آمریکا: پاکستان علیه گروه طالبان اقدامات لازم را انجام نداده است

گروه طالبان در ولایت پکتیا حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه طالبان در ولایت پکتیا

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید دولت پاکستان تاکنون اقدامات لازم را برای مبارزه با گروه طالبان افغان و شبکه حقانی در آن کشور انجام نداده است.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم گفته است هرچند دولت پاکستان در سال ۲۰۱۶ عملیات‌ "موثری" را علیه گروه تحریک طالبان پاکستان انجام داد، اما این کشور اقدامات قابل توجهی را علیه طالبان افغان و گروه حقانی که در پاکستان "پناگاه امن" دارند به عمل نیاورده است.

براساس این گزارش، دولت پاکستان برای تضعیف گروه‌های "تروریستی" که منافع آمریکا در منطقه را تهدید می‌کنند دست به اقدام موثری نزده است.

گزارش وزارت خارجه آمریکا در عین حال افزوده است که پاکستان سعی کرده تا گروه طالبان و شبکه حقانی را به پای میز مذاکرات صلح تحت رهبری دولت افغانستان بکشاند.

در سال ۲۰۱۶، افغانستان شاهد حملات خونین گروه طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های شورشی مخالف دولت بود. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که شماری از این حملات در پناهگاه‌های امن این گروه‌ها در پاکستان طرح‌ریزی و راه‌اندازی شده بود.

بامداد چهارشنبه، ۱۰ جوزا/خرداد سال جاری انفجار شدیدی در چهارراه زنبق در ساحه وزیر محمد اکبر خان شهر کابل رخ داد که بیش از ۱۵۰ کشته و ۵۰۰ زخمی برجا گذاشت. حمله انتحاری کابل مرگبارترین رویدادی بود که توسط یوناما از سال ۲۰۰۱ به این طرف ثبت شده است.

ریاست امنیت ملی افغانستان ساعاتی پس از این حمله مرگبار اعلام کرد که این حمله از سوی شبکه حقانی در پاکستان طرح‌ریزی شده هرچند سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و معاون هبت‌الله رهبر طالبان دست داشتن در حملات انتحاری اخیر در کابل و هرات را تکذیب کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجار مرگبار در کابل جان بیش از۱۵۰ نفر را گرفت

این اولین گزارش سالانه وزارت خارجه درباره تروریسم در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

گزارش سالانه وزارت خارجه همچنین اشاره می‌کند که شمار حملات تروریستی در جهان در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت.

براساس این گزارش در سال ۲۰۱۶، تعداد حملات تروریستی در جهان ۹ درصد کاهش یافت یعنی از ۱۱ هزار و ۷۷۴ مورد در سال ۲۰۱۵ به ۱۱ هزار و ۷۲ مورد در سال قبل رسید.

این گزارش می‌افزاید که آمار کشته‌های عملیات تروریستی در سال گذشته ۲۵ هزار و ۶۲۱ نفر بود که کمتر از تعداد این حملات در سال قبل از آ یعنی ۲۸ هزار و ۳۲۸ نفر است.