نسبت به این مبارزه:

بازگشت می‌ودر از بازنشستگی برای مبازه با "بچه پررو"

چرا این مسابقه برگزار می‌شود؟ جواب خیلی ساده است... پول؛ هر یک از طرفین مبارزه قرار است ۱۰۰ میلیون دلار به دست آوردند.

می‌ودر در پنج وزن قهرمان جهان شده. او پس از این که آندره برتون را در سپتامبر ۲۰۱۵ شکست داد، گفت: "به طور رسمی می‌گویم که حرفه من به پایان رسید. شما باید بدانید که چه زمانی دستکش‌هایتان را آویزان کنید. در دنیای بوکس دیگر چیزی نمانده که من بخواهم ثابت کنم. می‌خواهم وقتم را با خانواده‌ام بگذرانم."

به هرحال داستان مبارزه بین می‌ودر و مبارز ایرلندی وقتی جدی‌تر شد که مک‌گرگور در یک شوی تلویزیونی در آمریکا گفت که می‌ودر را "بی برو برگرد اوراق می‌کند."

مذاکره بین نمایندگان دو طرف از مه ۲۰۱۶ آغاز شد و مک‌گرگور که نه به شکل آماتور و نه به صورت حرفه‌ای تجربه بوکس نداشت، پروانه اجازه شرکت در رینگ بوکس را نوامبر سال گذشته میلادی در کالیفرنیا گرفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption می ودر (چپ) از سال ۲۰۱۵ تاکنون مسابقه نداده است

پس از این که دو طرف در شبکه‌های اجتماعی به یکدیگر توهین کردند و می‌ودر در یکی از این جدال‌ها حریفش را "بچه پررو" نامید، مک‌گرگور اعلام کرد که برای گرفتن اجازه بوکس از نوادا اقدام کرده و مسابقه در لاس وگاس برگزار می‌شود.

دنیای بوکس و یو اف سی کماکان در شوک حاصل از این خبر بود که فلوید می‌ودر که به "مانی" (پول) معروف است با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد مسابقه ۲۶ اوت در "تی موبایل آر‌نا" برگزار می‌شود.

استقبال سرد بوکسورها

به نظر می‌رسد که می‌ودر دست بالا را در این مسابقه دارد. او در پنجاهمین مبارزه حرفه‌ای خود به رینگ می‌ودر و اگر برنده شود می‌تواند از رکورد ۴۹ مسابقه بدون شکست راکی مارسیانو عبور کند. می‌ودر در هنگام بازنشسته شدن با ۴۹ مسابقه بدون شکست به رکورد مارسیانو رسید.

با این حال بساری از بوکسورها چندان از این مبارزه استقبال نکردند. سائول کانلو آلوارز، قهرمان دو وزن بوکس جهان که تنها باخت او طی ۵۱ مبارزه حرفه‌ای سال ۲۰۱۳ مقابل می‌ودر رقم خورد، این مسابقه را "سیرک و یک جوک" نامید و گفت: "این به ورزش بوکس صدمه می‌زند. این یک سیرک بزرگ و یک جوک است، چون وقتی که یک بوکسور به ام ام ای (هنرهای رزمی ترکیبی) می‌رود یا برعکس آن، به شوخی شبیه است. مردم آن را جدی نمی‌گیرند."

حق نشر عکس Getty Images

ریکی هاتن، تنها بوکسور بریتانیایی که با می‌ودر مبارزه کرده و سال ۲۰۰۷ در ۱۰ راند به او باخت، نیز گفت: "کانر بزرگ‌ترین ستاره یو‌اف‌سی است و اگر او مقابل می‌ودر حریفی دست و پا بسته باشد، که خواهد بود، برای یو‌اف‌سی وجهه خوبی ندارد."

ام‌ام‌اِی: بوکس برای ما مثل آب خوردن است

مک‌گرگور با ۲۸ سال سن، ۱۲ سال از می‌ودر کوچک‌تر است. او در ۲۴ مسابقه ام‌ام‌اِی ۲۱ بار برنده شده و طی آن ۱۸ دفعه حریفانش را ناک‌اوت کرده . شماری از ورزشکاران این رشته معتقدند که او چندان هم مقابل حریفش دست و پا بسته نیست.

آرتم لوبوف، ورزشکار شاغل در هنرهای رزمی ترکیبی اهل روسیه که سابقه تمرین با مک‌گرگور را دارد، گفت: "او قدرتی باورنکردنی دارد که شبیه هیچکس نیست. من کسی را ندیده‌ام که ضرباتش به محکمی او باشد. ام‌ام‌اِی بستگی زیادی به بدن شما دارد. کشتی گرفتن، تغییر وضعیت دادن و تمام این‌ها موجب می‌شود تا مجبور شوید با تمام وجود فعالیت کنید. بعد از ام‌ام‌اِی، بوکس برای ما مثل آب خوردن است... اجازه دهید یک بوکسور یکی دو دقیقه کشتی بگیرد، بازوهایش سنگین می‌شود و دیگر نمی‌تواند آن‌ها را بالا بیاورد و بوکس بازی کند."

دانا وایت، رئیس یو‌اف‌سی هم معتقد است که شیوه مک‌گرگور موجب می‌شود تا حریف آمریکایی به دردسر بیافتد: "می‌ودر ۴۰ ساله است و همیشه با حریفان چپ دست مشکل داشته. مک‌گرگور ۲۸ ساله و چپ دست است و ضربه که می‌زند حریفانش زمین می‌خورند."

هالی هولم، مبارز ام‌ام‌اِی که سال ۲۰۱۵ به شکست‌ناپذیری روندا رزی با ناک‌اوت کردن او پایان داد، نیز معتقد است که مک‌گرگور می‌تواند خودش را با شرایط جدید وفق دهد: "من یکی از کسانی هستم که معتقد است او از پس این کار بر‌می‌آید. بوکس داستان متفاوتی دارد اما کانر به خودش مطمئن است و این مسابقه خوب از کار در‌می‌آید."

این مبارزه چقدر بزرگ خواهد بود؟

گنجایش "تی‌موبایل آر‌نا"، محل برگزاری این مسابقه ۱۶ هزار نفر است، به عبارت دیگر شمار تماشاچیان آن کم‌تر از یک‌چهارم ۹۰ هزار نفری هستند که مسابقه قهرمانی سنگین‌وزن بوکس جهان بین آنتونی جاشوا و ولادیمیر کلیچکو را ماه آوریل در ورزشگاه ومبلی لندن دیدند.

اما درآمد مسابقه فقط از راه بلیت فروشی به دست نمی‌آید و حق پخش تلویزیون‌های بین‌المللی، اسپانسرها و حامیان مالی و محل‌هایی که مبارزه را نشان می‌دهند را نیز باید به حساب آورد.

ماه مه ۲۰۱۵ که می‌ودر با مانی پاکیائو مبارزه کرد، در آمریکا ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار پوند از راه فروش تلویزیونی همین یک مسابقه به دست آمد و رکورد فروش (تماشای) تک مسابقه در این کشور شکسته شد. درآمد جهانی مسابقه نیز سر به فلک می‌زد: ۵۰۰ میلیون دلار (حدود ۳۹۳ میلیون پوند).

بلیت فروشی عمومی مبارزه می‌ودر و پاکیائو هم بسیار محدود بود و از ۱۶۵۰۰ بلیت فقط ۱۰۰۰ تا به مردم فروخته شد؛ قیمت این بلیت‌های فروخته شد در بازار (آزاد) به ۹۴ هزار پوند هم رسید. بقیه بلیت‌ها نصیب دو بوکسور، اسپانسرها و برگزارکنندگان مسابقه شد.

در این گونه مواقع هتل‌ها و بارها پول اضافه از مشتریان خود می‌گیرند تا بازی را برای آن‌ها روی صفحه نمایش‌گرهای بزرگ پخش کنند.

مسابقه مشابهی انجام شده؟

می‌توان گفت بله. میان ورزشکاران سطح بالا، دو بار بوکسورها تلاش کردند بخت خودشان را در یو‌اف‌سی امتحان کنند که حاصل آن یک برد و یک باخت است.

آخرین نمونه به اوت ۲۰۱۰ بازمی‌گردد که جیمز تونی، قهرمان سه وزن بوکس جهان، بدون داشتن هیچ تجربه‌ای در ام‌ام‌اِی، مقابل رندی کوچر ایستاد؛ که البته زیاد هم طول نکشید.

در کمتر از یک دقیقه کوچر زیر یک خم حریف را گرفت، او را زمین زد و بعد هم رگباری از ضربات چپ و راست را روانه سر حریف کرد که داور مسابقه را متوقف کرد.

بار دیگری که پلی بین دنیای بوکس و ام‌ام‌اِی زده شد، ژوئن ۲۰۰۹ بود. این بار ری مرسر بوکسور به مصاف تیم سیلیوا، قهرمان پیشین سنگین‌وزن یو‌اِف‌سی رفت. این بار هم مسابقه چندان طول نکشید؛ راستش را بخواهید فقط ۹ ثانیه.

مرسر که سابقه مبارزه با ایوندر هالیفیلد، لنکس لوئیس و ولادیمیر کلیچکو را داشت، در اولین ضربه مسابقه که رد و بدل شد، یک هوک چپ روانه صورت حریف کرد؛ ناک‌اوت و تمام.

در نمونه‌ای کمتر جدی، محمد علی (کلی) سال ۱۹۷۶ در مسابقه‌ای ۱۵ راندی و البته نمایشی به مصاف آنتونیو اینوکی، کشتی‌کچ‌کار ژاپنی رفت. مسابقه که بیشتر ترکیبی از کشتی و بوکس بود و کمتر یک مبارزه جدی، با تساوی به پایان رسید.

موضوعات مرتبط