ورزش افغانستان، ناکام در آزمایش دوپینگ

در داخل افغانستان آزمایش دوپینگ به هیچ وجه انجام نمی‌شود و خود بازیکنان نیز نمی‌دانند که دوپینگ کرده‌اند یا خیر حق نشر عکس Getty Images
Image caption در داخل افغانستان آزمایش دوپینگ به هیچ وجه انجام نمی‌شود و خود بازیکنان نیز نمی‌دانند که دوپینگ کرده‌اند یا خیر

می‌گویند زمانی‌که شهزاد محمدی، بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان در مسابقات حذف می‌شد، اعضا و طرفداران تیم، بخش عمده‌ای از امید خود را از دست می‌دادند. او یکی از بازیکنان نامدار تیم کریکت افغانستان است که در ۱۱۶ بازی بین‌المللی به میدان رفته و رکوردهایی را ثبت کرده است.

شهزاد اما در حال حاضر بخاطر اتهام دوپینگ و زورافزایی از سوی شورای بین‌المللی کریکت فعالیت‌های ورزشی‌اش تعلیق شده است.

دوپینگ زمانی رخ می‌دهد که یک ورزشکار از موادی به قصد افزایش کارایی در ورزش استفاده کند.

عاطف مشعل، رئیس بورد کریکت افغانستان، اخیرا اعلام کرد که تاکنون حدود ۶۰هزار پوند (۷۷هزار دلار) مصرف کرده‌اند و با استخدام وکیل در تلاش هستند تا شهزاد رفع تعلیق شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد شهزاد به دوپینگ متهم شد

در یکی دو روز گذشته نیز در صفحات توییتر و فیسبوک کمپینی راه‌اندازی شده با هشتگ شهزاد محمدی را ببخشید.

این کاربران از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته‌اند به علت اینکه دوپینگ شهزاد "ناخواسته بوده"، او را رفع تعلیق کنند.

حداکثر ممنوعیت شهزاد از شرکت در بازی‌های کریکت ۴ سال است، اما او اگر ثابت کند که عمدی دوپینگ نکرده، دوران محرومیت او ممکن است به ۲ سال کاهش یابد.

شهزاد محمدی اولین بازیکن افغانستان نیست که پایش به پرونده دوپینگ باز می‌شود. پیش از این محمد نعیم درانی، ورزشکار پارالمپیک رشته پرتاب نیزه، به اتهام دوپینگ در سال ۲۰۱۶ به مدت چهار سال از فعالیت‌های ورزشی محروم شد.

حق نشر عکس Twitter
Image caption کاربران از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته‌اند به علت این‌که دوپینگ شهزاد "ناخواسته بوده"، او را رفع تعلیق کنند

به گفته‌ یکی از کارشناسان ورزشی، زمانی‌که ورزشکاران افغان برای مسابقات بین‌المللی می‌روند، منتظر یک شانس هستند که آزمایش دوپینگ ورزشکاران مثبت نباشد؛ چرا که در داخل افغانستان آزمایش دوپینگ به هیچ وجه انجام نمی‌شود و خود بازیکنان نیز نمی‌دانند که دوپینگ کرده‌اند یا خیر.

در بسیاری از کشورها نهادهای ورزشی حتی در سطح کمیته‌ها آزمایش دوپینگ و نیروافزایی انجام می‌دهند.این نهادها فهرستی از مواد نیروافزا را در اختیار دارند که نشان می‌دهد مصرف آن می‌تواند ورزشکار را با خطر اتهام دوپینگ روبه‌رو سازد؛ لذا ورزشکاران نباید از این مواد استفاده کنند.

به همین علت، کمیته ضد دوپینگ در این کشورها فعال است.

البته هر آزمایش مثبت دوپینگ به این معنی نیست که ورزشکار با آگاهی از مواد نیروزا استفاده کرده‌است. در برخی موارد ورزشکاران از ترکیبات مواد غذایی و نوشیدنی که استفاده می‌کنند آگاه نیستند. در چنین مواقعی نتیجه‌ آزمایش دوپینگ آن‌ها مثبت است، بدون این که ورزشکار قصد دوپینگ داشته باشد.

ورزشکاران در بسیاری از کشورها قبل از حضور در میدان‌های بین‌المللی ماه‌ها و گاهی هم حدود دو سال به نحوی در قرنطینه به‌سر می‌برند. در این مدت کمیتهی ضد دوپینگ فعالیت‌های آن‌ها را زیر نظر دارد و تا قبل از رفتن به میدان مسابقه چند بار ورزشکاران را آزمایش می‌کنند.

حق نشر عکس .
Image caption جاوید خاور، کارشناس مطالعات المپیک

جاوید خاور، کارشناس مطالعات المپیک, می‌گوید در افغانستان هیچ فدراسیونی آزمایش دوپینگ انجام نمی‌دهد. آگاهی در این زمینه بسیار کم است.

به گفته‌ی آقای خاور، نیاز به آزمایش دوپینگ در افغانستان زمانی جدی‌تر می‌شود که ورزش‌هایی چون کریکت، فوتبال و تکواندو در میدان‌های بین‌المللی جای پایی برای خود باز کرده‌اند.

به نظر این کارشناس ورزش نبود سیستم آزمایش دوپینگ در افغانستان بسیار نگران‌کننده است. این موضوع می‌تواند به حیثیت ورزشی افغانستان خدشه وارد کند.

از طرف دیگر اگر موارد دوپینگ در بین ورزشکاران افزایش یابد، در آینده ورزش افغانستان را با بحران جدی دیگری روبه‌رو خواهد کرد.

حق نشر عکس .
Image caption احسان نیرو، سخنگوی کمیته ملی المپیک افغانستان

احسان نیرو، سخنگوی کمیته ملی المپیک افغانستان، در این زمینه می‌گوید: "متاسفانه امروز در افغانستان دستگاه یا وسیله‌ای که مسائل دوپینگ را تشخیص دهد، نداریم؛ ولی به صراحت در سمینار و ورکشاپ‌ها کمیته ملی المپیک اعلام کرده که لطفاً از دوپینگ خودداری کنید."

در افغانستان قانون یا لایحه‌ای که براساس آن دوپینگ پیگیری شود و اقدامات جلوگیرانه صورت بگیرد، وجود ندارد. به گفته‌ی آقای نیرو تنها اقدام نهادهای ورزشی در افغانستان برگزاری سمینار و ارائه‌ی پیام در این حد است که "لطفاً دوپینگ نکنید."

با این حساب جلوگیری از دوپینگ‌های خواسته و ناخواسته در افغانستان دشوار به نظر می‌رسد. بعید نیست که در آینده موارد دیگری چون قضیه شهزاد محمدی رخ بدهد.