ولادیمیر کلیچکو بازنشستگی خود را اعلام کرد

حق نشر عکس PA

ولادیمیر کلیچکو، قهرمان سابق مسابقات بوکس حرفه‌ای سنگین‌وزن، بازنشستگی خود را اعلام کرده است.

ماه آوریل سال جاری، مشت‌زن ۴۱ ساله اوکراینی در پی شکست از آنتونی جاشوا عنوان قهرمانی WBA خود را از دست داد.

رویارویی کلیچکو و جاشوا که با حضور نود هزار نفر در ورزشگاه ومبلی لندن برگزار شد، مهم‌ترین مبارزه مشت‌زنی در دسته سنگین وزن پس از جنگ جهانی دوم محسوب شد.

در دیداری تماشایی و پر زد و خورد، هر دو مشت‌زن حریف خود را نقش بر زمین کردند، تا اینکه بالاخره آنتونی جاشوا در راند یازدهم کلیچکو را از پای در آورد، تا صاحب کمربند WBA شود.

حق نشر عکس AFP

ولادیمیر کلیچکو این فرصت را داشت که برای پس‌گرفتن عنوان قهرمانی دوباره با جاشوا مبارزه کند. اما، قهرمان سابق کمربندهای WBA، IBF، WBO تصمیم گرفت پس از ۶۹ مبارزه حرفه‌ای، دستکش‌های خود را آویزان کند.

ولادیمیر کلیچکو درباره تصمیم خود گفت: "به همه آرزوهایی که داشتم، رسیده‌ام. و حالا می‌خواهم شغل دوم خودم را بعد از ورزش شروع کنم"

کلیچکو که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ صاحب هر سه عنوان قهرمانی رده سنگین‌وزن مسابقات بوکس بود، ادامه داد: "هرگز نمی‌توانستم تصور کنم که صاحب چنین کارنامه ورزشی موفقی باشم."

او افزود: "۲۲ سال پیش به دنیای ورزش پا گذاشتم. بهترین حرفه‌ای بود که می‌توانستم انتخاب کنم. به دلیل این انتخاب توانستم به همه جا سفر کنم، و زبان‌های جدیدی بیاموزم، موفق شدم شرکت‌های تجاری تاسیس کنم و به مردم کمک کنم."

ولادیمیر کلیچکو در ادامه افزود: "در مرحله‌ای از زندگی، مجبور می‌شویم که اولویت‌های‌‍‌مان را تغییر دهیم و برای فصل بعدی در زندگی آماده شویم من هم از این موضوع مستثنی نیستم."

با توجه با اینکه دیگر ولادیمیر کلیچکو برای کسب عنوان قهرمانی رده سنگین‌وزن با آنتونی جاشوا مبارزه نخواهد کرد، این مشت‌زن بریتانیایی با کوبرات پولف، بوکسور ۳۶ ساله بلغارستانی، مسابقه خواهد داد تا از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ کلیچکو پیروز ۲۲ مبارزه متوالی بود

ولادیمیر کلیچکو که پس از فتح مسابقات بوکس رده فوق‎سنگین‌وزن بازی‌های المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا، به مشت‌زنی حرفه‌ای روی آورد در ۶۹ مبارزه صاحب ۶۴ پیروزی و ۵ شکست شد.

در سال ۲۰۰۶، ولادیمیر کلیچکو موفق شد با غلبه بر کریس برد، صاحب کمربندهای IBF و IBO شد. دو سال بعد، کلیچکو سلطان ابراهیموف، مشت زن روس، را هم شکست داد و عنوان قهرمانی WBO را هم از آن خود کرد.

پس از آن، ولادیمیر کلیچکو ۱۴ بار از کمربندهای قهرمانی خود دفاع کرد و بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ قهرمان هر سه ارگان بزرگ مسابقات بود.

حق نشر عکس Getty Images

نوابر سال ۲۰۱۵، کلیچکو در پی شکست خوردن از تایسون فیوری، مشت‌زن بریتانیایی، برای اولین بار در یک دهه شکست خورد، و عنوان قهرمانی خود را از دست داد.

در پی کناره‌گیری فیوری، کلیچکو این فرصت را داشت تا با شکست دادن آنتونی جاشوا دوباره صاحب چند عنوان قهرمانی شود، اما در راند یازدهم از این مشتزن بریتانیایی شکست خورد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مبارزه کلیچکو و دیوید هی، از رویارویی‌های مهم مشت‌زنی

موضوعات مرتبط