احتمال تغییر حکم زندان لیونل مسی به جریمه نقدی

حق نشر عکس Getty Images

به گزارش رسانه‌های اسپانیایی لیونل مسی، ستاره آرژانتینی باشگاه بارسلونا می‌تواند به جای ۲۱ ماه زندان به دلیل فرار مالیاتی جریمه بدهد.

دادستان ایالتی اسپانیا می‌تواند به جای مجازات زندان، مسی را به پرداخت ۲۵۵ هزار یورو جریمه محکوم کند؛ به این ترتیب مسی به جای هر روز زندان باید ۴۰۰ یورو بپردازد.

تصمیم نهایی در این زمینه به عهده دادگاههای اسپانیا است. مسی و پدرش خورخه برای ۴ میلیون و یکصد هزار یورو فرار مالیاتی بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ مجرم شناخته شدند.

دادگاهی در بارسلونا می‌گوید این دو نفر با انتقال پول در کشورهایی که بهشت مالیاتی نامیده می‌شوند (در این مورد برزیل و اوروگوئه) از پرداخت مالیات طفره رفته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیونل مسی در جریان برگزاری دادگاه رسیدگی به جرایم فرار مالیاتی او و پدرش خورخه مسی

مسی و پدرش در کنار مجازات زندان به جریمه نقدی نیز محکوم شده‌اند. لیونل مسی باید ۲ میلیون یورو جریمه دهد و پدرش، خورخه مسی یک میلیون و پانصد هزار یورو. مسی و پدرش در ماه اوت ۲۰۱۳ قبول کردند که ۵ میلیون یورو (مبلغ فرار مالیاتی به همراه سود آن) را بپردازند.

در خواست استیناف مسی در مورد مجازات زندان ماه گذشته از سوی دیوان عالی اسپانیا رد شد، اما مجازات پدرش به این دلیل که بخشی از مالیاتش را پرداخته بود، کاهش پیدا کرد.

لیونل مسی و پدرش به جرم فرار مالیاتی به ۲۱ ماه زندان محکوم شدند

دادگاه عالی اسپانیا حکم زندان لیونل مسی را تایید کرد

با این حال از همان ابتدا هم معلوم بود که مسی زندانی نخواهد شد، به این دلیل که طبق قانون اسپانیا مجازات زندان کمتر از دو سال قابل تبدیل به جریمه مالی است.

مسی که تا کنون ۵۰۰ گل برای بارسلونا زده و ۵ بار نیز برنده توپ طلا شده تنها ستاره فوتبال نیست که درگیر مشکلات ناشی از فرار مالیاتی شده.

حق نشر عکس EPA
Image caption کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی رئال مادرید نیز متهم به فرار مالیاتی است

ژوره مورینیو در اسپانیا به 'تخلف مالیاتی' متهم شد

احتمال پیگرد قضایی رونالدو به اتهام فرار مالیاتی

کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی رئال مادرید نیز متهم به فرار مالیاتی است. ماه گذشته رسانه‌های اسپانیایی مدعی شدند که این بازیکن ۳۲ ساله بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، ۱۵ میلیون یورو فرار مالیاتی داشته است.

این در حالی است که ژوزه مورینیو سرمربی منچستر یونایتد در دوران حضورش در رئال مادرید متهم به فرار مالیاتی است. این مربی پرتغالی متهم به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو فرار مالیاتی بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ است. وکیل آقای مورینیو این اتهامات را تکذیب کرده.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژوزه مورینیو سرمربی منچستر یونایتد در دوران حضورش در رئال مادرید متهم به فرار مالیاتی است

موضوعات مرتبط