نیمه‌نهایی ویمبلدون؛ مصاف فدرر با بردیچ و کوئری با چیلیچ

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption راجر فدرر با هفت قهرمانی پرافتخارترین تنیس‌باز ویمبلدون است و فقط پیت سمپراس را در کنار خودش می‌بیند

وقتی گواران ایوانیسویچ قبل از یک‌چهارم نهایی ویمبلدون گفت که به نظر او راجر فدرر و مارین چیلیچ، فینالیست‌های این دوره هستند، حرفش بیشتر به شوخی شبیه بود اما حالا به نظر می‌رسد که او چندان هم بیراه نگفته است.

اندی ماری، مدافع عنوان قهرمانی باخت و نواک جوکوویچ به دلیل مصدومیت کناره‌گیری کرد تا بازیکنانی که در ابتدای مسابقات خیلی بعید به نظر می‌رسید تا این مرحله صعود کنند به نیمه‌نهایی برسند. راجر فدرر به عنوان پرافتخارترین تنیس‌باز مرد را که کنار بگذارید، تنها کسی که تجربه قهرمانی یک گرند‌اسلم را دارد، مارین چیلیچ است با یک قهرمانی در اوپن آمریکا. اما نیمه‌نهایی مردان این دوره از مسابقات ویمبلدون چه حال و هوایی دارد؟

راجر فدرر - توماس بردیچ

اگر رافائل نادال را "پادشاه رس" می‌نامند، راجر فدرر را بدون شک باید پادشاه چمن‌ دانست. او با هفت قهرمانی پرافتخارترین تنیس‌باز ویمبلدون است و فقط پیت سمپراس را در کنار خودش می‌بیند. هفتمین قهرمانی فدرر مقابل اندی رادیک رقم خورد، تنیس‌بازی که پس از بازی به شوخی خطاب به سمپراس که در ورزشگاه حاضر بود، گفت: "پیت تمام تلاشم را کردم اما نتوانستم جلویش را بگیرم."

حذف اندی ماری، مدافع عنوان قهرمانی از ویمبلدون

ورود پائولو مالدینی به دنیای تنیس حرفه‌ای

شگفتی دیگر در ویمبلدون، کناره‌گیری نواک جوکوویچ به دلیل مصدومیت

حذف نادال از ویمبلدون پس از یک ماراتن نفس‌گیر

حالا هم بعید به نظر می‌رسد اگر حتی بردیچ تمام تلاشش را بکند هم بتواند جلوی دارنده ۱۸ گرند‌اسلم را بگیرد؛ آن‌هم فدرری که بک‌هندهایش را بازسازی کرده و تا به حال یک ست هم مقابل حریفی در ویمبلدون نباخته است. فراموش نکنیم او در هاله آلمان هم بدون دادن یک ست قهرمان شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فدرر و بردیچ پیش از این ۲۴ بار مقابل هم ایستاده‌اند که فدرر در ۱۸ بازی پیروز شده است

رکوردها و افتخارات فدرر فهرستی دور و دراز دارد اما اگر فقط بخواهیم به این دوره ویمبلدون نگاه کنیم: او در تنیس مدرن (از زمان برگزاری بازی‌ها به شکل اوپن از سال ۱۹۶۸) سابقه ۱۰۰ بازی در ویمبلدون دارد و پس از جیمی کانرز رکورددار است. او ۸۹ بار در این تورنمنت پیروز شده و با ۱۲ حضور در نیمه‌نهایی رکورددار است.

حریف فدرر در یک‌چهارم نهایی میلوش رائوینچ کانادایی بود که فدرر را پارسال در نیمه‌نهایی همین مسابقات شکست داده بود. فدرر مقابل بخت ۶ قهرمانی مسابقات ۱۱ "ایس" (سرویس بدون بازگشت) داشت و در ست‌هایی که سرویس می‌زد رویهم فقط ۶ امتیاز به حریف داد.

استاد سوئیسی در مسابقه با رائونیچ چنان تنیس "با کلاسی" ارائه داد، که بوریس بکر گفت باورش نمی‌شود که فدرر در ۳۵ سالگی در چنین سطحی بازی می‌کند و به شوخی گفت: "می‌خواهم بدانم او بابت کلاس درسی که برای حریفانش می‌گذارد، چقدر از آن‌ها پول می‌گیرد؟"

توماس بردیچ قبل از ویمبلدون در تورنمنت کوئینز حاضر شد و در مرحله یک‌چهارم نهایی به فلیسیانو لوپز، قهرمان مسابقات باخت. او غیر از داوید فرر، بقیه حریفانش را به سختی برد و در یک‌چهارم نهایی هم ست اول را به سختی از نواک جوکوویچ برد، که حریف صرب به دلیل مصدومیت شانه‌اش کنار کشید.

فدرر و بردیچ پیش از این ۲۴ بار مقابل هم ایستاده‌اند که فدرر در ۱۸ بازی پیروز شده است. روی چمن داستان قدری متفاوت است. با این که فدرر در دو مصاف قبلی این حریف اهل جمهوری چک را برده اما بردیچ هم سابقه برد مقابل او را دارد: یک‌چهارم نهایی هفت سال پیش ویمبلدون.

این دو تنیس‌باز در سال جاری میلادی دو دفعه باهم مسابقه داده‌اند که هر دو مسابقه هم روی "هارد کورت" (زمین‌های سخت) بوده: در اوپن استرالیا و مسترز میامی که هر دو مسابقه را فدرر بدون واگذار کردن یک ست برد.

سم کوئری- مارین چیلیچ

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سم کوئری خودش را خیلی خوب برای ویمبلدون گرم کرد. او هم در کوئینز به زمین رفت و هم در ایستبورن

سم کوئری خودش را خیلی خوب برای ویمبلدون گرم کرد. در حالی که معمولا تنیس‌بازها فقط در یک تورنمنت دستگرمی ویمبلدون، برای عادت کردن به بازی روی چمن حاضر می‌شوند، او هم در کوئینز به زمین رفت و هم در ایستبورن.

در حالی که نزدیک به یک دهه است که تنیس‌بازی از آمریکا به نیمه‌نهایی یک گرند‌اسلم نرسیده، کوئری در دور سوم، جو ویلفرد سونگا و در دور چهارم کوین اندرسن را برد تا در یک‌چهارم مقابل بهترین تنیس‌باز مرد جهان قرار بگیرد، اما اندی ماری و هواداران پرشمار میزبان هم نتوانستند مانع از رسیدن کوئری به نیمه‌نهایی شوند.

چیلیچ که با نایب قهرمانی مسابقات کوئینز به ویمبلدون آمده بود، راه آسان‌تری را برای رسیدن به نیمه‌نهایی این مسابقات طی کرد. سخت‌ترین بازی او در مرحله یک‌چهارم نهایی بود؛ مقابل ژیل مولری که در یک بازی حماسی رافائل نادال را به خانه فرستاده بود.

روی کاغذ چیلیچ در این بازی دست بالا را دارد. این دو تنیس‌باز پیش از این چهار بار با یکدیگر بازی کرده‌اند که تمام آن‌ها روی چمن بوده و تمام مسابقات را هم چیلیچ برده است. اما خب کمتر کسی می‌تواند ادعا کند که کوئری امسال همان تنیس‌باز سال‌های قبل است.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption چیلیچ که با نایب قهرمانی مسابقات کوئینز به ویمبلدون آمده بود، راه آسان‌تری را برای رسیدن به نیمه‌نهایی این مسابقات طی کرد

موضوعات مرتبط