حذف اندی ماری، مدافع عنوان قهرمانی از ویمبلدون

اندی ماری پارسال قهرمان ویمبلدون شد حق نشر عکس AFP
Image caption اندی ماری پارسال قهرمان ویمبلدون شد

اندی ماری، مرد شماره یک تنیس جهان و مدافع عنوان قهرمانی مسابقات ویمبلدون از این رقابت‌ها حذف شد. او در مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات با نتیجه سه - دو مغلوب سم کوئری آمریکایی شد.

اندی ماری سی ساله این مسابقه را خوب شروع کرد و در ست اول با نتیجه ۳-۶ پیروز شد. این پیروزی فقط در ۲۹ دقیقه به دست آمد تا بسیاری از تماشاگران در زمین اصلی ویمبلدون، یک برد راحت را برای این تنیس‌باز بریتانیایی پیش‌بینی کنند. در ست‌های بعدی مسابقه اما جریان بازی عوض شد.

سم کوئری ۲۹ ساله، ست دوم را با حساب ۴-۶ از آن خود کرد. مسابقه این دو در ست سوم نزدیک‌تر و فشرده‌تر هم شد و ماری با زحمت فراوان، این ست را بانتیجه ۶-۷ (۴-۷ در تای‌برک) بُرد. اما با پایان ست سوم، ظاهرا انرژی اندی ماری هم به پایان رسید و او در ست‌های چهارم و پنجم، انگار فقط شبحی از گذشته‌اش بود.

ماری، مدافع عنوان قهرمانی، در دو ست آخر به راحتی و با نتایج ۱-۶ و ۱-۶ شکست خورد تا پس از دیداری که دو ساعت و چهل دقیقه طول کشید، تسلیم شود و از رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی باز بماند. سم کوئری در مرحله بعدی با مارین چیلیچ از کرواسی بازی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

بعضی کارشناسان تنیس می‌گویند مصدومیت اندی ماری پیش از شروع مسابقات ویمبلدون، او را کاملاً تحلیل برده بود و او به وضوح توان دویدن و تحرک کافی در مسابقات به ویژه این بازی را از دست داده بود.

سم کوئری که بخت شماره ۲۴ قهرمانی ویمبلدون امسال محسوب می‌شود، اولین تنیس‌باز مرد آمریکایی است که در هشت سال گذشته توانسته به نیمه‌نهایی یک گرنداسلم تنیس راه یابد. آخرین بار اندی رادیک از آمریکا در مسابقات ویمبلدون موفق شده بود به این مرحله صعود کند.

سم کوئری برای شکست دادن اندی ماری، در کل مسابقه سرویس‌هایی سنگینی نواخت و در کل بازی ۲۷ "ایس" را به نام خود ثبت کرد. این تنیس‌باز آمریکایی در هشت مسابقه قبلی‌اش برابر ماری فقط یک بار پیروز شده بود. با این وجود سم کوئری در مسابقه امروز انتقام سختی از حریف نامدارش گرفت و ثابت کرد بی‌دلیل به او لقب «کالیفرنیایی غول‌کش» نداده‌اند. او سال گذشته در مسابقات ویمبلدون، نواک جوکوویچ را شکست داده بود.

موضوعات مرتبط