گلبدین حکمتیار با افزایش نیروهای خارجی در افغانستان مخالفت کرد

گلبدین حکمتیار: حکومت وحدت ملی را به عنوان یک حقیقت تلخ می پذیرم و از آن حمایت می‌کنم حق نشر عکس Reuters
Image caption گلبدین حکمتیار: حکومت وحدت ملی را به عنوان یک حقیقت تلخ می پذیرم و از آن حمایت می‌کنم

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، ضمن اعلام مخالفت با افزایش نیروهای ناتو در افغانستان گفت نیروهای خارجی و دولت افغانستان باید در سیاست‌های نظامی و سیاسی خود تجدید نظر کنند.

آقای حکمتیار امروز پنجشنبه ۱۵ سرطان/تیر در یک نشست خبری در کابل، پایتخت، به پاسخ پرسش یک خبرنگار درباره آمادگی ناتو برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان گفت افزایش نیروهای خارجی نه تنها مشکلات افغانستان را حل نمی‌کند بلکه مشکلات را بیشتر خواهد کرد.

او بدون اینکه جزئیاتی ارائه کند افزود که افزایش نیروهای خارجی "باعث ایجاد حساسیت‌ها شده و قضیه را بحرانی‌تر و پیچیده‌تر می‌کند."

پیشتر، رهبر طالبان نیز در پیام عیدی خود تاکید بر وجود "حساسیت منطقه‌ای" به ادامه حضور آمریکا در افغانستان کرده و گفته بود "حضور آمریکایی‌ها در افغانستان اکنون همه منطقه را ناآرام کرده است. هر قدر آنها بر حضور و افزایش نیروهای خود در افغانستان اصرار کنند، بی‌ثباتی در منطقه بیشتر افزایش می‌یابد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو: ما در افغانستان می‌مانیم و نیروهای خود را هم افزایش می‌دهیم

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اخیرا اعلام کرد که این سازمان نظامی تعداد نیروهای خود را در افغانستان افزایش می‌دهد. این سازمان نظامی تاکنون رسما در باره شمار دقیق این نیروهای جدید اطلاعاتی نداده اما خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند ناتو در نظر دارد حدود ۳۰۰۰ نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کند.

آقای حکمتیار سیاست‌های دولت افغانستان و حامیان بین‌المللی آنرا در ۱۷ سال گذشته ناکام خوانده و گفته است دولت افغانستان و نیروهای خارجی باید در باره سیاست‌های نظامی و سیاسی تجدید نظر کند. او خواستار تغییرات در ساختار نظام سیاسی شد.

رهبر حزب اسلامی افغانستان با اشاره به تشکیل ائتلافی میان احزاب جمعیت اسلامی، حزب جنش ملی و حزب وحدت ملی مردم افغانستان گفت حزب اسلامی با تشکیل این ائتلاف سیاسی مخالف نبوده اما این کار باید در داخل افغانستان انجام می‌شد.

او اضافه کرد که حزب اسلامی در نظر ندارد تا ائتلافی را تشکیل دهد.

واکنش به اظهارات روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، اخیرا با اشاره به ساخت سد در افغانستان و چند همسایه دیگر ایران گفته بود: "نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند، بی‌تفاوت باشیم."

آقای حکمتیار اظهارات آقای روحانی را تهدیدی برای وضعیت بندهای افغانستان خوانده و گفته است که تهران باید به توافقنامه آب که میان این دو کشور امضا شده است، احترام کند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان تأکید کرد که "هیچ کسی حق ندارد که ما را از بیرون هدایت دهد و یا در امور ما مداخله کند".

گلبدین حکمتیار ماه گذشته پس از امضای توافقنامه صلح با دولت افغانستان به کابل بازگشت و دولت افغانستان از گروه طالبان می‌خواهد الگوی حکمتیار را دنبال کند.